Голодомор - спроба приборкати націю

Голодомор - спроба приборкати націю

23 листопада об 11.45 на «Оглядачі» відбулася веб-конференція доктора історичних наук, професора Станіслава Кульчицького, присвячена Дню пам'яті жертв Голодомору

Видео дня

От голодомора пострадали многие нации, не только украинцы. Почему сейчас многие {и Вы тоже, если я не ошибаюсь} упирают на то, что он был направлен именно против украинцев. Им так политически выгодно?

Ми маємо не те уявлення про Радянський Союз, яке має бути. Ми звикли до того, що СРСР – це централізована країна з колосальними повноваженнями центру, але до Голодомору 1933 і великого терору 1937-38 років Україна була набагато більш вільною в своїх діях, ніж потім. Центр завжди побоювався втратити Україну, і тому чверть століття сталінського терору скеровувалося в основному на громадян України, але не на українців, як на національність. Кремль тривожила державна організація, яка розмовляла українською мовою, мала великі конституційні права і була розташована на кордоні з Європою.

Голодомор был только в Украине или в Поволжье и Казахстане тоже?

Найбільш масштабний Голодомор був в Казахстані, а не в Україні. Загинуло більше 40% казахів, але цей Голодомор не був наслідком терору голодом, як в Україні.

В Україні Сталін в січні 1933 року вдарив по українському селянину тим, що забрав всі наявні запаси продовольства і створив неможливі умови для фізичного існування. Потім з інтервалом в 1-2 тижні він почав годувати колгоспників, якщо вони брали участь у весняній посівній кампанії. Отже, з одного боку, терор голодом був спрямований на ліквідацію повстанського потенціалу українського селянства, а з другого боку – на змушування їх добросовісно працювати в громадському господарстві колгоспів.

Мова не йде про те, що Сталін винищував українців через те, що вони – українці, мова йде про те, що він вирішував два поточних завдання, пов’язаних з будівництвом соціально-економічного ладу, в якому зовсім не були зацікавлені селяни.

Відносно Поволжя: хлібозаготівельна комісія в Поволжі теж викачала весь хліб, в результаті чого загинули сотні тисяч селян. В Україні теж загинули сотні тисяч селян під час хлібозаготівельної кампанії 1931 року. Але, коли забрали все продовольство, то селяни почали гинути мільйонами. Такого в Поволжі не було.

За регіонами СРСР найбільші втрати від голоду йдуть в такому порядку:

1.Казахстан

2.Україна

3.Кубань

4.Поволжя.

Кубань – це округ, в якому українське населення за переписом 1926 року становило майже 2/3. Українській уряд в 1920-х роках кілька разів просив Кремль приєднати Кубань до України, але безуспішно. Дозвіл був даний тільки на українізацію Кубані, і за короткий час україномовна Кубань одержала адміністрацію на українській мові, викладання в школах на українській мові, ЗМІ – на українській мові. В грудні 1932 року під час терору голодом «попутно» Кремль розпорядився здійснити деукраїнізацію Кубані. Українізація Кубані була оголошена «петлюрівською».

Пан Станислав,так все-таки, что мешает нашей ВР признать голодомор 33 года геноцидом против Украинского народа

В Верховной Раде есть большинство, в которое входят коммунисты. Коммунисты не могут признать Голодомор геноцидом, они даже не могут признать наличие Голодомора как такового. Это не согласуется с их мировоззрением. И коммунисты имеют большое преимущество в том смысле, что без них большинство перестает быть большинством. Именно поэтому Партия регионов очень осторожно и бережно обращается с коммунистами.

Как по-Вашему, признают ли власти России когда-нибудь голодомор 33 года геноцидом против жителей Украины?

Росія хоче мати історію Радянського союзу в її виграшних аспектах, наприклад, перемогу в Другій світовій війні. Але тут може бути таке, що ми зможемо довести абсолютно очевидні речі всьому світовому співтовариству, і тоді тиск громадської думки всього світу може визначити позицію російської влади.

Почему в России популярна версия полного отрицания Голодомора?

Во-первых, сам механизм Голодомора для России непонятен. Он не лежит на поверхности, он скрыт во многих ложных линиях пропаганды. Во-вторых, наши патриотически-настроенные деятели заинтересованы обвинить современную Россию в организации голода. Понятно, что это не может не вызывать реакции неприятия со стороны и многих россиян, и политических деятелей России.

Как, по-Вашему, какая вероятность повторения истории и повторения голодомора против украинского народа?

Російська імперія загинула в 1917 році, як і всі інші традиційні імперії зникли після Першої світової війни. Але Російська імперія була відновлена у вигляді Радянського Союзу, і це відновлення було зроблене з величезними поступками для частин цієї імперії – союзних республік.

В результаті Україна в Радянському Союзі могла розвиватися, незважаючи на тиск центру.

Але великі права України, в тому числі й право виходу з СРСР, завжди викликали занепокоєність центру.

В 1933 році це обернулося терором-голодом, який викликав Голодомор.

Кінець-кінцем Україна таки вийшла з СРСР, але це сталося тільки в 1991 році.

Думаю, що третій вигляд Російської імперії вже просто неможливий. Ми живемо в 21 столітті, в якому нема імперій.

Всі відповіді пана Кульчицького Ви можете прочитати тут:

http://old.obozrevatel.com/ov4/new/495.html

Читайте також:

В России впервые вспомнили о жертвах Голодомора в Украине

Голодомор: В усьому «винні» настрої українського селянства

В Херсоне осквернили памятник жертвам Голодомора