Голова комітету ВР з боротьби з корупцією Володимир Стретович: «Українське кумівство – це як італійська мафія»

263
Голова комітету ВР з боротьби з корупцією Володимир Стретович: «Українське кумівство – це як італійська мафія»

Європейський Союз виділів 20 мільйонів євро на просування в Україні судової та адміністративної реформ, а також на боротьбу з корупцією.

Голова представництва Європейської комісії в Україні Єн Боуг повідомив, що кошти надаватимуться у формі грантів у рамках європейської програми TAСIS.

Проте, голова комітету Верховної Ради з боротьби з корупцією Володимир Стретович заявив у інтерв'ю Бі-Бі-Сі, що гроші слід використати на нову антикорупційну службу при уряді України:

- Думаю, що їх треба вкласти у інституційні зміни. Я наполягав і наполягатиму, що зважаючи на широке поширення корупції в Україні, сьогодні конче створити новий інституційний орган і сформувати структуру, як от Державна антикорупційна служба. Для того, щоб вона виключно займалася, вищим чиновництвом, стежила за їхніми доходами і видатками, супроводжувала кредитні реформи, дивилася як виділяються кредити, кому надаються ліцензії, яка провадиться кадрова політика, чи хтось просувує на керівні посади своїх родичів.

Видео дня

- Яка на вашу думку головна причина корупції в Україні?

- Я думаю, що це - відсутність громадянського суспільства, яке не реагує на прояви корупції і воліє "призвичаїтися" до цього феномену ніж йому протидіяти. Сьогодні, на превеликий жаль, громадяни не бажають інформувати відповідні інституції, не робити розголосу, коли вони стали суб’єктами вимагання хабара, чи приниження чиновництвом, воліють розплатитися малою кров’ю, так би мовити, і загнати проблему в середину. Друге, що поширене в Україні це так-зване кумівство, тобто проштовхування на посади навколо себе родичів, близьких, членів своєї сім’ї, що в перекладі на італійську мову означає -мафія.

- Чи ви маєте на увазі, що самі українці своїм способом життя породжують корупцію на яку самі ж скаржаться?

- Вони репродукують її повсякчас, доходячи до верхніх ешелонів, коли проштовхують свої закони, купуючи відповідні фракції у парламенті, купуючи призначення на посади, і це стає нормою. Якщо потрібно вирішити якесь питання, то оголошується клич, збирають відповідну суму, проштовхують на відповідному рівні. Одного комітету, який єдиний бореться з корупцією, не вистачає, бо на великий подив Кабінет Міністрів ще не затвердив жодного заходу на 2005 рік для протидії корупції.

- Чи можна вирватися із замкненого кола, коли з одного боку громадяни скаржаться на корупцію, а з іншого саме суспільство цю корупцію і створює?

- Абсолютно нормально і легко. Як каже українська народна приказка: "Риба гниє з голови". От як тільки вище керівництво держави перейметься протидією корупції не на словах, як це відбувається сьогодні, а на ділі, це автоматично опуститься на нижчий рівень заступників міністрів, потім перейде на обласний рівень, і так ми за років 10-15 можемо прийти до рівня, який вважається сьогодні прийнятним у Європі. Не можна викорінити корупцію, тому, що там де є держава, де є влада, обов’язково є корупційні діяння, тільки розмах не такий як у нас в Україні.

- Чи ви маєте на увазі, що навіть після помаранчевої революції верхівка влади в Україні і далі гниє як та голова риби з народної прикази?

- Так виглядає сьогоднішня ситуація. Те, що відбувається навколо президента не може не турбувати. Оскільки саме його оточення продукує відповідні кроки, відповідні дії.

- Чи ви сподіваєтеся, що зовнішня допомога дозволить розірвати внутрішнє коло корупції в Україні?

- В тому числі. Якщо в вищих управлінців до цього не доходять руки, бо ви говорити з представником законодавчого органу влади, повноваження якого є обмежені. Ми можемо лише, продeкларувати і записати нормативи, а виконувати все одне доведеться, виконавчій владі і представникам судової влади. Тому, спільні дії української найвищої еліти та європейського співтовариства як моніторингової організації за цим процесом, повинні дати відповідні результати. Я думаю, що саме на ці кроки і повинні бути використані кошти європейської комісії.

- Чи ви вважаєте, що надія на подолання корупції ще існує?

- Звичайно. Я ще принаймні 9 місяців буду цим займатися, доки буду депутатом Верховної Ради на посаді глави комітету. Але повірте, що силами комітету зрушити з місця отаке заскорузле, застигле болото, дуже і дуже складно.

Богдан Цюпин

http://www.bbc.co.uk/