Польща готова інвестувати в українську трубу

174
Польща готова інвестувати в українську трубу

Польські компанії виявили зацікавлення у модернізації українських газопроводів. Про це вони заявили відразу після підписання декларації між Україною та Євросоюзом про реформу українського газової мережі та про гарантії європейських принципів її функціонування. Разом із тим, Польща збирається приділити більше уваги диверсифікації шляхів постачання газу, зокрема і морським шляхом. Реформа українського газового сектору має бути проведена упродовж найближчих двох років. Якщо в результаті система транспортування, доставки та розрахунків за газ в Україні відповідатиме європейським стандартам, то міжнародні фінансові установи виділять на модернізацію ГТС України до 2015 року 2,5 мільярда євро. Брати участь саме в цьому етапі проекту зацікавлена польська державна газова компанія.

Видео дня

Учасник переговорів у Брюсселі, віце-президент польської державної компанії з видобування нафти і газу Мірослав Шкалуба зазначає: «Ми зацікавлені брати участь у здійсненні проекту на комерційних умовах. Якщо в Брюсселі ухвалили рішення про те, що учасниками проекту будуть компанії з великою виробничою потужністю, то такою є наше дочірнє підприємство «Ґазобудова». Інвестиційний досвід воно здобувало в країнах Центральної Європи, зокрема під час будівництва ямалського газопроводу».

Головною проблемою при здійсненні проекту модернізації української ГТС залишається відокремлення транзитних газопроводів, що ідуть в Європу, від тих, що постачають блакитне паливо українським споживачам.

«У рамках проекту треба осучаснити окремі пункти газопроводів, зокрема станції, де працюють компресори. Не секрет, що ця техніка застаріла та має недостатню енергетичну спроможність. Слід оновити також окремі ділянки газової мережі України, – каже Мірослав Шкалуба.

Він переконаний, що співробітництво з Україною, зокрема із «Нафтогазом», дасть Польщі відчуття безпеки у постачанні природного палива.

Польський уряд не коментує результати нарад у Брюсселі. Однак урядовці говорять, що, попри все, ключовим завданням закордонної політики країни залишається проблема диверсифікації джерел постачання енергоносіїв. Тому в уряді підтримують ухвалене країнами ЄС рішення про надання Польщі субсидій на суму 80 мільйонів євро для будівництва газового терміналу для зрідженого газу неподалік Щеціна.

Представник міністерства державного майна Польщі Мацей Вевюр зауважив: «На мою думку, спорудження газового терміналу буде для нас вирішальним поштовхом у завершенні цієї інвестиції. Рішення Євросоюзу матиме ключове значення для здійснення ідеї диверсифікації джерел постачання газу до Польщі».

Після газового конфлікту між Україною і Росією на початку цього року країни Східної Європи активніше взялися за свою енергетичну безпеку, намагаючись убезпечити себе від перебоїв із постачанням газу.

Радіо Свобода