УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Список ЮНЕСКО може поповнитися дерев'яними церквами України. Відео

294
Список ЮНЕСКО може поповнитися дерев'яними церквами України. Відео

Уперше список ЮНЕСКО може поповнитися дерев'яними церквами України. Фахівці кажуть - це необхідно, адже за 20 років у Прикарпатті згоріло два десятки стародавніх храмів, переважно - пам'ятки архітектури національного значення. Зараз до огляду комісії ЮНЕСКО готують 8 дерев'яних церков.

Перлина дерев'яної архітектури Прикарпаття - церква Святого Духа в Рогатині, яка зведена без жодного цвяха чотири сторіччя тому. За переказами, саме у ній був священиком батько Насті Лісовської - дружини султана Сулеймана, Роксолани. Відновлювали храм теж за давнім рецептом.

"Сверлили в брусах дірки, вставляли лійку, заливали воду. Такий процес мав тривати 2 роки, потім заливали олію, щоб деревина ставала міцною", - каже Мар'яна Пушкар, науковий працівник музею. За радянських часів у церкві облаштували музей та регулярно виділяли кошти на підтримку храму. Однак, споруда потребує капітальної реконструкції, а на це у держави грошей бракує.

"Кошторис складає 1 млн 200 тис. гривень, згідно якого мова іде про ремонт покрівлі, завнішнього і внутрішнього вигляду. Кошти заплановані на проведення біохімічних робіт, техбезпеки, сигналізації", - каже начальник управління культури Івано-Франківської ОДА.

Із цієї суми - половину держава все таки знайшла. Мистецтвознавці нарікають - найбільше храму загрожує жук-короїд. На обробку всіх стін та ікон коштів бракує, а якщо цього не зробити - будівля незабаром спорохнявіє і впаде. Проте, пам'ятки потребують захисту і від людей.

"Я був на нараді у Львові, коли самі священники говорили, що є випадки самопідпалів, тобто люди палять стару церкву, щоб збудувати нову, не розуміють унікальність того, що це автентика, яку маємо зберегти. Нова церква може бути збудована на новому місці", - говорить Михайло Дейнега, директор Івано-Франківського художнього музею. Уся надія - на підтримку європейських організацій. Церкву Святого Духа та ще 7 дерев'яних храмів хочуть віддати під опіку ЮНЕСКО - комісію експертів очікують уже на початку наступного року.