На Закарпатті — землетрус

273
На Закарпатті — землетрус

Сьогодні вранці поблизу міста Мукачево можна було зафіксувати підземні поштовхи, сила яких складала близько 2 бала за шкалою Ріхтера. Осередком землетрусу стала місцевість за 12 кілометрів від цього міста (54 кілометри від міста Ужгород – обласного центру Закарпаття). Перший поштовх було зафіксовано о 05:31:21, сила його склала 1,8 бала за шкалою Ріхтера.

Видео дня

Другий поштовх стався о 05:44:14, за тринадцять хвилин після першого. Він був значніший за перший, його сила склала 2 бали за шкалою Ріхтера. За інформацією Головного управління МНС України в Закарпатській області жертв, травм та руйнувань на території області не зафіксовано.

Про це повідомили «Обозревателю» у Центрі пропаганди ГУ МНС України в Закарпатській області.

Подібні поштовхи, як зауважують рятувальники на Закарпатті не дивина, принаймні час від часу вони дають за себе знати. Так, приблизно тієї ж сили землетруси було зафіксовано у цьому ж районі у березні та липні 2005 року. Як стверджують сейсмологи, поштовхи силою в I-III бали майже не відчутні й небезпеки населенню та об’єктам народного господарства наразі немає.

За інформацією фахівців з відділу сейсмічності Карпатського регіону інституту геофізики Національної академії наук України, на території Закарпаття найчастіше землетруси виникають вздовж лінії Сигет-Свалява, Тячів-Сигет та в районі міста Рахів. Доволі сейсмоактивною є й західна частина Закарпатської області (ділянка Ужгород-Мукачеве), де були зафіксовані сьогоднішні підземні поштовхи.

Як свідчать спостереження закарпатські землетруси мають неглибокі вогнища, розташовані на глибині 2-10 км і сейсмічний ефект від них швидко зменшується з відстанню від епіцентру. Найбільш відчутними для області є більш глибокі сильні землетруси північної частини Румунії і східної частини Словаччини. Так, 5 жовтня 1834р. землетрус в північно-західній частині Румунії (район Пішкольта) з інтенсивністю в епіцентрі 8-10 балів (за різними оцінками), викликав майже на всій території Закарпаття макросейсмічний ефект в 7 балів.

На сейсмічність Закарпаття впливають і глибокофокусні катастрофічні румунські землетруси з вогнищами в районі гір Вранча, які відчутні в області з інтенсивністю близько 4 балів.

Окрім того вченими доведено, що на виникнення землетрусів, може впливати й паводкова ситуація, яка майже щорічно спостерігається на території області. Сильні повені на Закарпатті призводять до виникнення значних зсувів та сельових потоків, які у свою чергу вважаються так званим пусковим механізмом землетрусів. А паводки різної висоти на річках Закарпаття повторюються 3-8 разів на рік, частота їх формування в багаторічному розрізі підпорядковується певним закономірностям, які проявляються у чергуванні періодів підвищеної та низької водності, зумовлені глобальною атмосферною циркуляцією.