УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Три роки тому світ сколихнула фінансова криза

384
Три роки тому світ сколихнула фінансова криза

Три роки тому, 15 вересня 2008 року, світ сколихнула новина про банкрутство американського банку Lehman Brothers, що стало відправною точкою у розвитку глибокої світової фінансової кризи, спровокованої роздутим ринком нерухомості США.

Видео дня

Кадри з розгубленими співробітниками, які виходять зі штаб-квартири Lehman Brothers у Нью-Йорку з коробками, у яких були їх особисті речі, облетіли всю планету й шокували весь фінансовий світ. Адже ще кілька місяців назад Lehman Brothers вважався опорою банківської системи США й усього світу. Ця фінустанова була четвертим за величиною інвестиційним банком США, щорічний прибуток вимірявся мільярдами доларів, а робота із клієнтами велася по всьому світу.

Подати заявку про банкрутство Lehman Brothers змусила низка факторів. З’ясувалося, що в останні роки існування банку його менеджери регулярно прикрашали статистику перед здачею квартальних звітів.

Банк інвестував занадто багато грошей у ринок нерухомості США, а постійне зростання цін на нерухомість призвело до того, що багато людей, не оцінивши свої фінансові можливості, стали купувати будинки у кредит не для того, щоб у них жити, а як інвестиції. Банки, у свою чергу, охоче видавали кредити, також розраховуючи на подальше зростання цін, а потім кілька разів перепродавали ці борги.

Згодом ціни обвалилися, і позичальники виявилися не в змозі виплачувати кредити. За кілька місяців до краху квартальний збиток Lehman Brothers перевищив 2,8 млрд дол., що змусило банк продати активи на 6 млрд дол. У вересні фінустанова оголосила про збиток у розмірі майже 4 млрд дол. На той час акції банку значно подешевшали, а погані новини змусили інвесторів ще активніше позбуватися цінних паперів.

13 вересня голова Федерального Резервного Банку Нью-Йорка Тім Гайтнер скликав засідання, на якому обговорювалася подальша доля Lehman Brothers, борги якого перевищили 600 млрд дол. Розглядалися варіанти швидкої ліквідації його активів, або продажу банку конкурентам - Bank of America та Barclays.

15 вересня Lehman Brothers подав заявку про банкрутство, яке стало найбільшим в історії США.

Для світу воно стало сигналом про те, що проблеми на фінансових ринках набагато серйозніші, ніж здавалося до цього. Криза накрила і ряд інших банків по всьому світу, які активно інвестували у боргові папери, пов’язані з американською нерухомістю.

Наразі світова економіка знаходиться на порозі другої кризи. Фінансові негаразди в США, уповільнення росту китайської економіки, боргова проблема єврозони і застій економіки Японії можуть привести світову економіку до "ідеального шторму".