Ю.Костенко: Біда коаліції - жінка, що хоче бути президентом

Ю.Костенко: Біда коаліції - жінка, що хоче бути президентом

Юрій Костенко вважає, що у Тимошенко і Порошенка бізнесовий інтерес завжди переважає державний

Голова Української народної партії Юрій Костенко, 55 років, не вірить у щирість помаранчевої коаліції, прогнозує економічну та політичну кризи й каже, що його партія й надалі підтримуватиме президента Ющенка.

Чи може помаранчева коаліція все ж таки не відбутися?

— Ризик є. Але думаю, що під загрозою розпуску парламент швидко домовиться. Зараз відбуваються тактичні бої за те, хто в домі господар — коаліція чи опозиція.

Видео дня

Чи справді відновлено довіру між СПУ, БЮТом і ”Нашою Україною”?

— Я дуже добре знаю Олександра Мороза. Він не зможе сприйняти все те, що називається європейською демократією. Те ж саме стосується й так званої ”соціал-демократії” Юлії Тимошенко, яка є уособленням чи не найбільших в Україні капіталів. Ну й ідеологічна позиція Романа Безсмертного... Тут взагалі без коментарів.

Я не вірю, що ці люди об’єдналися навколо реалізації програми президента. І вони самі в це не вірять.

Чого очікувати від прем’єра Тимошенко та спікера Порошенка: реальної державної політики чи політичного театру?

— Це два потужних бізнесмена, і бізнесовий інтерес у них завжди переважає державний. Тому ніякого потенціалу зваженої стратегічної політики у цьому дуеті я не бачу. Тимошенко працюватиме на президентські вибори й фактично вже розпочала передвиборну кампанію. А Петро Олексійович користуватиметься цією посадою для реанімації свого політичного обличчя — щоб зробити його привабливим. І це, знову ж таки, особистий, а не загальнодержавний інтерес.

От попередній уряд Тимошенко підвищив пенсії, зарплату. А ефективність і продуктивність праці у нас зросла? Ні. А питається: з чого ж виробник підвищуватиме людям зарплату, якщо його бізнес не розвивається? Ми знову ризикуємо повернутися до адміністративного управління економікою. Це стихія Юлії Володимирівни.

І в цьому її не стримає коаліційна угода?

— Тимошенко — це такий політик, який у яскравий сонячний день казатиме: за вікном глибока зоряна ніч... І багато людей у це повірять. Так, коаліційна угода — це крок до демократичного устрою. Бо влада представляє суспільству власну програму дій, за яку вона бере відповідальність. Але якщо подивитися на суть самої коаліційної угоди, то там є дуже багато суперечностей. І немає чіткості — особливо щодо економічної, енергетичної, сільськогосподарської політики.

З якими проблемами стикнеться коаліція у складі СПУ, БЮТу і ”Нашої України”?

— Головною проблемою коаліції є її ідеологія. Соціалісти, наприклад, ніколи не відмовляться від своєї позиції щодо землі, державної власності, НАТО. Від чогось не відмовляться інші. А будь-яка ідеологічна відмінність — це завжди фактор нестабільності.

Іншою проблемою є те, що коаліція матиме прем’єр-міністра — жінку, яка стартує на президентських виборах 2009 року. І це не сприятиме роботі.

Чи ваша партія підтримуватиме надалі Ющенка, і чи є йому альтернатива як президентові?

— Ми ніколи не відмовляли президентові в підтримці. Його програма нам дуже близька в плані ідеології. Він правоцентрист. Юлія Тимошенко, Партія регіонів — це зовсім інша політика. Тому на наступних президентських виборах для нас найбільш прийнятним є саме Ющенко. Або власна кандидатура.

Як би діяла зараз УНП, якби потрапила до парламенту?

— Головним для нас була б саме підтримка президента. У Верховній Раді була б фракція, яка говорила б зрозумілою для українців мовою про національні пріоритети державної політики. Зараз наші виборці розчаровані. Але ці люди швидше підтримають нас, коли ми поза парламентом. Коли будемо такими ж простими жителями цієї країни, як і всі інші. У вересні ми організуємо загальнонаціональний марш протесту проти знищення української мови. От тоді й побачимо, як громадяни підтримують національні, патріотичні ідеї та нашу партію.

Як вам Партія регіонів у ролі опозиції?

— Опозиція в демократичних країнах виконує дуже важливу роль. Вона контролює владу, щоб та не крала. Але у нас цього не розуміють. У нас опозицію розуміють лише як деструкцію. Влада до опозиції традиційно ставиться як до ворога, якого треба знищити. А опозиція хоче за будь-яку ціну владу скинути. Щоб вийшов матрос Желєзняк і розстріляв з кулемета. От так діє сьогодні Партія регіонів. Там багато таких матросів.

Якщо помаранчева коаліція таки не відбудеться — якими будуть наслідки союзу ”Нашої України” та Партії регіонів?

— Наслідком може стати легалізація прихватизованої власності та новий перерозподіл землі. У плані політичному ”Регіони” можуть виконати певну стабілізаційну роль — вони контролюють дві третини економічного потенціалу країни і 60 відсотків місцевих рад. Тут незрозуміло хто є реальною владою в країні, а хто опозиція.

Чи переглядатимуть політичну реформу?

— Уся біда в тому, що політичну реформу в Україні сприймають так: давайте от цю норму Конституції змінимо — й завтра все зміниться само собою. А такого не буває. Українська Конституція як правовий каркас є дуже доброю. Але немає того величезного поля законів, які б наповнювали її реальним змістом, розвивали. Наприклад, закону про Кабінет Міністрів, про імпічмент президента, про опозицію... А постійні зміни до Конституції призведуть лише до того, що з Основного Закону зроблять ”закон легкої поведінки”. Він буде вигідний тим чи іншим політичним силам, але не суспільству в цілому.

Павло Булгак, «Газета по-українськи»

www.gpu-ua.info