Православна Церква особливою урочистістю відзначає свято Пасхи Христової

Православна Церква особливою урочистістю відзначає свято Пасхи Христової

Дорогі браття і сестри! ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Серед християнських свят Православна Церква особливою урочистістю, особливою радістю відзначає свято Пасхи Христової. Чому? Тому що Воскресіння Христове переконує неупереджену людину, що Ісус Христос є Син Божий. Людина сама себе воскресити не може. Воскреслий Христос особливу увагу учеників звертав на Своє тіло, для того, щоб показати, що після смерті, яка була незаперечною, з Ним сталося воскресіння. Ученики справді бачили і відчували на дотик те саме тіло, яке страждало на хресті, а тепер – прославлене і не змінене воскресінням. Євангеліст розповідає про це так: „Сам Ісус став посеред них (учеників) і сказав їм: мир вам! Вони схвилювалися і злякалися, гадаючи, що бачать духа. Але Він сказав їм: чого хвилюєтесь, чому такі думки входять до сердець ваших? Погляньте на руки Мої і на ноги Мої; це Я Сам. Доторкніться до Мене і роздивіться; бо дух тіла і кісток не має, як бачите у Мене. І, сказавши це, показав їм руки і ноги. Коли ж вони від радості ще не вірили і дивувалися. Він сказав їм: чи маєте тут якусь їжу? Вони подали Йому частину печеної риби і стільниковий мед. І, взявши, їв перед ними” (Лк. 24, 36-43).

Переконавши учеників, і не тільки їх, але й інших Своїх послідовників, яким Він теж являвся, Ісус Христос беззаперечно довів, що Він воскрес, а значить, що Він є Син Божий і Творець світу, Який прийшов оновити Своє творіння. Для нас, і взагалі для всього людства, це має дуже важливе значення. Якщо Він Син Божий, одна з Трьох Осіб Святої Тройці, а Бог може бути тільки один, то все Його вчення є Божественним Одкровенням і є абсолютною істиною. Христос сказав Сам про Себе: Я є істина. Це означає, що всі людські вчення, тобто вчення інших релігій і наук, є правдивими тільки в тій частині, що не протирічить Божественному Одкровенню, тобто Священному Писанню. Всі інші людські вчення можуть бути правдоподібними, але не істинними. Ось чому проповідь апостолів була не стільки проповіддю про моральне вчення, скільки свідченням про Воскресіння Ісуса Христа. Чудеса, тобто надприродні явища, що перевершують закони природи, які звершували апостоли і які й донині звершуються в Церкві, підтверджують правдивість проповіді про Воскресіння. Якби не було цих чудес, то люди могли б мати сумнів у правдивості як Воскресіння Ісуса Христа, так і Його вчення. Воскресіння Христове – це основа нашої віри та її опора.

Своїм Воскресінням Ісус Христос показав вічність Свого вчення, спасенність Своєї смерті, велич і силу благодатних дарів, які подаються в заснованій Ним Церкві. Воскресіння Христове стало запорукою вічного життя людей. У час смутку і скорботи, коли ми переживаємо смерть наших близьких, воскресіння Христове вселяє в наші серця надію. Воно дає нам бадьорість і силу, щоб перемагати сум і тугу. Воскресіння Христове єднає живих і померлих в одну сім’ю. Воскресіння Христове дарувало людям найдосконалішу радість. Ось чому в пасхальні дні ми відчуваємо особливе піднесення. Воскресіння Христове спонукає нас боротися з гріхом. Воно запалює нас прагнути до моральної чистоти, до святості. Воно навчає нас бачити в людині брата і сестру, образ і подобу Божу. Воскресіння Христове надихає нас на боротьбу проти неправди та кривди. Воно надихає на труд і побожне життя. Воскресіння Христове дало новий напрямок життю людини. Воно зробило земне життя осмисленим і цілеспрямованим. У майбутньому – не смерть, не загибель, не знищення, а інше існування, „іншого, вічного життя початок”. Воскресіння Христове – настільки важлива подія в історії людства, що св. ап. Павло визначає ним істинність усього християнського вчення: „Якщо Христос не воскрес, – каже він, – то й проповідь наша марна, марна і віра ваша” (1 Кор. 15, 14). Воскреслий Христос, за словами апостола Павла, – первісток серед померлих (див.: 1 Кор. 15, 20).

Отже, у Своєму воскресінні Він став початком і нашого воскресіння. Смерть для християнина тепер втрачає свою жахливість. Ось чому в ці пасхальні дні свята Церква урочисто співає: „Смерті святкуємо умертвіння!” Смерте! Де твоє жало? Пекло! Де твоя перемога? В ці пасхальні дні, у свято перемоги життя над смертю, щиро вітаю вас, преосвященні архипастирі, боголюбиві пастирі, чесне чернецтво, улюблені браття і сестри зі святом Воскресіння Христового. Поздоровляю з Пасхою Христовою Президента України Віктора Ющенка, Верховну Раду України, Український уряд, Збройні Сили України, всіх християн усіх Церков і весь український народ. Сердечно вітаю зі світлоносним святом усе українство, в усіх країнах світу, на всіх континентах. Нехай оновить воскреслий Спаситель наші духовні сили на добрі справи для блага нашої святої помісної Української Православної Церкви і для подальшого зміцнення та процвітання Української держави і зростання добробуту українського народу, на славу Господа нашого Ісуса Христа, Якому належить честь і поклоніння на віки віків. Амінь.

ВОІСТИНУ ХРИСТОС ВОСКРЕС

ФІЛАРЕТ, ПАТРІАРХ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ

Пасха Христова 2006 рік м. Київ