newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Щоб полюбити Президента - читайте статистику

Щоб полюбити Президента - читайте статистику

Президент України Віктор Андрійович Ющенко провів свою першу після парламентських виборів зустріч з представниками ЗМІ. На диво, спілкування відбулося не там, де завжди. Замість просторої зали в Українському домі журналістів запросили в тісне приміщення будиночку для прийомів на вулиці Грушевській. Невже після прес-конференції Юлії Володимирівни в Українському домі це місце для Віктора Андрійовича почало випромінювати погану енергетику?!

Президент не хоче чути про нового прем’єра, бо Єхануров - досконалий

Спочатку невеличка, але важлива передмова до прес-конференції Ющенка. Вчора відбулася історична подія - за одним круглим столом у Президента зібралися лідери політичних сил, які здобули перемогу на парламентських виборах. Фактично, в секретаріаті Президента вчора спілкувалися люди, які завтра керуватимуть країною - майбутній прем’єр, майбутній спікер, майбутній лідер опозиції. Після закінчення наради всі, окрім Президента, вийшли поспілкуватися з пресою. Вони були небагатослівні, тож по виразу обличчя, поведінці, по міміці й натякам журналістам довелося гадати, кому який шмат владного пирога потрапить до рота, а кому доведеться залишитися голодним.

Видео дня

Тобто журналісти ловили натяки, чи є якийсь прогрес у переговорах. Наприклад, Олександр Мороз вийшов з Секретаріату рука об руку з Тимошенко, обняв за плечі й підвів ближче до мікрофонів несміливого Януковича. Сан-Санич розповідав щось смішне на вушко по черзі Єханурову та Мартинюку, коли Юлія Володимирівна виголошувала промову. Все це свідчило, що лідер соціалістів опановує роль миротворця, а, отже, серйозно готується до ролі спікера парламенту.

Або узяти Тимошенко: весь її вигляд свідчив, що посадою прем’єра вона не поступиться. Юлія Володимирівна, яка обожнює усякі символи, на цю зустріч взула блакитні туфлі. Це, мабуть, ще один натяк, що Президенту доведеться вибирати між «блакитним» прем’єром і прем’єром у блакитних туфлях. Втім, можна було здогадатися, що чоловіки на зустрічі даму не задовольнили – ЮВТ була суворою, нечемно покинула місце спілкування з журналістами, не дочекавшись поки інші завершать свій спіч. На додачу вона познущалася з Януковича: коли Мороз після своєї палкої промови передав їй слово, вона одразу переадресувала його Віктору Федоровичу. Зовні це виглядало так, ніби тендітна дівчинка поступилася місцем у трамваї двометровому амбалу. Віктор Федорович не очікував такого повороту подій і наче закляк. Зумів вимовити лише два слова: «Я почекаю». Напевно, жартуючи з Януковичем, Юлія Володимирівна знімала напругу після не дуже вдалої зустрічі .

Лідер Регіонів всім своїм видом демонстрував одну залізобетонну донецьку рису –

пошану до «бригадира». Віктор Федорович за рік, що минув, усвідомив, хто глава держави. Журналістам він дав зрозуміти: куди керівник мене пошле - туди і піду. «Ми запропонували свій варіант коаліції, але для нас прийнятним також є формат опозиції», -зауважив Янукович.

Раніше роль слухняної опозиції забирала собі компартія. Тепер Адаму Мартинюку лишається лише ревнувати. «На круглому столі я не знайшов тих, хто буде напарником Комуністичної партії в опозиції», - сумно заявив Мартинюк. Його можна зрозуміти, роль справжньої опозиції грати не солодко. Він натякав, кого Регіони можуть взяти четвертою політичною силою в коаліцію. Юрій Єхануров на таке запитання відповів з хитруватою посмішкою: «Я нічого не виключаю. Ми почали процес трьома…».

В усій цій мозаїці слів та облич, щоб зробити якісь висновки щодо майбутнього коаліції, не вистачало одного важливого фрагмента - ще однієї фігури, яка була присутня на круглому столі, - Президента. Тому дуже доречною виявилась його прес-конференція на наступний день. Журналісти ловили кожне слово, кожну посмішку Віктора Андрійовича, яка могла б внести хоч якусь ясність у процес переговорів щодо коаліції.

Проте - даремно. Президент так нічого конкретного не сказав, навіть і натяків не зробив. З першого слова він заліз у хащі своїх улюблених статистичних даних, а під час відповіді на запитання намагався обмежуватися виключно загальними фразами. Одне впадало в око - Віктор Андрійович був роздратований. Ще більше, ніж напередодні Тимошенко.

Очевидно, через те, що будь-які розклади політичної коаліції його не влаштовують і навіть глибоко дратують. Бо зрозуміло: як процес не затягуй, скільки разів не проводь зустрічі з представниками партій переможців - Тимошенко все одно не перетвориться на Віру Ульянченко, а Віктор Янукович – на Єханурова.

Також було помітно, що Віктор Андрійович ще не капітулював перед вимогою Тимошенко про посаду прем’єра. Це пояснювало, чому Юлія Володимирівна така сердита залишала круглий стіл. На безневинне запитання, чи погодиться Ющенко на прем’єра Тимошенко, він не дав прямої відповіді. Хоча міг легко викрутитися, сказати, що коли буде узгоджена спільна програма дій, стратегія коаліції, буде визначена відповідальність й погоджений механізм кадрових призначень, коли, нарешті, вибір учасників коаліції зупиниться на Тимошенко - він погодиться. Проте навіть в такому контексті президент не насмілився сказати «так». Він заявив, що це не відповідь сьогоднішнього дня. Після такої відповіді, починаєш вірити, що Віктор Ющенко - найбільший противник прем’єрства Тимошенко.

Віктор Андрійович під час прес-конференції кілька раз обмовився про наболіле - що його влаштовує лише один прем’єр – нинішній голова уряду. Кілька разів він назвав Єханурова «досконалим». «Він - здібний прем’єр, він хоче бути досконалим. Якщо є недоліки, він - перша людина в уряді, яка бажає цей недолік виправити», - хвалив прем’єра Ющенко.

Після цього зрозуміло, чому запитання про іншого кандидата на прем’єра викликають у Ющенка роздратування. Не дивно, що на двогодинній прес-конференції Віктор Андрійович вголос назвав прізвище Юлії Володимирівни лише раз, коли стверджував, що майбутня коаліція повинна взяти за основу президентську програму «10 кроків назустріч людям». «Вчора під час переговорів стало відомо, що Мороз і Тимошенко підтримують мою програму. Це - перший крок назустріч створенню коаліції», — наголосив глава держави.

Президент дав зрозуміти, що демократична помаранчева коаліція — нестійке об’єднання. «Така коаліція — це 243 голоси, де 17 чоловік займають таку позицію з деяких питань, що можуть цю коаліцію розвалити», — заявив Ющенко. Невже Віктор Ющенко тут натякав на необхідність приєднання Партії регіонів? Не дарма ж таким покірним виглядав після зустрічі з Президентом на круглому столі Віктор Федорович…

Хоча на пряме запитання про можливість коаліції з Партією регіонів Ющенко принципово відповідати не став: «Ви запитуєте про те, що у вас болить. А я говорю не про почуття», - звернувся Президент до журналіста. Після цього почав по третьому колу пояснювати елементарні речі, що спочатку потрібно узгодити спільну програму дій, інакше коаліція розвалиться. Зокрема, на думку Ющенка, її може розвалити питання приватизації землі.

До речі, під час прес-конференції Віктор Андрійович похвалився, що він володіє паєм у чотири гектари й має 16 соток землі в селі Хоружівка. Жартома поскаржився, що не отримує плату за пай ні грошима, ні зерном. Тобто із земельними справами Президента в Хоружівці все ясно. А от у питанні коаліції - справа темна. І на прес-конференцїі Президент не вніс в цю проблему ані краплі ясності.

Ющенка обрали в депутати на Банковій?

Роздратування Президента проявлялося не лише щодо теми коаліції, а й щодо діяльності старого парламенту. Особливо Президент обурився, що стара Верховна Рада не розблокувала роботу Конституційного Суду. На думку Віктора Андрійовича, це свідчить про моральне обличчя депутатів.

фото Николай Лазаренко/ПСП

Президент так розгнівався, що навіть дозволив собі зробити огульний висновок, що «старий парламент обирався не на виборах, а на Банковій». Можливо, щодо частини депутатів це правда, але є помилкою узагальнювати всіх. Тим паче, що сам Віктор Андрійович не так давно сам був депутатом цього парламенту. Невже і його обирали на Банковій?

Надзвичайно обурювався Президент Законом "Про статус народного депутата", який передбачає пільги безробітним парламентаріям. Він заявив, що вдруге накладе вето на закон, який передбачає матеріальну допомогу по безробіттю в розмірі приблизно 125 тис. гривень на одного депутата на рік та гарантії працевлаштування. «Це порушення Конституції, адже жодний інший громадянин України не має таких гарантій. Тому, якщо депутати вдруге подолають вето, я буду подавати це питання на розгляд до Конституційного Суду», — заявив Глава держави. Він додав, що особливо незадоволений роботою Верховної Ради за останній місяць. Адже йому довелося накласти вето на 65% поданих йому на підпис законопроектів. Хоча звичайно статистика ветованих законів коливається в межах 25%.

Щодо питання змін до Конституції Президент Ющенко гарантував усім політичним силам, що не буде робити жодних подань, поки не буде сформовано новий уряд та не буде стабілізовано політично-економічну ситуацію в країні.

«Тоді ми зберемо круглий стіл, і я вперше розкажу, які зміни до Конституції вважаю доцільними», — пообіцяв гарант Конституції. Щоправда, на цій прес-конференції Віктор Ющенко оприлюднив одну свою пропозицію. Він вважає за доцільне зняття недоторканності депутатів Верховної Ради.

«Леді, читайте статистику»

Роздратування Президента досягло піку під час відповіді на запитання журналістів. Коли журналістка зі Львова поскаржилась, що в країні величезна заборгованість по заробітній платі, що невідомо куди пішли гроші від продажу «Криворіжсталі», Президент грубо відповів: «Леді, читайте статистику. Давайте не будемо сипати попіл на владу, бо є успіхи». А потім почав розмірковувати, чи має журналіст право на такі запитання і про те, чому у молодої симпатичної журналістки стільки зла. Іншому журналісту, який запитав, чому в рідному селі Ющенка низькі зарплати в доярок, Ющенко запропонував шукати інші теми: «Тут ви нічого не заробите, про мене, про мого брата в Хоружівці розкажуть тільки хороше». Далі Президент почав грубо повчати журналіста, що він краще знає, якою Хоружівка була й якою вона є, бо «по коліна в багні в 17 років добував там бурячок». Після чого Президент у прямому ефірі звернувся до доярок Хоружівки написати листа журналісту, яка в них зарплата.

Тон Віктора Андрійовича всіх здивував. Після історії з автомобілем сина Андрія він давно так не нападав на пресу. Звичайно, запитання інколи були огульні, можливо, з претензією, можливо, не стовідсотково коректні, однак такі запитання мають місце на будь-якій прес-конференції, і на них можна відповідати з користю для себе.

Президент наказав Івченку вийняти порошинку з ока

На диво Ющенко стримав емоції, коли його попросили прокоментувати скандальну покупку головою «Нафтогазу» Олексієм Івченком дорогого автомобіля. Віктор Андрійович розповів, що провів профілактичну бесіду з Івченком. Той пояснював Президенту, що купив модель класом нижче, ніж у нього була, але нову. Президент зауважив журналістам, що це не дає йому амністію. «Я йому вчора сказав: щоб та машина була продана. Сідай на авто, яким їздиш, і це не понизить твого статусу», — сказав Івченку Президент.

Проте витримати до кінця без докорів Президент не зміг. Він розповів, що деякі люди не дали в газовому питанні поставити Україну на коліна, тож тепер недоброзичливці шукають «порошинку» в їхньому оці. Звичайно, Віктор Андрійович тут натякав на «місію» Івченка й "Мерседес" в його оці.

фото Толстый и Тонкий/ОБОЗ