Чому Росія з дефіцитом у $100 млрд хоче дати Україні кредит

177
Чому Росія з дефіцитом у $100 млрд хоче дати Україні кредит

Україна завмерла в очікуванні позик. Окрім другого траншу кредиту МВФ, Київ чекає і відповіді від Москви щодо надання кредиту у розмірі 5 мільярдів доларів. В оточенні Прем’єра Тимошенко говорять, що це питання має бути протягом двох тижнів.

Видео дня

Засідання українсько-російської міжурядової комісії, на яке Юлія Тимошенко вирушить до Москви, має відбутися протягом найближчих двох тижнів. За словами радника Прем’єра з енергетичних питань Олександра Гудими, головною темою цієї зустрічі має стати виділення Україні 5-мільярдного кредиту.

Питання надання Україні кредиту Тимошенко та Путін уже обговорювали, тож тепер Київ чекає відповіді. Наразі йдеться про річну ставку у розмірі 10-12%, каже Гудима. Ці гроші Україні потрібні, насамперед, для допомоги «Нафтогазу».

«Росіяни дають кредит для того, щоби їм своєчасно повертали кошти в умовах катастрофічного зменшення споживання газу в Європі, і зменшення за контрактами споживання газу окремими державами, про що вони інформують «Газпром». І я не сумніваюся, що цей кредит Україною буде отримано», – каже Гудима.

Зважаючи на нинішній бюджетний дефіцит Росії, давати позику Україні їй економічно невигідно, зазначає колишній віце-прем’єр Російської Федерації Борис Нємцов. За його словами, якщо ж Володимир Путін іде на цей крок, він планує отримати політичний зиск.

«Я не розумію, як Росія з її дефіцитом бюджету у 100 мільярдів доларів може знайти 5 мільярдів, щоби дати їх Україні. Напевно, Путін думає, якщо він дасть 5 мільярдів доларів, відірвавши їх від Росії, він зробить Україну більш слухняною. Він не розуміє менталітету України та українського народу. Якщо він думає, що так можна створити Радянський Союз – він помиляється. Путін наївно вважає, що так можна купити суверенітет», – сказав Нємцов.

Швидше за все, що Москва таки надасть Києву кредит, каже російський політолог Станіслав Білковський. Однак, додаткові умови виставить.

«Низка крупних бізнесів, пов’язаних з Володимиром Путіним та керівництвом сучасного російського уряду зацікавлені у приватизації декількох принципових підприємств на території України, в першу чергу «Укртелекому» та Одеського припортового заводу. Думаю, що умови, пов’язані із цією приватизацією і є додатковими умовами цієї кредитної угоди», – вважає експерт.

Раніше ЗМІ розповсюдили інформацію, що Росія висуває низку додаткових умов надання Україні кредиту. Йдеться, зокрема, про ратифікацію «нульового варіанту» за яким Київ відмовляється від будь-якої власності Радянського Союзу за кордоном. В обмін на що Росія визнає зовнішні борги СРСР.

Такі умови Президент Віктор Ющенко назвав неприйнятними.