newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

"Ющенко — безперечний переможець "коаліціади"

'Ющенко — безперечний переможець 'коаліціади'

Директор департаменту політичного консалтингу агентства ”Мартін ґруп” Тарас Березовець, 31 рік, вважає те, що сталося, блискучою комбінацією Віктора Ющенка і пророкує зникнення ”Нашої України”.

Видео дня

Те, що відбулося минулого тижня, було сплановано заздалегідь?

— Можливо, це було несподіванкою для багатьох політиків. Але тільки не для президента. Це один зі сценаріїв, що давно розробляли його радники.

Багато хто вважає нашого президента слабким, не здатним вдаватися до рішучих кроків і багатоходових комбінацій політиком. Це оманливе враження. І сьогодні він це довів.

Тобто, Ющенко й частина ”Нашої України” брали в цьому всьому участь?

— Ющенко взагалі безперечний переможець ”коаліціади”. Потенційного голову Верховної Ради Петра Порошенка він абсолютно безжалісно й холоднокровно розміняв на те, щоб прем’єром не стала Юлія Тимошенко. Бо це становило серйозну загрозу на майбутніх президентських виборах. Отож Ющенко, як у шахах, розміняв коня на ферзя. Порошенка на Тимошенко.

А Мороз є людиною, з якою можна домовлятися. Його інтереси та інтереси президента будуть багато в чому перетинатися.

Президент хоче заручитися підтримкою Партії регіонів на наступних президентських виборах?

— Скоріше він хоче, щоб вони були нейтральними. Ідеальний сценарій для президента, це коли ”Регіони” не висуватимуть свого кандидата і не підтримають жодного. Або таємно підтримають Ющенка. За це вони отримають недоторканність власного прем’єрства.

Сьогодні президент залишає всю політичну владу собі й частково Морозові. Економічну віддає Партії регіонів за умов урахування інтересів свого бізнес-оточення. Він розіграв усе дуже добре. Посварив і своїх соратників, і своїх ворогів. Тепер вони боротимуться один проти одного, а не проти Ющенка.

Реальним прем’єром буде Ринат Ахметов?

— Так. Публічним буде Янукович, а справжнім — Ахметов. Він розставлятиме своїх людей в уряді, управлятиме ними. В Україні з’явився свій ”кардинал Рішельє”. І його вже сьогодні варто починати побоюватися. Бо рано чи пізно він захоче вийти з тіні.

Нинішні події не є катастрофою, як зараз можуть подумати прихильники ”помаранчевих”. Реваншу ”біло-голубих” не відбулося, бо вони матимуть лише економічну частину влади. Проте можна говорити про те, що відбулася буржуазно-консервативна революція — олігархи здобули в ній переконливу перемогу. Звісно, це крок назад.

”Наша Україна” розколеться?

— На НСНУ можна ставити хрест. Існування блоку ”Наша Україна” теж під великим питанням. Врятувати його вже нікому не вдасться. Міг би президент, але він давно махнув на це рукою. Ющенко й сам не зацікавлений в існуванні цього блоку. Президент хоче бачити біля себе нову, підконтрольну виключно йому партію своїх прихильників й однодумців, а не олігархів і бізнесменів.

Нині в ”Нашій Україні” є кілька груп, які змагаються за право рухатися у фарватері президента. Одні гуртуються навколо Юрія Єханурова, інші — навколо Петра Ющенка. Усі вони давно хотіли позбавити Порошенка впливу на президента. Єхануров і Петро Ющенко готуються до створення нових пропрезидентських партій, які б дозволили остаточно витіснити Порошенка з політики. Президент також розумів, що якщо Порошенко стане спікером, то поведе самостійну гру. Вона рано чи пізно звелася б до критики на адресу Ющенка.

Що можна очікувати тепер від Петра Порошенка?

— Він програв найбільше. Якихось ”крутих” політичних кроків від нього очікувати не варто. Але це не означає, що на його кар’єрі треба ставити хрест. Порошенко не раз демонстрував здатність тримати удар і бити у відповідь. Проте йому варто замислитися ось над чим: що більше боксера луплять по голові, то раніше він змушений іти з професійного боксу.

Як ви оцінюєте дії Олександра Мороза?

— Він продемонстрував непослідовність своєї позиції, але послідовність у переслідуванні власних інтересів. Використав енергію своїх противників проти них же самих. Звалив їх докупи, а сам опинився нагорі.

Чи є він зрадником?

— Мороз не зрадив ні собі, ні своїй партії. Навпаки — убезпечив її від вимирання. Присутність маленької партії Мороза у коаліції з ”Нашою Україною” та БЮТом рано чи пізно призвело б до того, що СПУ поглинула б Юлія Тимошенко. Єдиний порятунок Мороз бачив в отриманні посади голови парламенту. Саме тому він так активно за неї боровся. Тепер він може втримати при СПУ всіх нинішніх інвесторів і залучити нових.

Чи були соціалісти й особисто Мороз куплені ”регіоналами”?

— Купити такого досвідченого гравця, як Олександр Мороз, нереально. І хоч у кожного є ціна, думаю, що в Партії регіонів не вистачить на це грошей. А от щодо фінансового стимулювання окремих депутатів від соціалістів — то це мало місце.

Чи призведе демарш Йосипа Вінського до розколу в СПУ?

— Вінський дрейфуватиме до Тимошенко. Через якийсь час будуватиме свій власний проект — на базі тих місцевих осередків, які зможе забрати від Мороза. Але більшість організацій залишаться з головою Верховної Ради.

Що буде тепер з Тимошенко?

— Помиляється той, хто вважає нинішню ситуацію катастрофічною для її блоку. Так, БЮТ програв. Підступно вибили з рук омріяну владу — а багатьом там було обіцяно великі посади.

Але сама Юлія Тимошенко лише виграла. Політики, яких найбільше зраджують, від того тільки міцнішають. Тимошенко навряд чи тепер опустить руки — це ще більше її заведе і розізлить. Скоро ми побачимо перші рішучі й гострі випади на адресу як Партії регіонів, так і колишніх соратників по помаранчевій коаліції. Ющенкові теж дістанеться.

Тимошенко стала тепер єдиним справжнім опозиціонером в Україні. Вона отримає обіцяні вже Януковичем комітети — це закладе стартовий майданчик на шляху до президентства. Саме на неї робитиме тепер ставку Захід.

Павло Булгак, «Газета по-українськи»

www.gpu-ua.info