newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Der Spiegel: скільки ще "чорнобилів" може дозволити собі світ?

264
Der Spiegel: скільки ще 'чорнобилів' може дозволити собі світ?

Більш як півмільярда євро на будівництво нового саркофага було зібрано на міжнародній конференції в Києві, присвяченій 25-м роковинам аварії на Чорнобильській АЕС. Чорнобиль становитиме небезпечне будівництво ще протягом тисячоліть, каже Тобіас Мюнхмайєр з Greenpeace, додаючи, що Європі він буде обходитися все дорожче. За словами експерта, суть конференції в Києві парадоксальна. "З одного боку, міжнародне співтовариство збирає гроші на новий саркофаг. З іншого - на безпосередню причину катастрофи, ядерну енергію, воно закриває очі. Другу частину конференції навіть було присвячено майбутньому ядерної енергії".

Світ, нарікає Мюнхмайєр, витрачає сотні мільйонів євро на усунення наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, і водночас Київ планує розширювати атомну промисловість. Необхідно робити висновки з таких трагедій, вважає експерт. Сумно бачити, що через 25 років після однієї трагедії сталася інша - аварія на "Фукусімі-1". Скільки ще "чорнобилів" може дозволити собі світ?

За оцінками фахівців, загроза, що виходить від Чорнобильської АЕС, досі висока: 95% радіоактивного палива після вибуху залишилося в руїнах реактора. У найближчі десятиліття воно має існувати в спеціальному сховищі, проте ніде на Землі немає сховищ для подібного роду відходів. Крім цього, продовжує експерт, небезпеку становлять і опромінена техніка, кинута в поспіхом викопаних ямах, і будматеріали.

Видео дня

За словами Тобіаса Мюнхмайєра, саркофаг має бути орієнтовно готовий до 2015 року. Його висока вартість пояснюється ще й тим, що це унікальна у своєму роді конструкція, аналогів якої немає. На закінчення свого інтерв'ю експерт Greenpeace зазначає, що конференції, подібні до цієї, будуть проводити і через сотні років. "Чорнобильська аварія була катастрофою європейського масштабу. І якщо ми говоримо про єдину Європу, ми не повинні залишати Україну віч-на-віч з її проблемою".