newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

На переговорах по коаліції зібралися чотири шулери, але нема жодного «лоха приїжджого»

На переговорах по коаліції зібралися чотири шулери, але нема жодного «лоха приїжджого»

10 квітня відбувся черговий раунд переговорів між БЮТ (Юлія Тимошенко), НСНУ (Роман Безсмертний) та СПУ (Олександр Мороз), в ході якого було прийняте рішення відкласти переговори щодо підписання коаліційної угоди ще на два дні.

У зв‘язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів із питанням: «Чому БЮТ, НСНУ та СПУ знову не змогли домовитися щодо коаліції?»

Віктор НЕБОЖЕНКО (керівник соціологічної служби «Український барометр»):

„Я думаю, что переговорный процесс – это очень сложно, даже для таких опытных бойцов, как Мороз, Безсмертный и Тимошенко. Тимошенко по праву требует для себя полноту власти и правильно делает. Мороз прекрасно понимает, что это его последняя историческая игра, а Безсмертному просто нечего терять. Из таких трех позиций очень трудно сделать общий позитив, который был бы стабильным и управлял страной в виде коалиции победителей хотя бы 1,5-2 года. Поэтому я думаю, что, скорее всего, это не просто на два дня отложили дальнейшее решение судьбы коалиции, а стоит вопрос: либо надо расширить круг переговорщиков, либо менять самих переговорщиков. Время играет не на пользу Юлии Тимошенко: на то, чтобы устроить Майдан и тем самым заставить «Нашу Украину» идти на любые соглашения, остается все меньше и меньше времени. Скоро украинцы займутся картошкой, праздниками, и тогда очень трудно будет их раскачать. Поэтому, я думаю, та пауза, которую взяли участники будущей «оранжевой коалиции», последняя пауза перед окончательным штурмом твердыни – формированием коалиции”.

Видео дня

Олесь ДОНІЙ (голова Центру досліджень політичних цінностей):

„Мантри на тему переговорного процесу по утворенню коаліції між чотирма політичними силами (включно з Партією регіонів) все більше асоціюються з картярською грою, коли збираються одні шулери. От уявіть ситуацію: зібралися чотири шулери й гра геть не клеїться. Бо нема кого «розводити». Нема жодного «фраєра вухастого», чи то пак «лоха приїжджого» .

У кожного з учасників гри є свій «козирний туз». У затягуванні переговорного процесу зацікавлена президентська партія. Ющенко не готовий бачити Тимошенко прем’єром, справедливо підозрюючи, що вона може затьмарити Президента. Затягування процесу переговорів президентською стороною може ініціюватися з кількома цілями: або можна спробувати за додатковий час сформувати громадську думку в бік Великої коаліції без БЮТ («Наша Україна» - Партія регіонів - Соцпартія), або довести ситуацію до дня можливого розпуску парламенту й сподіватися, що під цією загрозою Тимошенко відмовиться від прем’єрства, або (як крайній випадок) зробити умови коаліції настільки обтяжливими (недаремно Роман Зварич говорить про 150-сторінковий документ), що десь через півроку-рік прем’єрства Тимошенко буде знайдений привід для виходу «Нашої України» з коаліції, а нова буде вже формуватися включно з Партією Регіонів”.

Дмитро ВИДРІН (директор Європейського інституту інтеграцій та розвитку):

„Причина даже не политическая и не психологическая. Причина в том, что «Наша Украина» все реже ведет себя по-мужски. Хотя все наоборот: возглавляет БЮТ женщина, которая ведет себя абсолютно по-мужски, а «Нашу Украину» – мужчина, который ведет себя капризно, непредсказуемо, абсолютно по-женски. Отсутствие воли и характера приводит к тому, что они находят любые зацепки чтобы откинуть переговори, результат которых уже очевидно ясен”.

Михайло ПОГРЕБІНСЬКИЙ (директор Центру політичних досліджень і конфліктології):

„Очевидно, що учасники коаліції мають різні цілі в цих зустрічах: якщо «Наша Україна» вибудовує систему стримувань и противаг, то Юлія Володимирівна та її люди хотіли б вирішити головне питання – хто буде прем‘єром, а решту питань вже вирішувати потім. Їм дуже важко зробити хоча б принциповий крок. На сьогодні, наскільки можна зрозуміти, кожен займає позицію абсолютно непримиренну, неспівставну. Якщо «Наша Україна» говорить: спочатку домовимось про противаги, методику прийняття рішень, гарантії демократичного ухвалення й т. д., а потім посади, то з іншого боку виникає принципово інша позиція. Тут має бути якась сила, що зможе їм запропонувати компромісний варіант, для того, щоб до чогось домовитись. А поки що абсолютно очевидно, що цей процес буде задовгим”.

Олександр ЛИТВИНЕНКО (провідний експерт політико-правових програм Українського Центру економічних і політичних досліджень ім. О. Разумкова):

„Я думаю є дві причини. Перша причина – зовнішня – це різні підходи цих політичних сил до принципів підписання коаліційної угоди, коли одна коаліційна сила наполягає на тому, що спочатку треба узгодити принципові програмні положення й механізми дії цієї коаліції, а інші сили, скажімо, наполягають на узгодженні кадрових позицій. Друга причина – внутрішня – це міжособистісні суперечності й неприйняття між певними діячами політичних сил, які є членами цього переговорного процесу. Я думаю, що другий момент є більш важливим. Коли лідер однієї політичної сили говорить про те, що ці вибори були виборами прем‘єра, й уже називає того, хто став переможцем цієї боротьби, а інша політична сила не сприймає кандидатуру, яку пропонує партнер, я думаю, що це головна причина затягування переговорного процесу”.

Андрій ЄРМОЛАЄВ (президентЦентру соціальних досліджень «Софія»):

„По-перше, я хочу відзначити, що зараз не може йти мова про коаліцію. Зараз може йти мова про політичний союз з намірами створити коаліцію по факту того, як всі кандидати в депутати стануть легітимними, й це принциповий момент, який нарешті має поставити всі крапки над «і».

Що стосується намірів. Є кілька конфліктів, пов‘язаних із ситуацією. Перший – це конфлікт стратегій: на сьогодні ті, хто приймають участь у переговорах, презентують різні політичні й економічні стратегії – це факт. Крім того, ми, безперечно, вже маємо й ідеологічний конфлікт: фактично зіткнулися націонал-демократична, соціал-ліберальна ідеологія, якої дотримуються учасники блоку «Наша Україна», з соціалістичною ідеологією партії Мороза й «новими лівими» в обличчі пані Тимошенко. Це серйозний конфлікт, який не можна недооцінювати. Він дуже інструментальний і проявляє себе в конкретних питаннях економічної політики, політичного устрою і т. д. І в решті-решт третій момент. Ми говоримо про коаліційні переговори тих еліт, які сьогодні вибудовують своє особисте майбутнє (маю на увазі й команду Ющенка, й Тимошенко та її однодумців, і частину соціалістів, які вважають себе спадкоємцями політичної спадщини Мороза). Тобто, для них нинішня ситуація, пов‘язана з програмою Ющенка, колишньою історією помаранчевих подій, є не що інше, як ритуал і данина історії – у кожного є своє бачення майбутнього й своєї кар‘єри. Всі спроби покласти це на документ, чи гарантувати один одному правила гри на майбутнє, як на мене, може викликати лише іронічну посмішку. У нас конституція не працює, а вони хочуть щоб працював декларативний меморандум, чи договір про якісь майбутні коаліційні стосунки.

Те, що залишається за кадром. Зрозуміло, що сьогодні вирішується, по-перше, питання шляху «кризи» (я вважаю аксіомою, що цей парламент є кризовим й усі політичні сили, які пройшли це політичне горнило, власне, вирішують проблему – яким шляхом реалізувати себе – форсовано, чи з певним лагом). Ціною питання може бути або перегрупування еліт шляхом дострокових парламентських виборів, або ж більш жорсткий варіант з можливою кризою президентської влади. Ось, власне, це все й вирішується. Звичайно, це все персоніфіковано, в залежності від того, як вирішується фактор амбіцій пані Тимошенко, які стосунки складаються між групами впливу Ющенка й бізнес-командами БЮТ та яка буде перспектива у стосунках між цими таборами й промисловим корпусом, який зібрано у соціалістів, який є більш консервативним й орієнтованим на поміркований варіант коаліції. Я думаю, що сьогодні пора вже накласти певний мораторій на такі політологічні проектування. Зрозуміло, все, що відбувається на наших очах, – це технологічні речі. Ніяких цінностей, програм й інших ритуалів тут немає. Люди зрозуміли, що влада валяється на вулиці й питання полягає в тому, хто найбільш вдало цю владу підхопить, ось увесь цинізм цієї ситуації. Я думаю, що насправді доцільно було б дати комусь владу з коаліції й визначитись стосовно того, як працювати в опозиції тим політичним силам (зокрема Партії регіонів), які поки що витримують правило політесу, але я думаю, що точка повертання вже пройдена тиждень тому”.