newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Затоплені регіони потребують чистої води

1,3 т.
Затоплені регіони потребують чистої води

На Львівщині 9 районів і 4 міста обласного значення ще залишаються підтопленими. Три населені пункти повністю без електропостачання. Постраждалі подали свої заяви у сільські ради та мерії про завдані повінню збитки і кажуть, що самі вони не зможуть подолати наслідки стихії.

У найскладнішій ситуації перебувають сотні мешканців села Гірське. Однак повені у цьому селі можна було б уникнути, якби у 90-х роках збудували належну дамбу зі шлюзами. Село Гірське Миколаївського району розташоване за 60 кілометрів від Львова. У верхній частині села важко навіть уявити, що в долині, за 300 метрів у ніч із неділі на понеділок вода підтопила більше ніж півсотню будинків, майже під вікна. За три дні вода спала лише на 20 сантиметрів. Селяни позалишали свої хати і ночують по сусідах, а вдень зі сльозами обходять в гумаках подвір’я і журяться:

Видео дня

– У хаті треба все міняти: і меблі, і підлогу. Одяг треба з місяць сушити, буде страшний неприємний запах. У хаті не ночую, вночі стою тут машиною і пильную. Як жити? Так і будемо жити… Мама в шоці, пішла звідси, десь на цвинтар.

– Сіно пропало, газова плита, котел у підвалі, усе пропало, усе у воді. Фундамент, хата все тріскає.

– Владі байдуже, ніхто нічим не займається, скрізь смороди. Треба трохи людям  приділити увагу, подивіться, що робиться. Не можна ні худоби вигнати, нічого.

– Що їмо, трохи родина помагає. Город понищило, стайню. Все пішло спати, нічого не лишилось. Най трохи держава нам допоможе, як дамо собі раду?

Наразі людям не виплатили навіть по обіцяній тисячі гривень. Вони не вірять у допомогу.

Олександр Даців ці дні працює вільним човнярем. Перевозить людей до їхніх хат. Протягом години на човні ми обдивлялись покинуті будинки, серед яких і хата пана Даціва. Вода підійшла майже під вікна, у кімнатах так підняло підлогу, що усю треба міняти, по стінах грибок.

Ця повінь, за пам’яті Олександра Даціва, уже третя. Востаннє так підтопило село у 1989 році. В 90-х насипали дамбу, але вона не міцна. Селяни кажуть, що дамба була зроблена абияк. Люди переконані - вода спаде і про них забудуть.

У воді, яка підтопила будинки, городи й сільські дороги, плаває маса дохлих хробаків, щурів, усі нечистоти з туалетів. Уся ця інфекція — в криницях. «У мене болить живіт, я випив поганої води», – каже 4-річний Мар’янчик.

Санітарні лікарі у Гірському ще не були. За словами селян, вода спадатиме близько двох тижнів, а потім стоятиме страшний сморід і, мабуть, інфекції не уникнути. Люди вимагатимуть, щоб у селі збудували міцну дамбу зі шлюзами, а ще, щоб їм допомогли викачати брудну воду із криниць.

Така ж сама ситуація і на Буковині. Повінь, яка пройшла Буковиною, забруднила не тільки водойми, але й господарські криниці. Вода в них придатна лише для технічних потреб.

Мешканцям затоплених районів питну воду підвозять цистернами. На Буковині надзвичайний екологічний стан поки що не оголошено, кажуть в обласній санепідемстанції. Там же запевнили, що спеціальні речовини для дезінфекції води вже везуть із Дніпропетровська. Тим часом криниці очищує спеціальна служба. Люди стурбовані – спеціальні машини не завжди можуть відкачати воду. Брудна вода стоятиме в криницях, поки не спаде рівень ґрунтових вод та рівень води у Пруті, бідкається чернівчанка Марина Гриженко.

«Відкачували, дали нам машину, вчора – такий великий камаз. Бочку води відкачали, а вода тримається, вода із соляркою, із трісками, всі туалети, всі каналізації в людей піднялися», – каже вона.

Кринична вода абсолютно не придатна для використання, хоч вона вже виглядає прозорою і немає стільки намулу як у дні стихії. Марина Гриженко каже, що навіть для технічних потреб боїться її використовувати. «Ноги, руки, як бачите самі, в цих намулах – чешуться. Ноги так як би кропивою пожалив», – скаржиться жінка.

Ïї сусід, Тарас Гайдичук, свою криницю відкриває з однією метою – тільки, щоб продемонструвати журналістам, яка там вода.

«Вода мутна із запахом, непридатна для вживання. Ми боїмося даже митися – ноги, то всьо. Ми не хочемо – це опасно, такий запах. Ми не знаєм, що в ній?», – каже Тарас Гайдичук.

Обласні санепідеміологи обіцяють якомога швидше очистити людські криниці. І зробити все, щоб не допустити інфекційних захворювань.

Головний державний лікар обласної санепідемстанції Олександр Світличний зазначає: «Сьогодні можна вживати воду будь-якого плану — чи то централізовану, чи то децентралізовану — тільки після кип’ятіння, а служба уже створена і буде робити все, щоб до 10-го числа провести повну дезінфекцію криниць – як громадських, так і приватних для того, щоб не дати можливості через воду поширити  інфекційні захворювання, які однозначно можуть статися після  повені».

Поки що обласна санепідемстанція не зафіксувала жодного випадку захворювання через вживання забрудненої води.

Вода, яка подається централізовано до осель чернівчан, абсолютно безпечна, запевняє начальник ДКП «Чернівц-водоканал» Михайло Крайс.

«ЇЇ можна вживати практично бех обмежень, тобто нею можна вмиватися, навіть чистити зуби. Хотілося б порадити нашим мешканцям не вживати її в сирому вигляді, а все ж таки кип’ятити перед вживанням. У бактеріальному плані вода відповідає усім нормам. Вода, яка подається в місто,  з показником мутності «нуль», відповідає всім нормам і стандартам. Трохи збільшили ми рівень хлорування».

Проте, за словами пана Михайла Крайса, цей додатковий хлор у воді також не перевищує допустимих норм.

За матеріалами Радіо Свобода