УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Помер легендарний радянський розвідник, який зірвав замах на Сталіна

264
Помер легендарний радянський розвідник, який зірвав замах на Сталіна

У Москві на 88-му році життя помер легендарний радянський розвідник, герой СРСР Геворк Вартанян, який став прототипом головного героя фільму "Тегеран-43".

Видео дня

Вартанян помер 10 січня в Боткінській лікарні. У нього був рак. Пішовши по стопах батька, Геворк Вартанян (оперативний псевдонім - Амір) почав роботу в 16 років, а в 19 років очолив групу, яка зірвала замах на лідерів "Великої трійки" – Йосипа Сталіна, Вінстона Черчілля і Теодора Рузвельта в столиці Ірану.

Цю операцію і сьогодні спецслужби всього світу вивчають як ідеальний приклад роботи. Пізніше тим подіям був присвячений кінофільм "Тегеран-43".

Загалом розвідником-нелегалом Геворк Андрійович пропрацював більше 45 років. Всі ці роки поруч з ним була його дружина Гоар, також розвідниця. На службі одна з найефектніших шпигунських пар Радянського Союзу залишалася практично до початку 1990-х років. Вони побували у ста країнах і не допустили жодного провалу. Серед їхніх успіхів можна назвати розсекречення десятків баз НАТО в Європі. Імена Вартаняна і його дружини були офіційно розсекречені лише в 2000 році. Вони були удостоєні численних нагород і звань.