УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Якщо Тимошенко посадять, ЄС може припинити переговори з Україною

189
Якщо Тимошенко посадять, ЄС може припинити переговори з Україною

На щорічній зустрічі в Ялті в рамках восьмої конференції "Ялтинська європейська стратегія" українська влада отримала сигнал від Євросоюзу про існування "плану Б" у відносинах з Україною, при якому процес зближення з Києвом може бути повністю зупинений. Такий сценарій може статися у разі ув'язнення Юлії Тимошенко. Про це пише "Комерсант Україна".

Видео дня

З Брюсселя в Ялту на три дні приїхав комісар ЄС з питань розширення і східної політики сусідства Штефан Фюле. Його перші неофіційні зустрічі показали, що Фюле налаштований на безпрецедентно жорстку критику Києва в зв'язку з ходом процесу у справі екс-прем'єра Тимошенко. "Комісар дав зрозуміти, що, якщо Тимошенко отримає строк, переговори з Україною припиняться. Можливо, навіть буде скасовано грудневий самміт",- розповів один з представників неурядових організацій, з яким єврокомісар зустрівся в четвер увечері. "Говорять про сім років (орієнтовний строк ув'язнення Юлій Тимошенко)? О'кей, значить, ви будете сім років чекати угоди про асоціацію",- процитував Фюле інший учасник зустрічі.

Відразу після виступу на форумі Віктор Янукович попрямував на переговори зі Штефаном Фюле. Щоб посилити тиск на Україну, єврокомісар прийшов на зустріч не сам, а в супроводі міністра закордонних справ Швеції Карла Більдта і співчуваючого екс-прем'єру депутата Європарламента Ельмара Брока (раніше заявляв, що процес над Юлією Тимошенко "політичний", і називав його "шоу"). Як пізніше розповів журналістам пан Фюле, цей формат повинен був продемонструвати єдину позицію трьох гілок європейської влади - Єврокомісії, Європарламента і Ради ЄС. Зустріч, на яку було відведено 45 хвилин, тривала рівно втричі довше. По її завершенні український президент і представники Євросоюзу виглядали однаково втомленими і незадоволеними. Янукович отримав від Фюле безпрецедентно жорсткі сигнали, а європейці так і не добилися від свого співрозмовника гарантій того, що він виконає вимоги Брюсселя і звільнить екс-прем'єра. "Було б дуже оптимістично говорити, що ми упевнені в успіху",- зізнався Більдт.

Учасникам переговорів не сподобалося те, що, на їх думку, глава держави був з ними не до кінця чесний. "Віктор Янукович повідомив нам, що давно передав у Венеціанську комісіюзаконопроект, який декриміналізує дії Тимошенко. Вже потім ми з'ясували, що у Венеціанській комісії про це нічого не знають",- розповів один з учасників переговорів. Нещирою європейці вважають і заяву Януковича про те, що стаття КК, за якою звинувачують Юлію Тимошенко,- "зловживання службовим положенням" - залишилася Україні в спадщину від радянських часів, хоча насправді розділ про посадові злочини був повністю переписаний в редакції кодексу від 2001 року.

З'ясування стосунків представників Брюсселя і адміністрації президента тривало до пізнього вечора 16 вересня. Проте, від офіційних протестів європейці утрималися. "О'кей, навіть якщо цей закон (Кримінальний кодекс) був прийнятий тільки 10 років тому, для нас важливо, щоб Янукович його позбувся. Я знаю, що повинно бути зроблено, і для мене не так важливо, як це буде зроблено",- пояснив Більдт. "Якщо Тимошенко залишиться у в'язниці, взаємовідносини між Україною і ЄС навряд чи будуть такими ж, як раніше. Колишньому прем'єру повинна бути надана можливість знову пройти випробування виборами",- роз'яснив вимоги ЄС Фюле.

У Ялті стали також відомі подробиці того, які дипломатичні важелі Брюссель має намір задіяти для тиску на Україну. Досі представники Єврокомісії заявляли, що за будь-яких умов збираються завершити і парафувати договір про асоціацію між Україною і ЄС, після чого документ мав бути перекладений 27 мовами країн Євросоюзу і підписаний. Труднощі очікувалися на наступному етапі, при ратифікації; однак економічна частина угоди, регулююча зону вільної торгівлі (ЗВТ), повинна була почати діяти незалежно від протестів національних парламентів. Як розказав високопоставлений представник ЄС, у разі обвинувального вироку у справі Тимошенко Брюссель готується заблокувати також підписання документа, який повинен ввести в дію ЗВТ між Україною і ЄС. Проте, остаточне рішення щодо цього поки не прийнято.

Не чекають такого варіанта розвитку подій і в МЗС - українські дипломати вважають, що загроза зриву переговорів про асоціацію невелика. "У мене немає побоювань з приводу парафування, підписання і навіть ратифікації - угода буде, і її ратифікують, я не маю сумнівів. У мене побоювання відносно імплементації запланованих в ньому реформ",- заявив, виступаючи на форумі, заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін.