УкраїнськаУКР
EnglishENG
PolskiPOL
русскийРУС

Секрети «Конча-Заспи». Частина перша

Секрети «Конча-Заспи». Частина перша

Будинок відпочинку „Конча-Заспа” має мало спільного з іншими закладами санаторно-курортного типу, функції його дещо інші. На території майже у 100 гектарів розташовані так звані державні дачі, в яких проживає ціла колекція президентів, прем’єрів, спікерів, різноманітних віце та простих депутатів.

Видео дня

Немає в Україні місця більш засекреченого. Навіть в 2005 році, коли новий керівник Державного управління справами Ігор Тарасюк демонстрував перед журналістами публічність своєї структури, „Конча-Заспу” для очей громадськості він так і не відкрив. В останні роки ДУСя стала організацією, до якої не достукатися й не докричатися, тому журналісти вирішили самотужки з’ясувати, що знаходиться за воротами. Це справа не простої цікавості, державні дачі тим відрізняються від приватних, що на їхнє фінансування йдуть гроші платників податку. А це означає, що громадяни мусять знати, на що вони витрачаються.

Однак у випадку з «Конча-Заспою» реалізувати це право громадян зовсім не так просто.

На початку січня 2006 року Президент Віктор Ющенко підписав указ, який відніс „Конча-Заспу” до особливо важливих державних об’єктів, отож її охорона була посилена. Лише кільком журналістам вдалося побувати за парканом на запрошення деяких мешканців «Конча-Заспи», однак їх дії були суворо обмежені державною охороною. Зокрема, Юрій Павленко та Микола Томенко заради сміху демонстрували журналістам свої «собачі будки». Тобто зелені дерев’яні будиночки на 30 кв. метрів, яких чимало лишилося в "Кончі" ще з радянських часів.

Дача Павленка в Конча-Заспі. Газета „Бізнес” 2006 рік

Фото будинків Павленка та Томенка охорона дозволила зробити. Й це по суті єдині споруди „Конча-Заспи”, які були показані громадськості. Однак це зовсім не означає, що мешканці „Кончі” всі, як один, живуть в «собачих будках». За радянських часів така простенька «дача» була нормою для міністра. Нинішнім можновладцям соромно переступати поріг такої халабуди. Отож, чимало політиків, отримавши разом з посадою таку «собачу будку», якимось чином вирішують питання та зводять на її місці модний котедж. Інколи за державний кошт, частіше за приватний. В останньому варіанті будинок вже вважається приватним, хоча стоїть він на дусівській землі, яка коштує не менше ніж на ній набудували. Щоб перестрахуватися, посадовці домовляються про оренду на 49 років, й тоді їм не загрожує втрата будинку після втрати посади.

Дехто отримує будинок в пожиттєве користування указом Президента.

У проживанні в „Конча-Заспі” є свої переваги. По-перше, елітні сусіди та престижне місце. По-друге, шарова охорона, в тому числі від журналістів. По-третє, безкоштовне курортно-санаторне й побутове обслуговування. В „Кончі” на державних зарплатах працює чимало обслуги – це прибиральниці, кухарі, садівники, пралі та інші. Люди, що там працюють, не говірки. З них майже неможливо витягти слово про службовців, яких вони обслуговують. Однак дещо «Обозу» таки вдалося дізнатися.

Цікаво, що обслуга «Конча-Заспи» використовує свою термінологію. Будинки радянських часів вони називають «шалашами», а модні котеджі просто «дачами». Наприклад, Петро Симоненко живе в «шалаші», а Володимир Литвин "на дачі". А ще в «Конча-Заспі» є споруди, про які говорять особливо неохоче, тихо й з придиханням, це - „особняки”.

Один з таких «особняків» - це місце проживання діючого Президента України Віктора Ющенка.

Тут живе Президент

В народі досі побутує думка, що Віктор Ющенко живе у приватному будинку в Безрадичах. Це неправда, туди він приїжджає лише на вихідні та на кілька годин в будні дні, а живе Президент на державній дачі в „Конча-Заспі”.

Ющенко відгородився від Кучми парканом

Територія, де знаходяться так звані „особняки”, відгороджена від іншої «Конча-Заспи» окремим парканом. Це свята-святих, отже й охороняється відповідно. Ось, наприклад, маленька деталь: „особняки” виходять фасадами на мальовничу затоку озера, вони прекрасно проглядаються з іншого берега - з коси, порослої дубами, вербами та чагарниками. Однак, щоб відбити охоту в бажаючих дивитися, як живуть перші особи держави, на острові утримують собак, справжніх сторожових вовкодавів.

Щоправда, зимою собак відправляють на зимові квартири, тому кореспондент „Обозу” розглядав державні дачі якраз з собачого острова. Іншого варіанту просто не існує. Взагалі, зима це єдина пора року, коли можна потрапити в серце „Конча-Заспи”. Адже три сторони охоронної зони опоясані високим парканом, а четверта відрізана від іншого світу водою, островами, болітцями та каналами. Коли воду сковує крига, ця сторона стає теоретично доступною.

Журналісти, які пройшли на острів, з’ясували, що в елітному секторі „Конча-Заспи” знаходиться не лише дача Президента. Всього журналіст «Обозу» нарахував вісім «особняків». Згідно задуму, найближчими сусідами Президента повинні бути прем’єр-міністр та спікер Верховної Ради. Однак, ні Яценюк, ні Тимошенко в „Кончі” не проживають. Про те, хто є сусідами Президента, «Обоз» розповість у другій частині, а поки що про дачу Президента.

Для тих, хто вважає, що недостойно підглядати за Президентськими дачами, наведу один аргумент: Президент США Джордж Буш не лише працює, а й проживає в Білому домі. В переляканих терористами Штатах житло Буша на виду всіх платників податків. Вони з гордістю усвідомлюють, що будинок, який вони фінансують, дивиться весь світ. Й навіть немає жодного глухого в два людські рости паркану - двір Білого дому оточений лише ажурною кованою огорожею. Справді, час від часу на даху Білого дому можна помітити снайперів, зате вони не заважають нікому фотографувати та розглядати державне житло.

Державна дача, в якій проживає Віктор Ющенко - Президент мирної спокійної країни, засекречена наче військовий бункер, її бачила від сили сотня, може дві сотні осіб. Тому «Обоз» вважав своїм обов’язком виправити цю несправедливість.

На жаль, фото вийшли не зовсім якісними. На це були об’єктивні причини. Перша - заважали сосни. Друга – представники державної охорони, які скоро помітили й затримали журналістів.

До речі, труднощі були й в тому, щоб зорієнтуватися, який з будинків - дача Ющенка.

Допоміг онука одного політика-пенсіонера, який ловив рибу на озері Конча-Заспа біля бані Литвина.

«Він жовтого кольору. Коли побачите, самі зрозумієте. В „Конча-Заспі” все просто - чим більша посада, тим більший будинок», - відповів хлопчина.

Коли журналіст «Обозу» побачив помаранчевий котедж з гарними дерев’яними сходами, що спускалися до води, то зрозумів, що хлопчина правий на всі сто. Лише цей будинок міг буди державною резиденцією Президента.

Офіційно він називається «Будинок №29». Будувався в 2002-2003 році для Леоніда Кучми. Один чоловік, який в той час працював у „Конча-Заспі” розповів, що на цьому місці стояла радянська дачка, яку зруйнували за один день. За його словами, щоб не марудитися, прямо на території „Конча-Заспи” була вирита яма, де за ніч поховали рештки старого будинку. Вранці землю зарівняли та посадили травку . Нова дача була побудована за рахунок державного підприємства База матеріально-технічного забезпечення. Для цього будівництва Міністерство транспорту, які в ті роки очолював покійний Кирпа, перерахувало на рахунки Бази 70 млн. грн. Пізніше на складах цього підприємства були виявленні меблі для Кучми вартістю 3 млн. доларів. ДУСя все погрожувала показати їх журналістам та продати з аукціону. Однак журналісти так і не побачили меблів та не стали свідками аукціону, отож є версії, що меблі потрапили, куди й планувалося - в будиночок №29.

Взагалі, про внутрішнє оздоблення президентської дачі публічно невідомо нічого. Серед тисяч фото Президента України та його родини не знайти жодної в інтер’єрі державної резиденції.

Можливо, фото Ющенка з зятем Хахльовим, опубліковані на сайті ИнтерМедиа консалтинг , зроблено в будинку № 29?

Принаймні, на цих фото за спиною Хахльова видніється позолота, до якої зовсім не був байдужий Леонід Данилович.

До речі, Віктор Ющенко та його оточення не раз скаржилися, що в резиденціях екс-президента погана енергетика. Однак це не завадило Віктору Андрійовичу облаштуватися в будинку, який побудований для Кучми в «Конча-Заспі» та регулярно відпочивати в карпатській „Гуті”.

Цікаво, що будиночок № 29 помаранчевого кольору. Однак „Обоз” так і не зміг дізнатися, чи це його Кучма так невдало пофарбував чи спеціально для Віктора Ющенка перефарбовували.

Загалом котедж чималенький, на око 800 кв. метрів. З острова вдалося помітити, що у будинку є зимовий сад під скляним куполом. На подвір’ї дитячий майданчик й невідомого призначення жовтий дерев’яний будинок з великою кількістю арочних вікон. Найдивніше, що жодних вуликів, дерев’яних возів та вітряків на подвір’ї помічено не було.

Раніше в ЗМІ з’являлася інформація, що цей будинок був відданий в довічне користування Леоніду Кучмі. Однак це не відповідає дійсності. Як запевняли всі без винятку люди, що мають стосунок до «Конча-Заспи», Леонід Данилович проживає в будинку №71.

Про це, зокрема, розповів і хлопчина-рибалка: „ Кучма живе недалеко від Ющенка. Його будинок з червоної цегли. Однак побачити його важко, він стоїть в глибині соснового лісу”.

Слідуючи його інструкціям, журналісти справді побачили будинок Кучми - за соснами ледь проглядався дах та червона башточка. Будинок грандіозний – лише трохи менший за №29.

Й що найсмішніше, хоча Кучма живе недалеко від Ющенка - їх розділяють лише три котеджі, однак екс-президенту не зайти в гості до Віктора Андрійовича. Адже якраз за дворищем Кучми починається режимна зона й височіє триметровий суцільний паркан, що опоясує елітний сектор «особняків». Так що Леонід Данилович може заскочити до Ющенка хіба що вплав чи по кризі. Хоча в такому випадку його люб’язно зупинить охорона - мешканцям будинку-відпочинку «Конча-Заспи» не можна проходити в сектор, де живе Президент.

Цікаво, що на супутниковій мапі «Googlе» будинку Кучми не має. На місці, де нині височіє котедж з червоної цегли, видно будівництво першого поверху. Це пояснюється дуже просто: супутникові карти«Googlе» часто застарілі на 2-3 роки. Це означає, що після того, як Президент Ющенко зайняв будинок, який з такою любов’ю побудував для себе Президент Кучма, він не викинув Леоніда Даниловича на вулицю, й навіть не переселив його в якусь радянську хатинку на курячих ніжках. Спеціально для Кучми почалось будівництво пристойного палацу. На фоні цих фактів смішними виглядають заяви уряду Тимошенко 2005 року про позбавлення Леоніда Даниловича пільг та державної дачі. Виходить, поки Юлія Володимирівна робила такі заяви, ДУСя мовчки будувала Леоніду Даниловичу нове гніздечко. У 2006 році будівництво, так би мовити, узаконив уряд Януковича, тобто повернув Кучмі всі пільги, в тому числі й право на довічне користування державною дачею.

Далі буде ...