newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС

Україна на межі нових виборів

Україна на межі нових виборів

У вівторок, після того, як партії, що підтримують прозахідного президента країни Віктора Ющенка, закликали до розпуску парламенту внаслідок утворення проросійської більшості у цьому законодавчому органі, Україна стикнулася з найгіршою політичною кризою з часів Помаранчевої революції 2004 року.

Видео дня

Розвиток подій заклав умови для повторного проведення напружених виборів та підняв питання про можливість перегляду інтеграційного прозахідного курсу країни, прийнятого після президентських виборів 2004 року.

Дві політичні партії, які привели Ющенка до президентства, підтримавши протести проти фальсифікації виборів у 2004, у вівторок закликали його розпустити новообраний парламент.

Заклики до розпуску парламенту виникли через тиждень після того, як Соціалістична партія вийшла з коаліційної угоди з прибічниками Ющенка, щоб приєднатися до проросійських партій у їхніх намірах захопити владу у законодавчому органі країни.

Це рішення ставить українського президента перед складною дилемою: дозволити сформувати ворожий коаліційний уряд, очолений його давнім противником Віктором Януковичем чи розпустити парламент.

Партія регіонів Януковича на березневих виборах отримала найбільшу кількість голосів. Наша Україна Ющенка посіла третє місце після блоку, очолюваного його соратницею по Помаранчевій революції та колишнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко. Проте їхні спроби створити коаліцію з cоціалістами провалилися минулого тижня.

Президент закликав до створення конструктивної правлячої коаліції, яка б підтримала його зовнішню політику та плани внутрішніх реформ, і попередив, що за ним залишається право розпуску парламенту у разі, якщо тому не вдасться зберегти політичну стабільність. Він також закликав законодавців відновити Конституційний суд країни. Спроби привести до присяги нових суддів постійно відкладалися в парламенті з осені.

Олег Рибачук, голова секретаріату Ющенка, визнав, що країна зісковзнула в «політичну та конституційну кризу». Він заявив, що конституційні процедури викликали багато правових питань, включаючи те, як і коли президент має право розпустити парламент.

Під час запальної парламентської сесії у вівторок члени Нашої України та блоку Тимошенко побилися з проросійськи депутатами, які висунули кандидатуру Януковича на посаду прем’єра.

Рішення Нашої України приєднатися до радикального заклику Тимошенко провести повторні вибори здивувало політичних аналітиків, які прогнозували, що впливові бізнесмени, які контролюють близько однієї третини місць у цьому блоці, будуть більш схильними приєднатися до нової коаліції з Партією регіонів, за якою стоять деякі найбагатші магнати країни. Передбачалося, що комуністична партія не потрапить до про-бізнесового альянсу, який, теоретично, мав включати Нашу Україну, Регіони та соціалістів.

Цього сценарію уникнули після того, як праве крило Нашої України пригрозило відділитися, побоюючись, що виборці розглядатимуть зміщення в бік коаліції з Регіонами як зраду принципів Помаранчевої революції.

Цей хаотичний поворот подій стався після місяців політичних переговорів щодо формування першого коаліційного уряду України, що стало результатом зміни політичної системи країни, внаслідок чого ключові повноваження президента були передані парламенту, який тепер відповідає за формування уряду.

Як і український парламент, населення країни також розділене щодо того, підтримувати енергійний рух на Захід чи зберегти історичні близькі зв’язки з Росією. Більшість українців на російськомовному сході все ще виступають за тісні відносини з Росією, а переважно україномовний захід підтримує інтеграцію з Європейським Союзом та НАТО.

Рішення Нашої України поновити її альянс з Тимошенко, затягнутий внаслідок жорстких коаліційних переговорів, що велися протягом останніх місяців, дає значний новий стимул Тимошенко, яка сподівалася повернутися на посаду прем’єр-міністра після того, як була звільнена минулої осені та посварилася з Ющенком.

Відновлений альянс має допомогти прозахідним політичним силам отримати найбільшу кількість місць на повторних виборах, враховуючи, що Тимошенко вдалося збільшити свою популярність по всій країні на минулих виборах.

Нове партнерство допоможе відбудувати потужну базу підтримки прозахідного порядку денного країни, але його також розглядають як палицю з двома кінцями для президента, оскільки воно збільшує вплив Тимошенко, яку вважають основним його суперником на президентських виборах 2009 року.

Роман Олеарчук, «Financial Times»