Мюнхенська конференція: Путін, попри заборону, хоче трубу

1,3 т.
Мюнхенська конференція: Путін, попри заборону, хоче трубу

Ющенко возвращается домой

Видео дня

Президент Украины Виктор Ющенко завершил рабочий визит в Германию и отбыл в Киев, передает УНИАН.

Україна — «рушій демократії»

Україна ставить за мету стати повноправною частиною загальноєвропейської системи безпеки.

Про це заявив сьогодні у своєму виступі на Мюнхенській конференції з питань політики безпеки «Глобальні кризи — глобальна відповідальність» Президент України Віктор Ющенко, повідомили «Обозревателю» у прес-службі Ющенка.

«Ми послідовно продовжуємо європейський і євроатлантичний інтеграційний курс. І наш вибір — незворотній», — сказав Глава Української держави.

Президент України наголосив, що позиція України полягає в тому, що європейський безпековий простір повинен бути цілісним і неподільним. «Його розвиток повинен відповідати логіці усіх останніх геополітичних змін та інтеграційних процесів на нашому просторі», — зазначив В. Ющенко.

Він підкреслив, що за п’ятнадцять років незалежності Україна здійснила масштабні інвестиції у європейську і світову безпеку. Зокрема, Ющенко нагадав, що саме наша держава добровільно відмовилася від успадкованого нею третього за величиною ядерного арсеналу в світі. Україна, за його словами, робить вагомий внесок у забезпечення успішного проведення міжнародних миротворчих операцій.

Хав'єр Солана та Віктор Ющенко/фото прес-служба Президента України

«Україна — це держава, яка належить до рушіїв поширення демократії на пострадянському просторі. Наша позиція була і залишатиметься активною і помітною», — заявив Президент.

Безперечно, наголосив Віктор Ющенко, роль України як контрибутора європейської безпеки і стабільності немислима без енергетичної складової. Україна пропонує відкриту і прозору співпрацю у справі транспортування енергоносіїв до країн Європейського Союзу.

«Це не є питання: з ким Україна? Вважаю, що інтереси транзитних країн мають належним чином враховуватися, вони мають бути рівноправними партнерами у справі вироблення передбачуваного, надійного, економічно вигідного, а також екологічно сприятливого механізму забезпечення енергетичної безпеки європейського континенту», — сказав В. Ющенко, наголосивши, що «наша позиція — партнерська та конструктивна».

Президент також висловив переконання, що свій найважливіший внесок у європейську безпеку Україна зробила навіть не тоді, коли відмовилася від ядерної зброї. «Це сталося у дні, коли наш народ постав на захист демократичних прав. Помаранчева революція 2004 року продовжила чітку лінію загальноєвропейських демократичних процесів і вкотре довела тезу про неподільність європейського простору, його цінностей, а отже й безпеки», — заявив В. Ющенко.

«Ми дбаємо про появу нової Європи конкретними діями і практичними справами. Підкреслюю ці слова як антитезу до будь-яких свідомих і несвідомих вчинків, що здатні залишити Україну у сірій зоні невизначеності та в умовах дефіциту безпеки», — наголосив він.

Ющенко подякував НАТО за ліквідацію зеніток

Президент України Віктор Ющенко сьогодні у Мюнхені провів зустріч із Генеральним секретарем НАТО Яапом де Хоопом Схеффером.

Про це повідомили «Обозревателю» у прес-службі Глави держави.

фото Микола Лазаренко/прес-служба Президента України

Серед головних тем зустрічі — внутрішньополітичний діалог в Україні у сфері евроатлантичної інтеграції.

Президент наголосив, що інтеграція до євроатлантичних структур — це стратегічна мета України. Сьогодні для України важливим завданням у цьому контексті залишається формування спільної позиції провідних політичних сил щодо темпів подальшого розвитку відносин України з НАТО.

Глава держави також зазначив, що Україна й надалі братиме активну участь у миротворчих операціях Альянсу. Зокрема, наприкінці минулого року Україна завершила юридичне оформлення своєї участі в антитерористичній операції НАТО «Активні зусилля».

Крім того, Президент України подякував Генсеку НАТО за допомогу в ліквідації надлишкових боєприпасів, легкого озброєння і стрілецької зброї та переносних зенітно-ракетних комплексів, яка надається Україні в рамках реалізації проекту Трастового фонду НАТО/ПЗМ.

«Сподіваюся на ваше сприяння у розширенні зазначеної фінансової допомоги з боку НАТО та продовження робіт з утилізації боєприпасів і легкого озброєння в Україні», — сказав Віктор Ющенко.

Президент наголосив, що він та український уряд і надалі приділятимуть належну увагу поширенню в суспільстві об’єктивної, неупередженої й деполітизованої інформації про діяльність Альянсу та євроатлантичну інтеграцію України. У Державному бюджеті на 2007 рік на ці цілі передбачено 5 млн. гривень. Віктор Ющенко висловив вдячність Генсеку за готовність Альянсу долучитися до цієї інформаційно-роз’яснювальної кампанії. «Впевнений, що спільними зусиллями нам вдасться подолати у свідомості українців застарілі міфи і стереотипи про НАТО», — сказав Віктор Ющенко.

Також Глава Української держави підтвердив своє запрошення Генсеку НАТО відвідати Україну в липні цього року.

Интеграция в НАТО не помешает дружить с Россией

Президент Украины Виктор Ющенко убежден, что интеграция Украины в НАТО не осложнит ее взаимоотношения с Россией.

Об этом он сказал журналистам в Мюнхене, передает УНИАН.

Ющенко подчеркнул, что если между Россией и Украиной будет осуществляться продуманный диалог, и каждая из сторон будет объяснять свои позиции, то все будет нормально.

Ющенко отметил, что Украина будет всегда корректно относиться к интересам России в оборонной сфере.

«Мы понимаем, что решение Украины интегрироваться в европейский оборонный блок требует доказанности по ряду вопросов в отношениях Украины и России. Это не угроза для России, и это самое главное. Это суверенное решение Украины относительно виденья построения своей системы безопасности», — сказал он.

Отвечая на вопрос о его впечатлении от выступления Президента РФ Владимира Путина на Мюнхенской конференции по безопасности, Ющенко подчеркнул, что выступление главы российского государства было значимым. «Я бы сказал, что много раздумий после такого выступления будет и в европейских структурах», — отметил он.

По словам Ющенко, он ценит то, что вопросы безопасности сегодня обсуждаются на таком уровне. Он считает, что обмен мнениями в этом вопросе очень важен. «Тема очень деликатная», — подчеркнул Президент Украины.

Путин подумает об украинской трубе

Россия рассматривает вопрос о заключении договоренности с украинской стороной, которые бы предполагали обмен активами в газотранспортной сфере.

Об этом сообщил Президент РФ Владимир Путин, выступая на Мюнхенской конференции по безопасности, передает УНИАН.

Путин заявил это в контексте позиции по поводу Европейской хартии по энергетической безопасности.

фото ЕРА

В частности, он отметил, что Россия не против согласовывать принципы взаимодействия в энергетической сфере с ЕС. По его словам, принципы, заложенные в Энергетической хартии, «в общем и целом приемлемы, но сама хартия нас не очень устраивает», — сказал Путин, добавив, что она не выполняется, в частности, для России до сих пор закрыт рынок ядерных материалов.

Путин также подчеркнул, что принципы, заложенные в Европейской энергетической хартии, используются Россией в работе, к примеру, с немецкими компаниями… Он сообщил, что недавно было подписано соглашение между российским «Газпромом» и немецкой компанией BASF, которое, по сути, предполагает обмен активами. Он высказал готовность и дальше работать в этом направлении. По словам Президента РФ, к каждому конкретному случаю нужно подходить взвешенно, понять, «что мы отдаем, что отдает наш партнер, посчитать, сделать независимую международную оценку и принять решение. Мы к этой работе готовы», — сказал Путин, добавив, что сейчас «мы то же самое, такой же вариант сотрудничества обсуждаем с нашими украинскими друзьями».

Также в ходе конференции Путин подчеркнул, что Россия сегодня хочет установить единые для всех рыночные принципы отношений в энергетической сфере. «Цена на энергоносители должна определяться рынком, а не являться предметом политических спекуляций, экономического давления, шантажа», — подчеркнул Президент РФ.

Он также сказал, что сейчас Россия стремится перевести свои отношения с потребителями и транзитерами нефти и газа на рыночные и прозрачные принципы, а также на долгосрочные контракты.

Путин напомнил, что до прошлого года между Украиной и Россией не существовало таких договоренностей, которые бы обеспечивали бесперебойные поставки газа в Европу. «В течение 15 лет вы (Европа) зависели от того, договорятся ли Украина и Россия между собой по условиям и по ценам поставок нашего газа в саму Украину; а если не договорятся, все — европейские потребители сидели бы без газа. Такая ситуация вас устраивает? Думаю, нет», — подчеркнул Путин.

По его словам, в трудной дискуссии с Президентом Украины Виктором Ющенко удалось выйти на подписание отдельных контрактов на поставку в Украину газа и отдельно пятилетний контракт на транзит в Европу. «Не смотря на все скандалы и прочее: защиту интересов, борьбу мнений… мы смогли договориться с Президентом Украины. Я считаю, что он принял ответственное, исключительно правильное, рыночное решение… Спасибо нам нужно сказать и Украине за это решение», — подчеркнул Путин.

Меркель призывает Европу дружить с Россией

Федеральный канцлер Германии Ангела Меркель убеждена, что сотрудничество Европейского Союза и НАТО с Россией должно углубляться.

Об этом она сказала, выступая на Международной конференции по вопросам безопасности, которая проходит в Мюнхене, сообщает УНИАН.

фото ЕРА

Меркель подчеркнула, что сегодня Россия совместно с Европой должна отвечать за много процессов, происходящих в мире. Напомнив о позициях ЕС и России по многим международным вопросам, она заметила, что опыт совместной работы засвидетельствовал, что вместе они могут много сделать.

Выражаясь за активизацию сотрудничества ЕС и НАТО с Россией, Меркель высказалась за начало переговоров о подписании нового соглашения между Россией и ЕС. Она подчеркнула, что Россия является важным партнером Европы в области энергообеспечения. Канцлер положительно оценила стремление России быть стабильным партнером.

Также она отметила, что от отношений ЕС с Россией в значительной степени зависит и развитие отношений с другими странами-соседями.

Большое внимание в своем выступлении Меркель уделила новым подходам политики НАТО. Она отметила, что НАТО должен применять новую концепцию безопасности. В частности, параллельно с военными действиями, должны приниматься гражданские меры (переговоры, политические процессы). Она также отметила необходимость привлечения неправительственных организаций к сотрудничеству с НАТО.

Путин подсел к Ющенко поближе

Президент Украины Виктор Ющенко принимает участие в 43-я Мюнхенской конференции по безопасности, которая проходит в отеле «Байеришер Хоф».

Об этом сообщает РИА «Новости».

В зале рядом с Ющенко занял место президент России. Владимир Путин слушает выступление Тельчика и канцлера Германии без перевода.

фото ЕРА

Он также станет первым российским президентом, который обратится к главам государств и правительств, министрам иностранных дел и обороны, парламентариям и экспертам более чем из 40 государств с трибуны Мюнхенской конференции.

«Основной акцент в предстоящем выступлении предполагается сделать на подтверждении приверженности многополярной модели мироустройства, обеспечении устойчивости международно-правовой системы, безальтернативности центральной роли ООН», — сообщил помощник президента РФСергей Приходько.

Напомним, ранее мы сообщали о том, что именно во время визита в Мюнхен Виктор Ющенко и Владимир Путин могут договориться о сотрудничестве в энергетической сфере.

Верховная Рада на этой неделе запретила законом продажу или передачу украинской ГТС.

Ющенко зустрівся з міністром оборони США

Президент України Віктор Ющенко у Мюнхені провів зустріч із Міністром оборони США Робертом Гейтсом.

Про це повідомили «Обозревателю» у прес-службі Глави держави.

Під час зустрічі обговорювалися питання двосторонніх українсько-американських відносин.

Віктор Ющенко наголосив, що для України дуже важлива подальша підтримка і партнерська взаємодія зі Сполученими Штатами в таких важливих напрямках як приєднання до СОТ, забезпечення енергетичної безпеки, боротьба з корупцією, реформи у сфері безпеки та оборони, охорона здоров’я.

Україна, підкреслив Президент, особливо зацікавлена в розширенні навчально-тренувальних програм для своїх військових та цивільних службовців і фахівців у навчальних закладах краї НАТО, в тому числі США.

Глава Української держави висловив задоволення фактом підписання угоди між Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством оборони США про співробітництво в галузі зменшення біологічної загрози. Зокрема, йдеться про боротьбу із пташиним грипом. фото Николай Лазаренко / пресс-служба Президента Украины

Ющенко потрапив у концтабір

Президент України Віктор Ющенко у Німеччині відвідав Меморіальний комплекс «Концентраційний табір «Флоссенбюрг». Під час Другої світової війни у цьому таборі перебував в ув’язненні його батько Андрій Ющенко.

Про це повідомили «Обозревателю» у прес-службі Глави держави.

Президент поклав вінок до меморіальної дошки загиблим українцям на «Площі націй» і хвилиною мовчання вшанував пам’ять загиблих.

Відповідаючи на запитання журналістів, Ющенко розповів, що його батько перебував у концтаборі «Флоссенбюрг», коли йому було 25 років.

«Це була його фінальна частина у полоні. Він багато розповідав про те, як їх звільнили американці, як його доставляли із Аусшвітцу і як він по дорозі утік», — сказав Президент.

В особовій справі Андрія Ющенка записано, що 20 жовтня 1944 року він утік із полону, був арештований у Карлових Варах і доправлений до «Флоссенбюргу». На момент, коли в таборі перебував Ющенко, там було ув’язнено близько 15 тисяч осіб. Відомості про полонених зберігаються у спеціальній книзі-реєстрі. У ній сказано, що полонений Андрій Ющенко зареєстрований 1 грудня 1944 року, його особовий номер — 38034.

Ющенко оглянув територію колишнього концентраційного табору, а також «Долину смерті» та крематорій. Президент відвідав каплицю на території табору та залишив запис у Золотій книзі міста Флоссенбюрг: «62 роки тому тут міряв свій широкий шлях мій батько і тисячі його ровесників. Схиляю голову перед їхньою світлою пам’яттю».

Віктор Ющенко також передав до експозиції комплексу землю з Бабиного Яру.

фото Николай Лазаренко / пресс-служба Президента Украины

В Мюнхені Ющенко буде інтегруватися в НАТО

Заплановано, що у п’ятницю, 9 лютого, у Мюнхені Віктор Ющенко зустрінеться з Прем’єр-міністром Баварії Едмундом Штойбером та проведе робочий ланч з державним міністром внутрішніх справ Баварії Гюнтером Бекштайном.

Про це повідомили «Обозревателю» у прес-службі Глави держави.

10 лютого Президент України візьме участь у 43-й Мюнхенській конференції з питань політики безпеки та зустрінеться з Генеральним Секретарем НАТО Яапом де Хоопом Схеффером.

Президент України Віктор Ющенко перебуває з триденним робочим візитом у Німеччині.

Ющенко вірить, що у 2017 році ми будемо в ЄС

Під час робочого візиту до Німеччини Президент України Віктор Ющенко дав ексклюзивне інтерв’ю німецькому телевізійному каналу «N-TV».

Віктор Ющенко заявив, що сподівається, що через десять років Україна стане повноправним членом Європейського Союзу.

Як повідомили «Обозревателю» у прес-службі Президента України, про це Ющенко сказав в ексклюзивному інтерв’ю німецькому телевізійному каналу «N-TV».

«Я в це вірю, я в цьому переконаний», — заявив Глава держави.

За словами Ющенка, нині ми робимо акцент на прагматичних відносинах України з Євросоюзом у конкретних проектах і галузях, зокрема, у проектах енергетичної співпраці. Він наголосив, що до ЄС Україна хоче донести одне послання — найкращий стабілізаційний фактор у питанні газотранспортної системи — це формування такої моделі української ГТС, як частини європейського ринку.

Президент України вважає запорукою успіху в реалізації енергетичних проектів вироблення спільної стратегії між виробником, споживачем та транзитером газу.

Говорячи про європейський енергетичний ринок, Ющенко сказав, що домінантою у цій сфері не може бути воля країни, яка видобуває газ. Так само як і воля споживача чи транзитера.

«Ми все глибше розуміємо свою пов’язаність, тому що співпраця на енергетичному ринку — це система колективної відповідальності», — наголосив Президент України.

Час вступу України до НАТО залежить насамперед від загальнонаціональних пріоритетів, переконаний Президент України Віктор Ющенко.

«Треба пройти етап порозуміння в суспільстві, відчути, що це загальнонаціональний пріоритет, а не спекуляція», – сказав він на спільній прес-конференції з Федеральним канцлером ФРН Ангелою Меркель, повідомляє прес-служба Голови Держави.

фото Николай Лазаренко / пресс-служба Президента Украины

Глава держави нагадав, що інтеграція України до євроатлантичного блоку закріплена на законодавчому рівні. «Це одна із засад зовнішньої політики», – зазначив він.

На переконання В. Ющенка, розбіжності, які існують в політичних колах щодо цього питання, стосуються не безпосередньо стратегічної мети – вступу до НАТО, а механізму інтеграції. Нині співпраця з Альянсом активно розвивається, відзначив він. Найближчим кроком на шляху євроатлантичної інтеграції, на думку Президента, має стати підписання Плану дій щодо членства України в НАТО.

На спільній прес-конференції після зустрічі Глава Української держави наголосив: «Немає сумніву, що Україна буде членом ЄС, але ми розуміємо, що ця мета не є миттєвою».

«Наш пріоритет – економічна асоціація та політична інтеграція в європейські структури,» – також сказав В. Ющенко, додавши, що нині Україні слід зосередити увагу на інтенсифікації відносин з ЄС. Президент висловив сподівання, що нова поглиблена Угода між Україною та ЄС «зафіксує українські цілі та устремління в діалозі з Євросоюзом».

Зі свого боку, А. Меркель зазначила, що такий документ стане «підтримкою прагнень України до реформ». Вона також підтвердила свій намір відвідати Україну восени цього року для участі в Саміті Україна – ЄС під головуванням Португалії.

За словами Федерального канцлера ФРН, Україні та Євросоюзу слід насамперед створити передумови для спрощення візового режиму, налагодження культурного та наукового обміну і створення зони вільної торгівлі. «Ми почнемо з простих питань – таких як візи, а потім дійдемо до створення зони вільної торгівлі», – сказала вона.

Щодо енергетичної безпеки Європи, В. Ющенко наголосив, що Україна усвідомлює свою важливу роль у її формуванні та відповідально до неї ставиться, виконуючи зобов’язання, передбачені Європейською Енергетичною Хартією.

У свою чергу, А. Меркель зазначила: сьогоднішня зустріч засвідчила, що«з боку України є готовність відповідати за зобов'язання перед ЄС щодо поставки та транспортування енергоносіїв», повідомляє прес-служба Президента.

Обговорюючи перспективи розвитку внутрішньополітичної ситуації, сторони погодилися, що політична енергія в Україні має конвертуватися не в боротьбу за владу, а в реформи і стабільний розвиток держави – адже це головні передумови формування іміджу України як надійного і прогнозованого партнера Німеччини, ЄС та всього світу. Глава Української держави наголосив, що нині Україна «йде дорогою демократії, формуючи традиції національного діалогу». «Я хочу, щоб Захід, Німеччина нас почули, побачили всі реалії організації нової системи влади в Україні і не робили трагедії з реального стану речей», – сказав він.

Президент України також повідомив, що в 2007 році заплановані візити до ФРН Голови Верховної Ради Олександра Мороза, Прем'єр-міністра Віктора Януковича та міністра економіки Володимира Макухи.

Крім того, під час зустрічі сторони домовилися про сприяння розвитку співпраці між центральними і місцевими органами влади обох держав.

8 лютого Президент України Віктор Ющенко летить до Німеччини з робочим візитом. У ході візиту Віктор Ющенко проведе зустріч з Канцлером ФРН Ангелою Меркель. Про це повідомляє прес-служба глави держави. За офіційною версією, під час переговорів співрозмовники обговорюватимуть майбутню угоду «Україна – Європейський Союз», а також двосторонню співпрацю з Німеччиною з урахуванням її головування в ЄС і G-8.

В той же час, відомо, що графік глави держави буде досить насиченим. Окрім Ангели Меркель, Ющенко також збирався зустрітися з генсеками НАТО та ОБСЄ, міністром оборони США, прем’єром Лівану , а також – і це викликало в Україні найбільший резонанс – з російським президентом Путіним. В дипломатичних колах обговорювалася можливість підписання між Україною та Росією договору про долю газотранспортної системи. Втім, усі гілки влади відкидають цю версію. Водночас, парламент перестрахувався і окремим законом заборонив будь-які дії з українською ГТС. Голова президентського секретаріату Балога взагалі заперечив зустріч Ющенка з Путіним, а Прем’єр Янукович сказав, що зустріч готується, і уряд навіть напрацьовує для неї пропозиції.