Першою жінкою Євтушенка була пасічниця

Першою жінкою Євтушенка була пасічниця

Російський поет Євген Євтушенко, 73 роки, провів творчі вечори у Харкові, Києві, Вінниці та Чернівцях. На його виступ у столичному Будинку офіцерів квитки коштували до 150 грн. Зять Леоніда Кучми Віктор Пінчук прийшов із батьками. Квитків поруч вони не змогли придбати, тому батько Пінчука сидів окремо. Прийшов і актор Богдан Ступка.

— Я польщен его присутствием, — сказав зі сцени Євтушенко.

Фото з «Газети по-українськи»Вийняв жуйку з рота і поклав у блюдце на столику.

Зі співачкою Ольгою Богомолець виконав пісню ”Ах, кавалеров мне вполне хватает”.

— Цю пісню я написав за кілька годин удома в композитора Едуарда Колмановського, — згадує. — Потім її по радіо заспівала Людмила Зикіна. Через три місяці я поїхав у глухе село на березі Білого моря. На річці жінки прали і співали цю пісню. Коли сказали, що то народна, я спочатку образився. А потім зрадів.

Видео дня

Євтушенко читав вірші про любов. І розповідав про жінок, яким ці рядки присвячені.

— Моєю першою жінкою була пасічниця. Мені було 15 років, їй — 27. Познайомився з нею в алтайському селі. Батько відправив туди до знайомих геологів — як мене вигнали зі школи за те, що спалив класний журнал і вдарив сторожа. Хоч я цього не робив. А до інших шкіл мене не брали.

У тому селі жили вдови військових. Одна стала моєю першою жінкою. Коли дізналася про мій вік, упала перед іконою на коліна і довго молилась. Вона мені першу краватку пошила, — розчулюється. — Відтоді колекціоную краватки. Мені їх робить московський майстер Кирилов. Якби я народився жінкою, розорився б на одязі, — розводить руками. — Дуже люблю яскравий та візерунчастий. Бо в дитинстві бачив лише чорні спецівки ув’язнених у таборах, армійське хакі та смерть. Тепер це компенсую.

Розповідає, що у 21 рік кохався із 23-річною одруженою жінкою, яка мала дитину.

— Я жив у Москві на Четвертій Міщанській вулиці в маленькому будиночку, — веде далі. — Вона забороняла мені говорити про любов. І якось зникла без попередження. Майже через півстоліття в комірчині я знайшов книжку Блока, де було її фото. На звороті вона написала освідчення у коханні. Я зрозумів, що та жінка розривалася між сином і мною. І створив вірш ”Старое фото”. Але сумнівався, чи треба друкувати: а раптом її чоловік дізнається. У видавництві мене заспокоїли: ”Гордиться должен, если не дурак”. Коли вірш із цим фото надрукували, мені зателефонував син цієї жінки. Сказав, що мати з чоловіком давно розійшлася. І дав її номер телефону. Я їй подзвонив у Москву. Це була, напевно, найдовша розмова між Москвою і Талсою.

Більше 10 років Євтушенко живе в американському місті Талса у штаті Оклахома. У місцевому університеті викладає російську поезію та історію кіно.

— Показую студентам російські фільми, — розповідає. — Їм дуже сподобався ”Водій для Віри” з Богданом Ступкою у головній ролі. Ех, — зітхає, — мені двадцятник би ще! Тільки не рослинного життя. Колись я написав рядки: ”Жизнь, бьешь меня под вздох, а не уложить! До 73 собираюсь жить!”. За паспортом цього року мені виповниться 73. Але я обдурив долю і в останньому перевиданні виправив: ”?до 83-х”.

В американській школі в російському класі вчаться сини поета від останньої дружини Марії, 45 років, — 17-річний Євген і 16-річний Дмитро. З лікаря-реаніматолога вона перекваліфікувалася на викладача російської.

Євтушенко був одружений чотири рази. Уперше — з поетесою Беллою Ахмадуліною. Коли він змусив її зробити аборт, вони розійшлися. Євтушенко має п’ятеро синів. Старший Петро, 39 років, живе у Москві. 27-річний Олександр і 25-річний Антон — у Великій Британії.

Після двогодинного виступу Євтушенко пішов вечеряти у ресторан ”Черчилль”. Компанію йому склали актор Богдан Ступка, поет-пісняр Юрій Рибчинський, акордеоніст Ян Табачник із дружиною Тетяною та редактор газети ”Бульвар” Дмитро Гордон із дружиною Оленою.