newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

А коаліцію все «плющить» і «плющить»

А коаліцію все «плющить» і «плющить»

«Ні, ще не підписали... Але це нічого не означає», — оптимістично зауважив він. Мовляв, це лише декларація намірів, а коаліційну угоду в перший день роботи Верховної Ради підпишуть всі без винятку, він за це відповідає.

Фото прес-служби блоку НУ-НС

Хоча така теза виглядає сумнівною, адже якщо трійка принципово не підписує нічого не значимий документ, то чи буде вона підписувати справжню коаліційну угоду, яка тягне за собою кардинальні зміни у владі?

«Кріль заявив, що не буде підписувати...», — зауважили Кириленку журналісти.

«Він може казати, що завгодно, всі вони будуть учасниками коаліції. А якщо хтось з них раптом прозрів, що він за широку коаліцію, то нехай в цьому зізнається , й у нас буде час, щоб пройшли три наступні кандидатури по списку», — так обурено зреагував Кириленко на журналістські сумніви.

Видео дня

«Обозреватель» спробував задати питання Кириленку: «Як ви будете примушувати Плюща».

Однак Юлія Тимошенко, яка стояла поряд з Кириленком, зам’яла тему, перевівши розмову на вічну пісню про деструктивну роль Партії регіонів, яка блокує роботу нового парламенту та заважає готуватися до зими.

«Обозреватель» трохи згодом засік Кириленка в коридорі й ще раз запитав: «Як Ви будете примушувати секретаря РНБОУ підписатися, або як Ви зможете виключити Плюща зі списків?»

«Можна я не буду відповідати на це питання?», — зреагував Кириленко.

«Не можна», — відповіли журналісти, які встигли оточити лідера «НУ».

«Він обов’язково підпише коаліційну угоду», — черговий раз пообіцяв лідер «НУ».

Фото прес-служби блоку НУ-НС

Однак попри такі оптимістичні обіцянки, які лунають ледь чи не кожного дня, Плющ та двоє близьких до Балоги людей принципово не поспішають нічого підписувати, тим самим декларуючи суцільне небажання Тимошенко. А без цих трьох коаліція БЮТ та НУ-НС набирає 225 голосів, що є абсолютною половиною, й не про яку більшість не може бути й мови.

Майбутню коаліцію «плющить». Це жаргонне слово — найкращий діагноз для «помаранчевого» політичного організму. Дуже цікавий перебіг хвороби — зовні жодних проявів, лідери політичних сил уникають журналістів, публічних заяв та відповідей на запитання. Всередині ж організму киплять процеси по відторгненню Юлії Тимошенко.

Тільки ліниві не висувають версії, що небажання трьох поставити свої підписи під коаліцією є частиною гри, «як кинуть Юлю».

Справа навіть не в тому, що певну частину «помаранчевих» Юлія Володимирівна лякає на посаді прем’єр-міністра. Зовсім ні. Вона страшна в іншій іпостасі - як претендент на посаду Президента України.

«Якщо Тимошенко стає прем’єром, автоматично вона стає претендентом на посаду Президента України, якщо вона йде в опозицію вона стає найвагомішим кандидатом в Президенти. Отож, для нинішнього Президента, якщо впаде решка, це погано, якщо орел - теж погано. Тому він вирішує задачу, щоб монетка зависла у повітрі», — говорить представник НУ-НС Олесь Доній.

Цікаво, що він один з небагатьох, хто в час затишшя дозволяє собі пояснювати процеси. Бо, наприклад, членам БЮТ надійшов наказ мовчати, нічого не коментувати, якщо тема стосується Президента або НУ-НС.

Хоча в неофіційних бесідах бютівці розповідають багато чого цікавого. Ось одна з версій, чому трійка не підписує коаліцію.

Незадовго після виборів Юлія Тимошенко вийшла на прес-конференцію та заявила, що Президент висунув БЮТу багато умов, але вона не стала сперечатися, й прийняла усе без винятку. Зокрема, погодилась, що посади всіх без винятку силовики відходять Президенту, що заступники міністрів та один віце-прем’єр призначається опозицією, що на першому засіданні приймається новий закон про Кабінет міністрів і т.д.

Однак джерела в БЮТ вказують, що Тимошенко озвучила не повний список, й якраз те, що вона не озвучила, вона не погодила. Зокрема - підтримати кандидатуру Віктора Андрійовича на президентських виборах. Мовляв, вся ця тяганина з коаліцією є наслідком того, що Президент все ще сподівається отримати від Тимошенко гарантії його підтримки. Інакше для нього є сенс затягувати процеси й гратися в гру «монетка зависла в повітрі»

Фото прес-служби БЮТ

Те, що це гра саме Президента, засвідчують особи, які не підписалися. З Плющем у Ющенка давні та особливі стосунки, Петьовка та Кріль є людьми, які напряму асоціюються з головою президентського Секретаріату Віктором Балогою, якого навіть посада зобов’язує бути близьким до Президента. Прекрасні стосунки у Балоги також з Плющем. Доказ того — їхній спільний цьогорічний запійний відпочинок у Криму на одній з державних дач.

До речі, підписного листа журналістам ніхто не показував. Отож, ці троє - ще не вся група ризику. Можна згадати заяву Єханурова про те, що йому імпонує широка коаліція, й заяву Януковича, що Єхануров — прекрасна людина в помаранчевій команді. А ще ходять чутки, що були проблеми з нинішніми урядовцями Гриценком та Яценюком, які чи підписали останніми, чи відкликали свої підписи.

Отож, момент істини — перший день роботи Верховної Ради — обіцяє бути дуже цікавим.

Наприклад, вже з’явилися перші версії, як можна зробити так, «щоб монетка зависла у повітрі»: національно-демократична більшість формує коаліцію, однак окремі її представники не голосують за прем’єра Тимошенко та новий уряд, отож старий уряд складає повноваження та залишається працювати в якості в.о. В результаті народжується дивний гібрид в системі влади, який можна сміливо назвати — «широка коаліція».

«Комуністи раптом згадають, як Плющ землю орав, та висунуть його кандидатуру на посаду спікера, й за нього раптом проголосують «регіони» та кілька «нашоукраїнців». В результаті країна отримає сильного Президента, підконтрольного йому спікера, ослаблений «біло-блакитний» уряд та Тимошенко, яка і не в опозиці, і не при владі», — таку картину намалював Олесь Доній.

«Обозреватель» спробував з’ясувати, що про все це думають в лавах Блоку Юлії Тимошенко. Джерела «Обозу» розповіли, що спікерство Плюща буде сприйняте як зрада НУ-НС, навіть якщо з «помаранчевих» проголосують лише кілька людей, й БЮТ відразу йде в опозицію. «У нас вже є погоджена кандидатура спікера — це В’ячеслав Кириленко. Якщо він стає головою Верховної Ради, то для нас це буде знак, що «нунси» дотримуються своїх обіцянок», — розповів «Обозу» один з членів БЮТу, який попросив його не представляти через заборону Тимошенко давати коментарі.

За словами цієї ж людини, погоджений й віце-спікер від «регіонів» — Раїса Богатирьова. Однак до сих пір навіть в середовищі БЮТ точно не відоме прізвище віце-спікера від Блоку Тимошенко. Хоча в пресі лунали різні прізвища від Томенка до його антагоніста Губського, шанси у цих двох мінімальні.

В БЮТі не сидять склавши руки, там теж скрупульозно проробляються всі можливі сценарії, як залучити голоси для підтримки Тимошенко на посаду прем’єр-міністра.

Один з представників БЮТ поскаржився, що дуже важко йдуть переговори з Литвином, який буквально уникає зустрічей з Тимошенко й хоче дуже багато — починаючи від посади спікера й закінчуючи податковою. Йому в свою чергу обіцяють лише комітети та зберегти братика на посаді в митній службі.

Ще подейкують, що проблеми в переговорах з Литвином у БЮТ через те, що головний фінансист Литвина на виборах Василь Хмельницький, який має щонайменше сім штиків в списку, дуже ображений на те, що його «вижили» з БЮТ.

«Це банальна помста Хмельницького Боні», — розповів «Обозу» один з представників БЮТу, під Бонею, маючи на увазі Богдана Губського, який начебто й вижив Хмельницького.

Хоча тут треба додати, що й самому Литвину вигідно «тягнути волинку». Адже чим довше будуть формувати коаліцію та уряд, тим зрозуміліше буде народу, «що країні потрібен Литвин».

Зате БЮТівці вже зараз розраховують на певну частину комуністів, як мінімум на п’ятьох, які начебто зайшли в лави Компартії по квоті українського бізнесмена з російським громадянством Костянтина Григоришина, якого позаочі називають партійним фінансистом ленінців.

«Григоришин зараз на океані рибу ловить. Обіцяв повернутися й допомогти Тимошенко», — розповіло «Обозу» джерело.

Й нарешті найголовніший козир БЮТу проти «кидайлова» з боку НУ-НС — це елементарний шантаж: якщо Тимошенко не стане прем’єром, то БЮТ разом з ПР проголосує за імпічмент та дострокові президентські вибори.

За інформацією «Обозу», такий варіант дійсно обговорювався на одній з нарад в БЮТ, попри те, що відповідний документ, який з’явився на Інтернет-сайті «Реальна політика» офіційно в БЮТі був названий фальшивкою.

Звісно, це не може не лякати Банкову: навіть якщо Партія регіонів отримає безліч ласих посад при «кидалові» Тимошенко, перед ними завжди буде майоріти спокуса отримати ще й Президентське крісло.

Дострокові президентські вибори для Тимошенко — це ризикована гра, але ризик — це її стихія, в якій їй щастить більше за інших українських політиків.

Зрештою, планів у різних політичних сил може бути безліч, інша справа, що всі без винятку вони важко реалізовані, отож перший день роботи Верховної Ради може принести багато сюрпризів. Питання в іншому: коли настане цей довгоочікуваний день?

Політики кивають на 20 листопада. Однак з кожним днем ця дата виглядає все менше реальною. Перший день засідання робочої групи по підготовці першого засідання показав, що це сумнівне задоволення може розтягнутися надовго.

Історія першого засідання просто кумедна. Партія регіонів засідання проігнорувала, туди прийшла одна Богатирьова. Як прийшла, так скоро й пішла. І хоча обіцяла повернутися, цього так і не сталося. За нею засідання покинули комуністи, поставивши під сумнів кворум. Представник Литвина Ігор Шаров пішов шукати Мартинюка й теж пропав. На засіданні була оголошена перерва, щоб знайти Шарова. Однак депутати Шарова так і не знайшли, а той відповідно не знайшов Мартинюка, й засідання довелося перенести на наступний день. Ось такий хоровод! Якщо так буде продовжуватися й далі, не скоро ми побачимо нову Верховну Раду. Хоча видовище обіцяє бути феєричним, й не лише в політичному сенсі. Наприклад, Тимошенко дала своїм завдання прийти в корпоративному одязі. Чоловікам — партійні светри з білою сорочкою й червою краваткою, а жінкам рекомендується білий костюм та червона блуза. Костюми, до речі, вже готові, сценарії готові, чекаємо на вихід...