Наближається нова газова війна

Наближається нова газова війна

Експерти кажуть, що Україні вдасться вистояти

З 1 липня ціна на газ для України може становити $130 за тисячу кубометрів замість нинішніх $95. Про це говорять росіяни. РАТ ”Газпром”, компанія ”РосУкрЕнерго” і український ”Нафтогаз” вже розпочали обмін аргументами через пресу.

Одні кажуть, що вже надіслали до Києва офіційну пропозицію обговорити нову ціну. Інші стверджують, що нічого не отримували. Це схоже на прелюдію до чогось серйозного.

— Наприкінці червня буде новий етап газової війни між ”Нафтогазом” і ”Газпромом ”, — прогнозує народний депутат від БЮТ Михайло Волинець, 50 років.

Видео дня

У Міжнародному центрі перспективних досліджень також не виключають повторення зимового протистояння. Але впевнені, що Україні відстояти нинішню ціну вдасться. Запорукою того є чинна угода й міцна підтримка міжнародної спільноти.

Один із економістів центру, Борис Бордюг, 28 років, каже: нинішні заяви про ймовірне підвищення цін ще не означають самого підвищення. Але погоджується з тим, що можлива зміна ціни газу є постійним фактором ризику для української економіки.

— Якщо, приміром, ціна на газ зросте до 130 доларів, то це тиснутиме на споживчі ціни. Можливо, і на вартість комунальних послуг, — наголошує експерт.

За його словами, частка газу в собівартості українських товарів достатньо висока. Тому й імовірність зростання цін на різні товари велика. Найчутливішими до подорожчання газу є хімічна промисловість і металургія.

— Проте не можна казати, що через подорожчання газу ціни на споживчі товари однозначно зростуть, — стверджує Борис Бордюг. — Адже на них впливає досить багато інших факторів.

Політолог Олександр Палій, 31 рік, вважає, що Росія найближчим часом не наважуватиметься підвищувати ціну на газ для України. Бо під час минулорічного конфлікту Росія вже досить серйозно скомпрометувала себе як надійного і прогнозованого поставника енергоносіїв.

— Навряд чи Росія зараз зацікавлена в загостренні стосунків з Україною у газовій сфері, — припускає експерт. — Міжнародна спільнота в особі Євросоюзу та США досить твердо виступить на боці України.

До того ж, каже політолог, улітку українська економіка є найменш вразливою до подорожчання російського газу. Тому-то Росії також невигідно підвищувати ціну з 1 липня. Проте Олександр Палій не виключає, що Москва намагатиметься повернутися до цього вже на початку опалювального сезону.

Провідний дослідник Центру соціально-економічних досліджень CASE— Україна Володимир Дубровський, 44роки, бачить і позитиви в подорожчанні газу.

— Це послабить вплив різних політико-економічних груп, — стверджує економіст. — Вони звикли заробляти на тому, що Україна йде на різноманітні поступки Росії задля збереження низьких цін на газ. Окрім того, це прискорить процес переходу на енергозбереження. Стане вигіднішим вкладати гроші в енергозберігаючі технології, ніж витрачатися на дорогий газ.

Зрозуміло, зазначає Володимир Дубровський, що Росія й надалі залишатиметься найбільшим поставником газу до України. Отож різке скорочення енергомісткості вітчизняної промисловості є чи не єдиним виходом. Але Україна рухається до цього дуже повільно.

— Мінпаливенерго прогнозує, що під час опалювального сезону 2006–2007 споживання газу буде скорочено приблизно на один відсоток порівняно з минулим сезоном,— каже Борис Бордюг. — Хоча у січні уряд заявляв про плани зменшити його на 10 відсотків.

Більшість експертів відзначають, що газове питання щоразу стає більш економічною, ніж політичною проблемою. Росія прагне більше заробляти на продажі своїх енергоресурсів. Їй сприяє загальносвітове зростання цін на нафту і газ.

— Ціна на газ для України все одно зростатимуть до світового рівня. Головне, щоб це було поступово, — каже Володимир Дубровський.

Павло БУЛГАК, «Газета по-українськи»

www.gpu-ua.info