newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Україна програла ще одну справу проти своїх громадян

156
Україна програла ще одну справу проти своїх громадян

Вчителька зі Львова виграла справу у Європейському суді з прав людини. У 2005 році вона разом з іншими львівськими педагогами звернулася до Страсбурга із заявою щодо невиплати заборгованих коштів і невиконання рішень українських судів. На розгляді у Європейському суді залишається ще 61 заява її колег.

Пенсіонерка Христина Кріль, яка 23 роки пропрацювала вчителем у львівській школі, три роки тому звернулася з позовом до Європейського суду з прав людини. Вона скаржилася на те, що районні відділи освіти не виконували рішення місцевих судів щодо виплат освітянам надбавок, передбачених 57-ю статтею Закону України «Про освіту». Згідно з рішенням суду, Христина Кріль одержить і заборговані кошти і 1000 євро моральної компенсації.

Видео дня

Христина Кріль таки сподівалась, що виграє справу у Європейському суді. Але їй обходилось не стільки про грошову винагороду, бо з огляду на інфляцію сума невелика, як про моральну сатисфакцію і справедливість у судочинстві. «Треба боротися. Проти того зневажливого ставлення до маленької людини, як можна при цьому виховувати гарних людей» - каже жінка.

Повернення заборгованості по зарплаті вчителька домагалась у судових інстанціях різного рівня. Стаття 57 закону «Про освіту» передбачає створення належних умов для роботи вчителів і забезпечення їх посадовими окладами на рівні не нижче середньої зарплати працівників промисловості, а ще доплати, які підвищать престижність вчительської професії. Щорічна грошова винагорода за добру працю в розмірі окладу, доплата за вислугу років (10-20% від ставки щомісячно) і виплата допомоги на оздоровлення в розмірі місячного окладу). Керівництво школи здійснювало шалений тиск на педагога через її пошуки правди і вона змушена була звільнитись (пішла на пенсію).

У 2005 році п. Кріль була першою серед 62 педагогів Львівщини, хто звернувся в Європейський суд, оскільки районними відділами освіти не виконувалися судові рішення місцевих судів щодо виплат їм заборгованостей.

Згідно з рішенням Європейського суду вчительці Христині Кріль Державне казначейство України повинно виплатити 1 тисячу євро за завдані моральні збитки, а районний відділ освіти виплатити заборгованість педагогу у сумі близько 3 тисяч гривень, а також 300 євро компенсації на судові витрати, повідомив голова Вільної профспілки працівників освіти і науки Львівської області Андрій Соколов.

Нині на розгляді у Європейському суді є ще 61 позов від вчителів Львівщини і кілька сотень від педагогів з інших регіонів.

За словами Андрія Соколова, усі ці справи будуть розглянуті найближчим часом на користь освітян.

23 тисячі заяв від громадян України отримав за період своєї діяльності Європейський суд з прав людини , зазначає суддя Європейського суду Володимир Буткевич, який з 1996 року представляє Україну у цій інстанції.

«Сьогодні близько 2-3 тисяч скарг надходять до Європейського суду лише стосовно України. Якщо співвідносити за кількістю населення і кількістю справ, то ми є лідерами. Якщо розглядати лише за кількістю, то в Російській Федерації їх набагато більше, але ж і населення там більше».

Затягування розгляду справи у судах і невиконання рішень судів - це основні скарги, з якими громадяни України позиваються до Європейського Суду з прав людини у Страсбурзі, зазначає Валерія Лутковська, заступник міністра юстиції.

«Крім того, порушується дуже часто питання стосовно умов утримання в місцях позбавлення волі. Уже на сьогодні є практика Європейського суду з прав людини. І, відповідно, якщо мова йде про тривале невиконання рішення національного суду, то в 99% Європейський суд задовольняє заяву позивача» каже пані Лутковська.

Переважна більшість українців й досі бояться захищати свої права, або ж їх просто не знають, зазначає вінницький правозахисник Дмитро Гройсман.

«Все це є наслідком десятирічних проблем, які виникли ще за часів Радянського Союзу, коли суд не був вирішенням правових конфліктів. Тоді потрібно було звертатись в партійну чи адміністративну вертикаль. Але приємно, що все більше людей звертаються за вирішенням суперечностей до суду. Не так багато хороших суддів в Україні і це проблема підбору суддівських кадрів в нашій країні» - вважає він.

«Рішення Європейського суду з прав людини на користь громадянина-позивача - це сигнал для держави, що їй необхідно покращувати стан з правами людини», - зазначає заступник міністра юстиції Валерія Лутковська. Для кожної держави рішення Європейського суду є обов’язковим для виконання, і у випадку ефективного виконання подібні скарги не повинні далі потрапляти до міжнародного суду. Але наразі, за словами Валерії Лутковської, й досі не ухвалений закон, який би дозволяв людям оскаржувати затягування розгляду справ у судах. «У ВРУ знаходиться 3 чи 4 законопроекти, які розроблені на виконання рішень Європейського суду з прав людини. Також декілька законопроектів знаходяться на погодженні з іншими органами. Ці документи спеціально розроблені для того, щоб наше законодавство надавало можливість особі на національному рівні захищатись і отримувати захист».

Умови утримання у місцях позбавлення волі, невиконання рішень національних судів, порушення права на справедливий судовий розгляд - на все це скаржаться громадяни України позиваючись до Європейського суду.

За матеріалами Радіо Свобода.