newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Експерти: заяви Януковича щодо Лівії - запізнілі

177
Експерти: заяви Януковича щодо Лівії - запізнілі

Незалежні експерти вважають заяви Президента України Віктора Януковича про виконання рішень ООН щодо Лівії та недопустимість «будь-якої форми іноземної окупації» цієї країни – запізнілими і вторинними.

Видео дня

Підтримуючи рішення ООН щодо Лівії, Віктор Янукович закликав зберегти можливості з надання гуманітарної допомоги та здійснення евакуації цивільного населення та наголосив на готовності до цього України.

Його заява пролунала по кількох тижнях від початку заворушень у Лівії. Для офіційного Києва такі запізнілі реакції на резонансні міжнародні події є традиційними від часу набуття державою незалежності.

Експерт з міжнародних питань, професор Григорій Перепелиця пояснив це низьким міжнародним статусом України.

«Міжнародна політика держави є дуже обережною, а паузи з реагуванням на світові події пов'язані з очікуванням заяв провідних гравців та вироблення своєї позиції з огляду на них»,- сказав експерт.

Він впевнений, що так буде й надалі, доки Україна не стане сильною державою та перетвориться з об'єкту впливів на провідника своєї власної політики.

Водночас, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран наголошує, що зовнішня політика України формується знову, як за часів Леоніда Кучми, не в МЗС, а в президентській адміністрації. Але щодо подій у Лівії, на думку експерта, діє правило винятку.

«У цій ситуації політика МЗС, безумовно, має більше значення, оскільки ситуація в Лівії жодним чином не впливає на особисті інтереси чиновників в адміністрації Президента в тому чи іншому варіанті ставлення України до цих подій», - вважає аналітик.

Сергій Таран нагадав, що попри 20-літню історію незалежності України держава й досі не має чіткої концепції міжнародної політики. За часів президента Леоніда Кучми, як сказав Сеогій Таран, таку політику називали «багатовекторною». За часів Віктора Ющенка – багатопартійною, «коли в президента і прем'єра були відмінні зовнішні політики».

Теперішній час експерт вважає «часом невизначеності», за якого немає зрозумілого зовнішньополітичного курсу. Окрім вторинності та запізнілості реагування на міжнародні події, як вважає Сергій Таран, «нинішня влада ще й дуже зважає на позицію Росії».

Як повідомлялось, 19 березня Британія і США розпочали проти Лівії військову операцію, завдавши ракетного удару по лівійським об'єктам. Випущено більше 110 крилатих ракет «Томагавк» по 20 цілях. Це стало наслідком прийняття резолюції Ради безпеки ООН, яка забороняє військовим літакам армії уряду цієї країни літати над її територією. Україна підтримала рішення ООН.

Згодом, Президент України Віктор Янукович заявив, що зусилля усіх причетних до ситуації у Лівії сторін мають бути, передусім, зосереджені на захисті та гарантуванні безпеки цивільного населення.