newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Буш розширив повноваження директора національної розвідки

198
Буш розширив повноваження директора національної розвідки

Президент США Джордж Буш підписав наказ номер 12333, який перерозподіляє повноваження між 16 американськими спецслужбами та підсилює позиції директора національної розвідки, повідомляє Associated Press, якому вдалося ознайомитися з коротким змістом документа, наданим Білим домом у Конгрес.

Офіційно наказ ще не опублікований, але, як стало відомо, в ньому підтверджується запроваджена 30 років тому заборона на політичні вбивства та проведення дослідів над людьми без їх згоди.

У документі наголошується, що директор національної розвідки тепер має доступ до будь-якої розвідінформації, зібраної більш ніж одним відомством, щоб поліпшити комунікацію в розвідувальному співтоваристві, в якому спецслужби традиційно неохоче діляться одна з одною одержаними даними. Крім того, генеральному прокуророві доручено розробити рекомендації, які дадуть змогу спецслужбам діставати доступ до інформації одна в одної.

Видео дня

ЦРУ позбавляється традиційної ролі координатора співпраці між іншими американськими спецслужбами та їх зарубіжними колегами. Ці повноваження, за президентським наказом, відходять директорові національної розвідки, який вперше вказаний у переліку спецслужб, також як і Національне управління військово-космічної розвідки (National Reconnaissance Office), що контролюює супутники-шпигуни, та Національне агентство картографічної розвідки (National Geospatial-Intelligence Agency), яке займається дешифровкою й аналізом супутникових фотографій і даних аерофотознімання.

Крім того, директор національної розвідки одержав контроль над фінансуванням ряду дорогих розвідувальних програм. Зокрема, за даними агентства Reuters, без його санкції не можна буде купувати нові супутники.

Секретні операції, згідно з наказом, перебуватимуть у веденні Ради національної безпеки при Білому домі, а їх безпосереднє проведення покладене на ЦРУ. Водночас у документі нічого не мовиться про повноваження ФБР, які були значно розширені після терактів 11 вересня 2001 року.

Наголошується, що підписаний Бушем наказ дасть змогу дотриматися необхідної рівноваги між забезпеченням національної безпеки та дотриманням цивільних свобод.

У липні 2008 року президент США підписав схвалений Конгресом закон, що розширює можливості американських спецслужб з прослуховування телефонних розмов. У ньому також підтверджений імунітет від судового переслідування для тих телекомунікаційних компаній, які давали спецслужбам можливість прослуховувати телефонні розмови своїх клієнтів без належних санкцій в рамках антитерористичної кампанії після терактів 11 вересня.

Посада директора національної розвідки була запроваджена в США в квітні 2005 року в рамках виконання закону 2004 року про реформу розвідки та протидію тероризму. Він підкоряється безпосередньо президентові й очолює Розвідувальне співтовариство, координуючи його діяльність. З лютого 2007 року роки директором національної розвідки є Майк Макконнелл (Mike McConnell), пише Lenta.ru.