”Я ще подумаю, чи голосувати за прем’єрство Тимошенко”

”Я ще подумаю, чи голосувати за прем’єрство Тимошенко”

Олексієві Івченку було приємно, коли його хвалили росіяни

У будівлі НАК ”Нафтогаз України” в Олексія Івченка просторий світлий кабінет. У кутку величезний акваріум — яскраві тропічні риби плавають поміж водоростей і декоративних скель. На столі плакат. Зліва на ньому зображені ”нашоукраїнці” й ”Пора-ПРП” у середньовічних лицарських обладунках, справа — ”тимошенківці”, ”біло-блакитні”, ”вітренківці” та ”Ми” Литвина. Над усіма літає на двоголовому змієві-гориничі Володимир Путін. Лідер Конгресу українських націоналістів Івченко на плакаті — один з тих, хто стоїть найближче до Ющенка.

Видео дня

Чому переходите на роботу до Верховної Ради?

— Сьогодні існує невизначеність із урядом і коаліцією. Можуть призначити прем’єра, з яким я працювати не буду... Тому прийняв це рішення зараз, бо потім утратив би мандат. Але я не виключаю свого повернення в ”Нафтогаз”.

Голосуватимете за прем’єрство Тимошенко?

— Ще подумаю... Буду визначатися особисто.

Що робитиме лідер КУН у разі створення коаліції ”Нашої України” з Партією регіонів?

— Ну, можлива і така коаліція. Але мене як працівника нафтогазової галузі не влаштовують кандидати на прем’єра від двох сил — від БЮТ і Партії регіонів.

Як ви сприймаєте історію з ”мерседесом” тепер, коли минуло трохи часу?

— Мене дивує, чому преса не хоче написати, що ”мерседес” попереднього керівника був орендований. Не був власністю ”Нафтогазу”. За його оренду заплатили вдвічі більше, ніж коштує той ”мерседес”, який я купив у кредит на три роки, — два з хвостиком мільйони.

У пресі опублікували фото вашого будинку в Безрадичах. За українськими мірками він не занадто багатий?

— Багатий? Загальна площа цього будинку — 530 квадратних метрів. Житлова — 380. Басейн на вулиці є. Звичайний басейн. Землі тридцять соток.

Я вважаю, що моя сім’я мала право на цей будинок. Він нас задовольняє.

Чи зміниться для України ціна на газ у другому півріччі?

— В угоді вказано, що п’ять років ціна буде 95 доларів за тисячу кубів. Але є обмовка, що вона може змінюватися за взаємною згодою сторін. І може змінюватися як ціна на газ, так і ціна на транзит.

Але буде чи не буде змінюватися ціна протягом півріччя на газ? — запитує Івченко й сам відповідає: — Я можу з певністю сказати одне: якщо прем’єр-міністром України буде не представник від БЮТ, то ціна точно не змінюватиметься.

Представник від БЮТ — це, звісно, Тимошенко...

— Тоді я нічого гарантувати не можу. Розумієте? Тому що пам’ятаю, як цей прем’єр-міністр змушувала мене розривати всі угоди з Росією. У тому числі й додаток номер чотири, яким вона потім трясла під час виборчої кампанії: ”От додаток номер чотири — ціна 50 доларів”.

Я буду працювати в комітеті палива й енергетики у Верховній Раді. Будемо на засідання запрошувати і прем’єр-міністра, і профільних міністрів. І будемо запитувати: де газ по 50 доларів? Той, який ви обіцяли під час виборчої кампанії.

Якими були максимальні вимоги Росії на переговорах?

— Пропонували газ по 160 доларів за кубометр, по 230, потім — 270. Пропонували віддати їм 50 відсотків газотранспортної системи або створити консорціум. Тоді, мовляв, отримаєте нормальну ціну. Як білоруси.

А чого найбільше хотіла досягти українська сторона?

— Перше — зберегти газотранспортну систему у власності України. Друге — забезпечити державу газом у надскладний опалювальний сезон. Сто років не було таких температур! Третє — отримати максимально доступну і реальну ціну на газ. Я вважаю, що всього цього ми досягли.

Багато хто казав: якби Україна подала до Стокгольмського суду позов, то на час розгляду справи зберігалися б старі ціни. Це правда?

Олексій Івченко сміється.

— Я з повною відповідальністю, як фахівець у цій галузі, заявляю: усе це казки для приїжджих.

На 1 січня 2006 року в нафтогазових стосунках з Росією ми були без будь-яких письмово підтверджених зобов’язань від російської сторони щодо поставок газу по 50 доларів. І у довгостроковій угоді, яка підписана до 2013 року, немає гарантій поставки газу в Україну.

Ми є монополістом транзиту російського газу в Європу. Чи могли б примусити росіян грати за нашими правилами?

— Те, що ми зробили 4 січня, якраз так і називається. Ми отримали найкращу ціну з-поміж усіх країн, які купують у Росії газ, — 95 доларів за тисячу кубометрів.

Юлія Тимошенко казала, що на початку січня не Росія перекривала газ для України, а за вашим наказом сам ”Нафтогаз” зменшував тиск у газотранспортній системі України.

— Якщо вона таке сказала, то вона абсолютно нічого в цих питаннях не розуміє.

Знаєте, газові принцеси бувають різні: одні на схемах гроші заробляють, а інші є технарями. На жаль, вона належить до перших, — обурено каже Івченко. Потім додає спокійніше: — 1 січня прийшла офіційна телеграма від ”Газпрому” про зниження тиску. Вони почали уночі з 31-го на 1-ше. Я пішов з роботи о 23.30 і навпроти офісу — в кафе — із сім’єю зустрів Новий рік. О 7 годині ранку мені подзвонив головний диспетчер і сказав, що пішло пониження тиску на 120 мільйонів кубометрів. Це дуже серйозно. Був розрахунок на те, що ми розбалансуємо газотранспортну систему. І піде масове відключення.

Вони хотіли таким чином звинуватити нас перед Європою і перед власним народом. Це був шантаж. Але вдалося втримати систему в балансі. Уже потім, коли ми знову приїхали до росіян, їхні фахівці-старожили сказали: ”Ви — найкращі. Ми не чекали, що ви зможете збалансувати систему.”

Це їхні фахівці, які по 30–40 років працюють у системі, чесно зізналися. Уявляєте, наскільки мені було приємно це чути!

Україну багато критикували за те, що підписала угоду з непрозорою компанією ”РосУкрЕнерго”.

— А при чому тут ми? Це російська сторона включила в угоду ”РосУкрЕнерго”. Нам все рівно, у кого купувати. Ми отримали свою ціну, яку хотіли. ”Газпром” сказав: ”Ні. Ми вам по 95 доларів не будемо поставляти. Але вам може поставити ”РосУкрЕнерго”. Вона має ресурси”. Якщо вона їх влаштовує — будь ласка. ”Газпром” передав цій компанії на десять років вперед повністю весь транзит азійського газу через територію Узбекистану, Казахстану й Росії. Передав по угоді. Тобто, далі угоди на транзит укладатимуть не з ”Газпромом”, а з ”РосУкрЕнерго”.

Кажуть, що за цією компанією стоять вищі російські посадовці, включно з Володимиром Путіним.

— Не знаю. Робіть висновки, — розвів руками Івченко.

Народився 2 січня 1963 року в селі Хоробрів Львівської області

1985 — закінчив Львівський політехнічний інститут

1995 — генеральний представник АТЗТ ”Інтергаз”

2000 — радник прем’єр-міністра Віктора Ющенка

2002 — народний депутат від блоку ”Наша Україна”

2003 — голова Конгресу українських націоналістів

2005 — голова правління НАК ”Нафтогаз України”

2006 — народний депутат від ”Нашої України”

Руслан КАВАЦЮК, «Газета по-українськи»

www.gpu-ua.info