Олександр Мороз: «Гороскопами ніколи не користувався і послугами астрологів також»

705
Олександр Мороз: «Гороскопами ніколи не користувався і послугами астрологів також»

Лидер украинских социалистов Александр Мороз наблюдает тревожные сигналы в работе правительства, считает ревизию политреформы авантюрой и не собирается ставить подножек Президенту.

- Олександре Олександровичу, новій владі вже півроку. На Вашу думку, які позитиви та негативи є в діях команди Ющенка?

- Загальну оцінку владі робить Президент. 25 липня відбулося спільне засідання уряду, на якому був присутній Президент. Саме там і давались оцінки. Я знаю, що на цьому засіданні трохи більше було зроблено наголосів на успіхах уряду, замість того, щоб критично проаналізувати ситуацію. Тим не менше, є підстави давати добрі оцінки уряду. В багатьох напрямках діяльності Кабінету міністрів, зокрема в соціальній сфері, де все ж таки вдалося зробити ті зрушення, про які раніше навіть не велася мова, і які вважалися неможливими, сталися суттєві позитивні зміни.

Видео дня

Водночас, звичайно, зроблені і помилки, яких можна було б уникнути, якби кожна дія уряду прораховувалася. Можливо, це пов’язано з тим, що економічна ситуація розгорталась дуже швидко, і тому уряд не встигав добре підготуватися. Я маю на увазі і ревальвацію гривні, і бензинову та цукрову кризи, і дискусії навколо вступу України до Світової організації торгівлі. На мій погляд, тут справді спостерігалась деяка поспішність і перенесення акцентів в політичний бік, замість конкретних економічних справ.

Є також і деякі тривожні сигнали, наприклад, зменшення темпів приросту валового внутрішнього продукту, зменшення темпів приросту в промисловості, в машинобудуванні.

Ми бачимо цю ситуацію, і тому критикуємо, коли потрібно критикувати, говоримо добрі слова, коли такі підстави є. Наша критика іноді не сприймається людьми, які звертають увагу на те, що ми також члени цієї влади. Але соціалісти критикують тому що хочуть, щоб влада краще працювала. Ми розуміємо, що це наш уряд, і ми за нього відповідаємо.

- Як би ви оцінили діяльність міністрів-соціалістів в уряді Юлії Тимошенко?

- Що стосується діяльності членів уряду – соціалістів, то на мій погляд, вони сьогодні є основою діяльності уряду, оскільки за професійним рівнем і вмінням відстояти свою позицію вони відрізняються від інших урядовців. Я це кажу не тому, що я сам соціаліст. Це об’єктивна оцінка аналітиків та експертів зі сторони. Соціалістам–урядовцям працювати непросто, тому що вони сповідують ідеї соціальної справедливості та демократії. І не все в діяльності Кабінету Міністрів і влади як такої їм подобається. Тим не менше, вони дотримуються своєї лінії. І те, що в аналізі діяльності Кабміну як позитив фігурувала діяльність Мінагропрому і взагалі всього цього сектору, багато про що свідчить. Успішний розвиток галузі, не в останню чергу, залежав від того, що з самого початку Олександр Баранівський, міністр аграрної політики, зайняв абсолютну чітку позицію на захист інтересів вітчизняного товаровиробника, зокрема, на підтримку тих, хто займається тваринництвом. Боротьба за створення аграрного фонду і боротьба (не завжди успішна) за сприяння кредитуванню аграрного сектору, за зменшення цін на пальне тощо – ось те найголовніше, чим він вирізняється на своїй посаді.

Міністр освіти та науки Станіслав Ніколаєнко поступово намагається втілювати в життя своє бачення розвитку освіти і науки. Про міністра внутрішніх справ Луценка я говорити зараз не буду, оскільки нині він не є членом партії. Діяльність голови Фонду державного майна Валентини Семенюк не потребує, на мій погляд, окремих коментарів.

- Багато хто одним з негативів в діяльності уряду Юлії Тимошенко називає адміністративно-територіальну реформу Романа Безсмертного. Ваше ставлення до запропонованих Безсмертним змін?

- Справа в тому, що я аналізую ті речі, які вже здійснені, котрі стали фактом суспільного життя. Адміністративно-територіальна реформа розглядається поки як пропозиція, як проект, який на мій погляд подавався більш настирливо, ніж потрібно, і більш епатажно, ніж він того вартий. В сьогоднішньому суспільному контексті цей проект розглядається як авантюра, на нього не можна опиратися.

А в перспективі необхідно здійснити бюджетну та податкову реформу, щоб бюджет формувався знизу догори, щоб перерозподіл коштів був за принципом 50 на 50. Саме тоді і можна говорити про адміністративно-територіальну реформу, якщо звичайно в цьому буде потреба. Але, я думаю, якщо ми зробимо ці згадані реформи, то така потреба відпаде.

- Яке майбутнє іншої реформи – конституційної?

- Конституційна реформа проголосована 8 грудня минулого року, і ніяких підстав для її перегляду не існує. А всілякі розмови довкола ревізії рішення парламенту – політична авантюра. Такі розмови потрібно жорстко припиняти. Наша політична сила буде все робити для того, щоб відстояти реформу. Вона буде здійснена, бо це вигідно Україні як державі, вигідно суспільству, вигідно кожному громадянину. Або ми робимо європейську модель управління, або припиняємо балачки про наші європейські сподівання.

- На Вашу думку, скількома політичними партіями буде представлена Верховна Рада майбутнього скликання?

- Я думаю, що майбутній парламент буде представлений тими ж політичними силами, що і нині. Можливі певні зміни, хтось з кимось зблокується, і будемо мати іншу палітру.

- Чи можливе політичне об’єднання НСНУ - БЮТ- Народна партія?

- Думаю, що сьогодні передчасно з цього приводу робити якісь висновки. У грудні побачимо, як складеться конфігурація виборчої кампанії.

- На яку кількість голосів виборців розраховує СПУ?

- Наша партія буде йти на вибори самостійно. Ми не збираємося ставити підніжок Президенту. Соціалістична партія набере достатнього голосів виборців, і буде мати таку кількість депутатів, яка дасть змогу впливати на внутрішню та зовнішню політику України.

- А як щодо опозиції. Ви помічаєте її присутність?

- В принципі в Україні є опозиційно налаштовані політики і політичні структури. Але опозиція сама по собі не структурована, і я б сьогодні не став її розглядати як цілісне явище.

Наприклад, опозиційну нішу займають комуністи і Партія регіонів. У них є дещо спільне, і багато відмінного. СДПУ(о) теж в опозиції до нинішньої влади. Проте треба сказати, що опозиція – це не просто конкурент влади, це люди, які не підтримують лінію влади, не підтримують зміст перетворень в економіці, в соціальній, духовній сфері. Сьогоднішня опозиція – це не опозиція, а скоріше – конкуренти влади.

Опозиція буде чітко проявлена тоді, коли вибори пройдуть на пропорційній основі, коли громадяни висловлять підтримку тим чи іншим політичним силам.

- Теперішні конкуренти влади заявляють про можливість використання владою адмінресурусу. Чи взагалі таке можливо, і чи готова СПУ до використання адміресурсу?

- Я знаю, що наміри певного змісту місцеві владні структури іноді проявляють. Чи це вони роблять за власною ініціативою, чи їм хтось підказує – це вже питання інше. Але в нас буде достатньо можливостей (і законодавство тому сприятиме), щоб ми розправились з адмінресурсом.

Багато буде залежати і від того, наскільки оперативно і ефективно сьогоднішня українська влада запитає з тих, хто вдавався до порушень законодавства під час виборів Президента. Це взаємопов’язані речі. Сподіваюсь, що вплив адмінресурсу буде значно менший ніж на минулих виборах.

- 16 вересня буде 5 років з дня зникнення Георгія Гонгадзе. Чому розслідування його зникнення затягнулося на такий довгий термін?

- Це ганьба для України, і для українського політикуму. Вважаю, що попередня влада з відомих причин тривалий час блокувала розгляд цього питання. Але так само з відомих причини і нова влада блокує розгляд цього питання.

Мене не цікавлять всі розмови, зафіксовані майором Мельниченком. Мене хвилює конкретно одне – чому до сих пір перед судом не постали організатори, замовники і виконавці вбивства Георгія Гонгадзе? Поки це не буде здійснено – питання залишиться відкритим.

- За рішенням Верховного суду ЦВК має зареєструвати майора Мельниченка народним депутатом України. Чи можлива поява майора в Верховній Раді?

- Цілком. Мова йде про те, що прецедент створений Верховним судом і ЦВК, і тому вони повинні вирішити, як це все владнати.

- Чи користуєтесь Ви в своєму житті послугами астрологів, чи зазираєте до гороскопів? І як часто звертаєтесь за порадами до своєї дружини?

- Гороскопами ніколи не користувався, і послугами астрологів також. Мене це мало цікавить. Ніколи займатися тим, в чому не розуміюся, або чому не довіряю.

До дружини за порадами звертаюся, коли є необхідність. Вона розумна людина, може підказати речі, які найперше стосуються сім’ї. Політичні процеси вона відслідковує, але якихось особливих порад не дає. Оцінює іноді мій коментар, виступ на телебаченні, тощо.

- І останнє запитання - як ви збираєтесь провести свій літній відпочинок?

- Відверто кажучи, два роки не був у відпустці. Мені спокійніше працювати, коли менше людей відривають від справи. Тим не менше, потрібно зробити перерву.

Можливо на пару тижнів поїду в Трускавець. Лікування там просте: вода, басейн, масаж. За собою трохи слідкую, намагаюсь тримати себе у відповідній формі.

Маю надію, цей відпочинок дасть змогу почитати, можливо, дещо написати.

Сергей Ковтун, «Фраза»

http://fraza.ua/