newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Нафтогазу настав кінець?

213
Нафтогазу настав кінець?

Утримувачі єврооблігацій НАК «Нафтогаз України» на $500 млн. вчора чекали від компанії умов реструктуризації боргу перед ними. Про те, що саме в цей понеділок до інвесторів буде відправлено конкретну пропозицію про відстрочення боргу, раніше повідомив перший заступник голови правління «Нафтогаза» Ігор Діденко.

Видео дня

Проте НАК обмежився повідомленням про те, що його представники почали переговорний процес з утримувачами євробондів. «Нафтогаз України» і радники компанії зараз погоджують остаточні деталі пропозиції про реструктуризацію, яка буде прийнятною і справедливою і для компанії, і для її інвесторів», — мовиться в прес-релізі НАКу.

Ніяких параметрів реструктуризації компанія не повідомила. Проте стали відомі попередні умови розстрочки боргу «Нафтогаза». «Гарантована прибутковість по бондам компанії буде підвищена з 8,125% до 9,5, термін погашення заборгованості складе 5 років. Крім того, інвесторам будуть надані суверенні гарантії», — повідомили відразу двох учасників ринку.

Утримувачі єврооблігацій НАК «Нафтогаз України» обурені тим, що до цих пір не одержали від української компанії умов реструктуризації. Вони указують на те, що емітент давно порушив встановлений порядок реструктуризації і сам загнав себе в юридичну безвихідь. «Щоб збори утримувачів єврооблігацій «Нафтогаза» відбулися до 30 вересня (цього дня НАК повинен повністю погасити свої зобов'язання) і інвестори затвердили реструктуризацію, компанія повинна була прислати нам пропозицію про реструктуризацію мінімум за 21+2 дня до 30 вересня, — розповідає представник ініціативної групи інвесторів «Нафтогаза», юрист Карл Томас. — Тепер виходить, що збори можуть відбутися тільки після 30 вересня, коли «Нафтогаз» вже оголосить дефолт за своїми борговими паперами». За словами Томаса, консультанти «Нафтогаза» ще повинні підготувати детальний проспект реструктуризації, а також проспект емісії нових паперів, на які будуть змінені непогашені єврооблігації компанії (дилер-менеджером, тобто агентом з обміну паперів є швейцарський банк Credit Suisse). «Немислимо, щоб «Нафтогаз» встиг до 30 вересня зробити все це!» — вважає юрист.

Учасники вітчизняного облігаційного ринку згодні з докорами групи інвесторів, за якою, говорять, стоїть російський «Газпром». Проте не роблять трагедії з такого зволікання. «Зараз радники «Нафтогаза», ймовірно, ведуть переговори з найбільшими утримувачами євробондів, і як тільки компроміс буде знайдений, проблем з реструктуризацією не буде», — розповідає старший аналітик компанії Astrum Investment Management Сергій Фурса.

Фондовику важко назвати найбільших облігаціонерів «Нафтогаза», але відзначають, що серед них -  такі міжнародні інвестиційні банки, як Deutsche Bank, Credit Suisse, ВТБ, ING Bank.

За словами представників вітчизняних инвесткомпаний, попередні умови реструктуризації довга «Нафтогаза» навряд чи радують утримувачів євробондів. «Прийнятними для ринку, я вважаю, були б параметри: прибутковість 10-11%, термін 3-4 роки і первинний платіж 10-20% суми боргу», — розповідає директор департаменту консалтингу компанії «Конкорд Капітал» Андрій Герус.

Його колега Сергій Фурса каже, що термін п'ять років реструктуризації в інших умовах міг би сприйматися інвесторами як неприйнятний, пише газета ДЕЛО. «Проте в 2014 році в України не буде погашень по суверенній і квазісуверенній заборгованості, тож ця умова терпима, — пояснює він. — найважливішою умовою для утримувачів євробондів «Нафтогаза» є надання суверенних гарантій щодо боргу. Простіше кажучи, найкращим для інвесторів рішенням був би переклад заборгованості з квазісуверенної в суверенну».

Аналітики відзначають, що нервозність, якою супроводжується процес реструктуризації облігаційної заборгованості НАКу, вже не впливає на котирування акцій компанії. «За останній час ціна бондів навіть дещо підросла — з 75% (при номіналі — $100 тис. за одну акцію) до 86%, — говорить Сергій Фурса. — Ціна єврооблігацій «Нафтогаза» може підскочити або впасти, тільки коли нарешті будуть обнародувані умови реструктуризації».