Уряд Єханурова пересидів у своїх кріслах уряд Тимошенко

Уряд Єханурова пересидів у своїх кріслах уряд Тимошенко

Невдячна справа згадувати про обіцянки політиків, особливо у нашій країні, але цими днями того вимагає момент – уряд Єханурова перевалив за семимісячний рубіж, а відтак пережив у своїх кріслах термін довший від уряду Тимошенко. Самий час підбивати підсумки, чи вдалось зупинити «наростання негативних тенденцій в економіці», про які стільки говорили у вересні 2005-го, коли президент зажадав щоб у відставку пішов попередній прем‘єр.

Видео дня

Зрозуміло, що наважуючись на такий різкий крок Віктор Ющенко взяв на себе політичну відповідальність за новий уряд, який мав виправити помилки попереднього (якщо такі були) і повести українців до економічного процвітання. Треба згадати, тоді, восени 2005-го, багато говорили про те, що на відміну від Тимошенко, Єхануров лише технічний, свого роду більш слухняний прем‘єр, а реальний вплив на виконавчу владу залишиться за Президентом.

Одним з найбільш часто вживаних звинувачень були закиди міністрам уряду Тимошенко у намаганні адміністративно керувати економікою, стримуючи об‘єктивне зростання цін на енергоносії. Але, пройшло лише кілька місяців і вже Єхануров «оскоромився» сам - напередодні Різдва твердо пообіцяв співвітчизникам, що попри все ціни на газ для населення не будуть зростати. Мовляв, для приватних помешкань уряд продає газ власного видобутку, відтак світові тенденції і диктат росіян не витягнуть більше грошей із наших кишень.

І справді, до завершення виборчої кампанії, уряд ціни тримав. Та варто було НСНУ побачити на виборах свою «посередню» оцінку, як хтось розпочав підготовку громадської думки до підвищення цін – до преси потрапили «сенсаційні» інформації про «катастрофічну збитковість» українського «Нафтогазу»! Добре сплановану PR-кампанію не зруйнувала навіть скандальна стаття в УП про наддорогий Мерседес Івченка, якого він придбав за гроші «практично збанкрутілих» українських газо-нафтовиків.

Громадяни просто повинні були подумати, що саме для порятунку «Нафтогаз» від банкрутства, а не «користі для» були підвищені ціни на газ для населення. Але якщо відкинути бруднувату словесну піну та окозамилювання, то виникає прозоре і ясне питання – невже на початку січня 2006 року глава уряду збрехав про неможливість підвищення цін? А якщо він вірив, що говорив правду – невже призначений за наполягання Президента прем‘єр міг бути некомпетентним настільки?

Втім, правильна відповідь на запитання може полягати у тому, що Єхануров спробував адміністративно відтягти підвищення цін, яке вже тоді, на початку січня, було неминучим. Так новий уряд застосовував ті ж самі адміністративні методи управління економікою в інтересах більшості громадян.

Чим же відрізняються сім місяців уряду Єханурова від семи місяців уряду Тимошенко? Очевидно, відповідь мають дати експерти, які за бурхливими подіями довкола формування парламентської коаліції ризикують проґавити урядовий ювілей.

Цікаво, що в даний момент уряд Єханурова за американською термінологією має статус «кривеньких качечок» - позбавлені відповідальності перед виборцями, репрезентуючи політичну силу, яка програла вибори, його міністри залишаються політично підзвітні навіть не Президенту, а самим собі. Звичайно, вони працюють на підставі законів, але момент політичної відповідальності майже не проглядається. Тому саме зараз настає час або для найбільш не популярних рішень, або для напівзаконних лоббістських схем. Який шлях обрати – це вже залежить виключно від порядності практично відставних підлеглих без п’яти хвилин відставленого прем‘єр-міністра.

Серед численних вітчизняних політологів, які висловлювалися щодо теперішнього статусу уряду, виділяється коментар директора Центру досліджень політичних цінностей Олеся Донія. На його думку Наша Україна націлилася на збереження уряду в.о. якомога довше. «НСНУ вигідно мати уряд Єханурова у ролі в.о., адже після утворення помаранчевої коаліції у новій виконавчій владі їм належатиме значно менше місць, - попереджає Доній – Вони ховаються за норму Конституції, де визначено, що старий уряд складає повноваження перед новим складом парламенту, отже у них є час ще більше місяця».

Тим часом оцінки результатів семимісячної діяльності уряду Єханурова ні політологи, ні економісти поки-що не дали. Лишається нагадати, що минулого року такі дані були:

Дані опитування Центру Разумкова з 19 по 30 листопада 2005 року

Опитано 819 осіб, теоретична похибка 3,5%

Надруковано: "Газета по-киевски" №106 від 16 травня

Категорія мешканців Києва

Початок уряду Тимошенко

Після уряду Тимошенко

Динаміка

Квітень 2005 року

Листопад 2005 року

Ледве зводимо кінці з кінцями, грошей не вистачає на найбільш необхідній продукти

15,10%

8,40%

-6,70%

Вистачає грошей на харчування та придбання недорогих речей

29,70%

27,50%

-2,20%

В цілому на життя вистачає, але придбання дорогих речей викликає труднощі

38,10%

45,70%

7,60%

Живемо забезпечено, хоч і не можемо купити квартиру чи автомобіль

15,20%

14,50%

-0,70%

Можемо дозволити собі практично все, що захочемо

0,70%

0,60%

-0,10%