Роман Зварич: "Віктор Ющенко не буде далі жартувати"

460
Роман Зварич: 'Віктор Ющенко не буде далі жартувати'

Кілька місяців тому між міністром юстиції України Романом Зваричем і прем'єр-міністром Юлією Тимошенко розгорілася публічна війна. Зварич звинувачував керівництво уряду в тому, що воно протягує незаконні рішення, які створюють умови для економічних зловживань, а керів­ник уряду натякала, що він таким чином лобіює бізнес-інтереси своєї дружини. Як нині виглядають робочі відносини Міністерства юстиції і глави уряду? Чи багато рішень Кабміну Міністерство юстиції не візує як неконституційні? Про це і про особливості відносин "Народ­ного союзу "Наша Україна" з колишніми соратниками по блоку Віктора Ющенка ми запитали у міністра Романа Зварича.

Чи часто нова влада пробує по­рушувати закони України? Чи ба­гато роботи у зв'язку із цим має ваше міністерство?

— Нині ми дуже рідко стикає­мося з урядовими рішеннями, які суперечать законодавству. Тепер ми розробили, на мою думку, дуже вдалий алгоритм. Можна сказати, жодне рішення не вино­ситься на засідання Кабінету Міністрів України без позитив­ного правового висновку. У тих виняткових випадках, коли уряд не мав можливості перед засідан­ням заручитися правовою екс­пертизою якогось проекту, рі­шення ухвалюють з ремаркою "з умовою, що остаточна редакція документа здобуде позитивний правовий висновок Міністерства юстиції". І треба віддати належне Юлії Володимирівні: нині вона сама жорстко ставить вимогу, щоб на проекті кож­ного рішення обов'яз­ково були візи мініс­терств фінансів, еконо­міки і юстиції. Я за це їй вдячний.

Видео дня

До речі, у резонансній справі щодо заборони реекспорту нафти, про­ти якої я тоді виступав, вже є рішення Київ­ського господарського апеляційного суду. Те рішення суд визнав не­правомірним. Я це роз­цінюю як перемогу — не міністра, а міністерства і закону.

Нині виглядає на те, що Українська народна партія (Костенка), Народний рух України (Тарасюка) та партія "Наша Ук­раїна" (екс-ПРП Пинзеника) таки не віллються у партію "Народний союз "Наша Україна". Чи не здається вам, що причиною такого стану речей є неефективність ведення переговорів саме з боку НСНУ, адже після виборів Ющенко та Безсмертний заговорили з соратниками мовою ультиматумів?

— Яне бачу там жодного сило­вого методу. Ще задовго до того, як Віктор Андрійович став Пре­зидентом України, він неодно­разово, в категоричній площині ставив усім суб'єктам питання про об'єднання блоку "Наша Україна" в монолітну політичну структуру. На цьому наголо­шувалося і на вужчих, і на шир­ших нарадах, і в дружньому колі, і у приватних розмовах віч-на-віч. Ця позиція для нього була прин­циповою. І ось Віктор Андрійович став главою держави, а деякі суб'єкти нашого блоку, мабуть, думали, що Президент жартує. Це не так. І, звичайно, що партія "Народний союз "Наша Ук­раїна", почесним головою якої є Віктор Андрійович Ющенко, буде чітко дотримуватися цієї позиції.

І Костенко, і лідери інших "партій неприєднання" неоднора­зово пояснювали, що головною причиною "невлиття" їх у НСНУ стали методи формування цієї партії. Мовляв, формування вашої партії "згори", а не "знизу" призвело до того, що політику НСНУ визначатиме наближене до Віктора Ющенка бізнес-середовище, а "старим демократам" з УНП, Руху і ПРП, які мають розгалужену структуру низових організацій, від­ведено другорядну роль...

— Я не знаю, в чому полягала другорядність їхньої ролі, бо жодному суб'єкту наперед ніякої ролі не відводили. Було дуже просте і зрозуміле завдання — об'єднатися. А щодо того, яким чином формувалася "Наша Ук­раїна", то я хочу категорично заперечити тим, хто вважає, що процес рухався "згори вниз".

Будучи членом вже третьої партії в Україні, я маю з чим порів­нювати і можу сказати, що до формування наших партійних структур ми підходимо дуже ви­важено. Аж настільки виважено, що часто скасовуємо вже ухва­лені кадрові рішення, якщо вони дають підстави для використання НСНУ на виборах адміністра­тивного ресурсу.

Називаймо речі своїми іме­нами: партія, до якої я належу, приваблива на сьогодні, тому що з нею пов'язано прізвище Пре­зидента. Ми це чітко усвідом­люємо. Хоча цього факту ще майже не розкручували. Поза тим соціологи свідчать, що вже нині рівень нашої популярності серед виборців випереджає рейтинг будь-якої іншої партії. Отже, ми маємо неабиякий політичний ресурс і, звісно, будемо його ви­користовувати. І ми не дозволимо сідати на нашу спину, на цього "коника" будь-кому, хто хоче використати його для реалізації своїх партійних інтересів. Цього не буде.

До речі, про третю вашу партію. Конгрес українських націоналістів, Народний рух, "Наша Україна"... Чи не забагато міграцій?

— Я не міг бути членом Конг­ресу українських націоналістів, бо я не був громадянином Украї­ни. Хоча, звісно, я впливав на формування Конгресу, мало того, мав там неформальну поса­ду заступника голови. Потім я був членом Народного руху, після розколу Руху дуже недовго був членом ПРП,згодом знову повер­нувся до Народного руху, але завжди чітко давав зрозуміти, що я буду там, де буде Віктор Андрі­йович Ющенко. Тепер Президент дав мені зрозуміти, де я маю бути, і я є в "Народному союзі "Наша Україна".

Андрій ГАНУС, "Експрес"