Битва за Черкаси

Битва за Черкаси

Бюджет повторних виборів міського голови зашкалює за мільйон

У той час, коли переважна більшість міст України вже з головами, черкащани досі перебувають у виборчому процесі. Оскільки повторні вибори мера міста призначені тут на 18 червня, городяни знову щодня вигрібають зі своїх поштових скриньок купи рекламних листівок зі щедрими обіцянками від того чи іншого кандидата на посаду міського голови Черкас.

Нагадаємо читачам «УМ» передісторію повторних виборів міського голови Черкас. У березні найбільше голосів виборців зібрав 40-річний Валерій Пащенко: за нього проголосували 36367 мешканців міста, і перевага над конкурентами становила більше 13 тисяч голосів. Але міська територіальна виборча комісія зняла лідера мерських перегонів з реєстрації, мотивуючи це тим, що в рекламному передвиборчому відеоролику Пащенко проводив робочу нараду в своєму кабінеті у Придніпровському виконкомі Черкас. Тому вибори було визнано недійсними, і Пащенку не допомогли навіть звернення до судів.

Видео дня

Після цього у кріслі мера мав залишатися чинний керманич Анатолій Волошин. Він, до слова, 26 березня теж був одним із претендентів на головний черкаський стілець, але міський тервиборчком у ніч перед виборами за прихований підкуп виборців, тобто за підписане Волошиним рішення про 50-відсоткове зниження проїзду у міському транспорті для учнів та студентів, зняла того з виборчої дистанції. Пан Анатолій, певно, радів можливості «погріти» мерське крісло ще бодай кілька тижнів, але не так сталося, як гадалося. Вже на першій сесії Черкаської міської ради, 26 із 60 мандатів якої належить Блоку Тимошенко, більшістю голосів пана Волошина було достроково усунуто з посади. Нині Черкасами керує вибраний на тій же сесії секретар міської ради, БЮТівець Анатолій Каленчук, кум колишнього мера Черкас, а нині депутата Верховної Ради Володимира Олійника. Злі на язик черкащани стверджують, що Олійник знову повернувся у Черкаську мерію. Правда, невідомо, чи залишиться таким же потужним його вплив на місто й після 18 червня. Адже за крісло мера в Черкасах боротиметься тепер аж 21 кандидат. Є серед бажаючих стати головою Черкас навіть один херсонець - 52-річний Микола Клименко, перший заступник начальника управління тамтешньої податкової міліції, та киянин - 45-річний Андрій Тараненко, секретар столичного об'єднання «Економічна Україна».

Але, за оцінками місцевих політологів, битва за мерське крісло в Черкасах розгориться між трьома кандидатами, які вважаються найбільш прохідними: 54-річним представником Компартії Віктором Білоусовим, директором Черкаського регіонального центру стандартизації, метрології та сертифікації, котрий на березневих виборах був третім, недавнім депутатом ВР, представником Народної партії, колишнім гендиректором черкаського ВАТ «Азот» 59-річним Борисом Райковим та 39-річним президентом cпільного українсько-італійського підприємства «Венето», у підпорядкуванні якого Черкаський деревообробний комбінат і завод «Темп», БЮТівцем Сергієм Одаричем.

Саме Одарич, як свідчить оприлюднене недавно Центром соціологічних і політичних досліджень «СОЦІС» опитування громадської думки у Черкасах, наразі має найбільший рейтинг: якби вибори міського голови відбулися цієї неділі, за нього проголосували б 19,4% виборців, за Бориса Райкова - 11,7%, за Віктора Білоусова - 9,2. За умови підтримки кандидатів політичними силами 32,1% черкащан проголосували б за креатуру БЮТ, 11,3% - Народної партії, 9,6% - КПУ.

При цьому буквально напередодні «нових» виборів Блок Тимошенко ледве не втратив свого кандидата - Черкаське обласне бюро ВО «Батьківщина» 10 червня ухвалило рішення про виключення Одарича з лав партії. Раніше Сергій Одарич звернувся до Юлії Тимошенко з відкритим листом, у якому заявляв, що йде з посади керівника обласного штабу БЮТ через незгоду з діями нині палкого БЮТівця, а колись - не менш палкого «кучміста» й «корєша» Суркісів-Медведчуків Богдана Губського та колишнього черкаського мера Володимира Олійника, який, за словами Одарича, «розставив по [виборчих партійних] списках не лише з півдесятка кумів, а й рідного брата». При цьому Одарич просив «розглянути питання про неможливість перебування у лавах БЮТ» Губського, Олійника та ще кількох їхніх «кумів» і приспішників, у тому числі й Анатолія Каленчука. Втім, як повідомляє прес-служба кандидата в мери Черкас, того ж дня - 10 червня - президія «Батьківщини» під головуванням Юлії Тимошенко скасувала це рішення Черкаського осередку й направила до міста для з'ясування ситуації партійну комісію, яку очолює народний депутат Любов Стасів. Наразі єдиним кандидатом від БЮТ є таки Сергій Одарич.

Хто стане мером Черкас - дізнаємося вже за два тижні. Між тим бюджет повторних виборів міського голови Черкас зашкалює за 1 мільйон 100 тисяч гривень. На ці гроші Черкаси протягом року могли б забезпечити пільги з медичного обслуговування чорнобильців - це більше 237 тис. грн., утримування центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді - 241 тис. грн., пільги з оплати населенням комунальних послуг та газу - 253 тис. грн., утримування дітей-сиріт - 277 тис. грн., обслуговування теплових мереж - 200 тис. грн...

Людмила Нікітенко, «Україна молода»

www.umoloda.kiev.ua