Світ засуджує військовий переворот у Гондурасі

171
Світ засуджує військовий переворот у Гондурасі

Світові лідери засудили скинення президента Гондурасу Мануеля Селайї, якого військові заарештували і вислали з країни. Євросоюз закликав до "негайного повернення до конституційного порядку" в Гондурасі; президент Венесуели Уго Чавес поклав провину на "імперію янкі", а болівійський лідер Ево Моралес назвав цю подію "ударом по демократії".

Видео дня

У свою чергу, Білий дім заявив про непричетність США до скинення президента Гондурасу, а президент США Барак Обама закликав Гондурас "поважати норми демократії та букву закону". Держдепартамент США заявив, що Вашингтон вважає Селайю легітимним президентом Гондурасу.

Генсек ООН Пан Гі Мун заявив, що Селайя повинен повернутися до виконання президентських обов'язків.

Великобританія також засудила скинення президента Гондурасу.

"Об'єднане Королівство засуджує скинення президента Селайі і закликає до відновлення демократичного та конституційного правління в Гондурасі", - цитує офіційне повідомлення МЗС Великобританії слова заступника міністра закордонних справ Кріса Бріанта.

Уряд Мексики і країн Групи Ріо виступили із заявами, в яких рішуче засуджується державний переворот в Гондурасі.

Міністр закордонних справ Куби Бруно Родрігес Парілья заявив, що Куба засуджує державний переворот в Гондурасі, і закликав тих, хто вчинив переворот, надати можливість президенту Гондурасу повернутися до виконання своїх посадових обов'язків. Крім того, голова кубинського МЗС заявив, що ті, хто вчинив переворот, несуть відповідальність за життя міністра закордонних справ Гондурасу.

За словами голови кубинського МЗС, близько 10 години дня в неділю представник збройних сил Гонудурасу спробував змусити її залишити країну. У цей момент, повідомив кубинський міністр, голова МЗС Гондурасу перебувала разом із послами Куби, Венесуели і Нікарагуа.

Як пише "Новинар", державний переворот у Гондурасі стався в ніч з суботи на неділю. Президента країни був заарештовано заколотниками та насильно вивезено в Коста-Ріку.

У ніч з суботи на неділю Селайю, який напередодні заявляв про запобігання державного перевороту, заарештували заколотники і переправили його на базу ВПС в околицях Тегусігальпа. Пізніше Селайя виступив на спільній прес-конференції з президентом Коста-Ріки Оскаром Аріасом в Сан-Хосе і заявив, що він став жертвою змови військових, які насильно вивезли його в Коста-Ріку.

28 червня Верховний суд Гондурасу виніс постанову, яка охарактеризувала військовий переворот як дії з "захисту конституційного ладу". Через кілька годин Національний Конгрес проголосував за відставку Селайі і призначив тимчасовим головою держави Мічелетті.

Політична криза в Гондурасі, економіка якого в основному тримається на експорті бананів і кави, призвела до спонтанних протестів.

Армія Гондурасу вже скинула обраних президентів - 1963 року і 1975-му; до громадянського правлінню країна повернулася лише 1981 року.