Список ЮНЕСКО може поповнитися дерев'яними церквами України. Відео
Виртуальный мемориал погибших борцов за украинскую независимость: почтите Героев минутой вашего внимания!
![Список ЮНЕСКО може поповнитися дерев'яними церквами України. Відео](https://i.obozrevatel.com/2012/1/2/231399.jpg?size=1944x924)
Уперше список ЮНЕСКО може поповнитися дерев'яними церквами України. Фахівці кажуть - це необхідно, адже за 20 років у Прикарпатті згоріло два десятки стародавніх храмів, переважно - пам'ятки архітектури національного значення. Зараз до огляду комісії ЮНЕСКО готують 8 дерев'яних церков.
Перлина дерев'яної архітектури Прикарпаття - церква Святого Духа в Рогатині, яка зведена без жодного цвяха чотири сторіччя тому. За переказами, саме у ній був священиком батько Насті Лісовської - дружини султана Сулеймана, Роксолани. Відновлювали храм теж за давнім рецептом.
"Сверлили в брусах дірки, вставляли лійку, заливали воду. Такий процес мав тривати 2 роки, потім заливали олію, щоб деревина ставала міцною", - каже Мар'яна Пушкар, науковий працівник музею. За радянських часів у церкві облаштували музей та регулярно виділяли кошти на підтримку храму. Однак, споруда потребує капітальної реконструкції, а на це у держави грошей бракує.
"Кошторис складає 1 млн 200 тис. гривень, згідно якого мова іде про ремонт покрівлі, завнішнього і внутрішнього вигляду. Кошти заплановані на проведення біохімічних робіт, техбезпеки, сигналізації", - каже начальник управління культури Івано-Франківської ОДА.
Із цієї суми - половину держава все таки знайшла. Мистецтвознавці нарікають - найбільше храму загрожує жук-короїд. На обробку всіх стін та ікон коштів бракує, а якщо цього не зробити - будівля незабаром спорохнявіє і впаде. Проте, пам'ятки потребують захисту і від людей.
"Я був на нараді у Львові, коли самі священники говорили, що є випадки самопідпалів, тобто люди палять стару церкву, щоб збудувати нову, не розуміють унікальність того, що це автентика, яку маємо зберегти. Нова церква може бути збудована на новому місці", - говорить Михайло Дейнега, директор Івано-Франківського художнього музею. Уся надія - на підтримку європейських організацій. Церкву Святого Духа та ще 7 дерев'яних храмів хочуть віддати під опіку ЮНЕСКО - комісію експертів очікують уже на початку наступного року.