newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Басков, гоу хоум. А якщо по-нашому, то пішов би ти геть, ящо не хочеш вибачитися за хамство

948
Басков, гоу хоум. А якщо по-нашому, то пішов би ти геть, ящо не хочеш вибачитися за хамство

Оголошена на прес-конференції Комітету виборців України інформація щодо звернення організації до прокуратури України і дипломатичних представництв США з проханням вжити санкцій з приводу незаконних, на думку КВУ, дій громадянина Російської Федерації, чи то оперного, чи то естрадного співака Ніколая Баскова, несподівано для самих авторів “сенсації” викликала неабиякий резонанс і не лише в Україні.

Видео дня

І хоч темою прес-конференції був загальний аналіз незадовільного розгляду правоохоронними органами справ, пов’язаних з порушенням на виборах. “Питання Баскова” було лише одним, і то не найголовнішим, свідченням цього, журналісти здебільшого підхопили саме цю “смажену” тему, за якою, до речі, загубилися деякі дійсно важливі для суспільства факти (до честі каналу “1+1”, який словом не обмовився про співака, але дав досить професійний аналіз проблеми, хоча можливо цьому були якісь інші, невідомі нам мотиви).

Так чи інакше, ситуація набула широкого розголосу. Численні публікації в українських та, особливо, російських ЗМІ, ніби то зберігаючи об‘єктивність, часто не завжди повно висвітлювали проблему (акцентуючи лише на агітації за Януковича, не згадуючи зневажливі пасажі щодо України та США) або відверто плутали юридичні терміни (іноді вказуючи, що на Баскова подали до суду, іноді, що на нього відкрили кримінальну справу). Про форуми інтернет-видань я взагалі мовчу. Часто там лунали такі вислови, проти яких експромти співака - невинне лопотіння немовляти. До того ж російський НТВ запросив представників КВУ на спеціальне ток-шоу, яке, очевидно, так і не відбудеться по причині небажання Баскова взяти у ньому участь.

Відтак постійні коментарі, пояснення та спростування вже займають у працівників КВУ занадто багато часу і відволікають від іншої серйозної роботи. Але формат офіційної заяви напевне не міг би в повній мірі стати достойною відповіддю на всі емоційні закиди, тому дозволю собі так само відверту і емоційну статтю, відповідальність за яку несе виключно її автор. І що б до цього вже не повертатись.

Для початку трохи історії. 12 листопада 2004 року у своєму виступі на концерті на підтримку кандидата у Президенти України Віктора Януковича в Черкасах Басков вигукував наступне: “Правительство и президент России не позволят поставить Украину на колени перед Америкой”, “Только в России украинцы могут находиться 90 дней без всякой регистрации! Что вы там кричите, поезжайте в Америку, думаете там вас так встретят?”, „Что вы там машете своими рыжими флагами, берите их и убирайтесь к себе в Америку!”.

До громадської приймальні КВУ звернулось кілька виборців міста Черкаси, обурених таким фактом і, після юридичного аналізу ситуації, 15 листопада керівник Служби захисту виборців Черкаського КВУ Сергій Пасічник подав скаргу до Соснівського районного суду на організаторів концерту і співака, а 25 листопада в Соснівську районну прокуратуру відповідні заяви. У них вказувались статті українського законодавства, які, на думку КВУ порушив Ніколай Басков. Аце:

- ч.1 ст.64 Закону України “Про вибори Президента України», за якою заборонена участь у передвиборчій агітації осіб, які не є громадянами України.

- ст.157 Кримінального кодексу України (“Перешкоджання …обманом, погрозами …або іншим чином вільному здійсненню громадянином права обирати і бути обраним Президентом України”)

- ст.161 Кримінального кодексу України (“Умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності або образа почуттів громадян у зв'язку з їхніми релігійними переконаннями, а також пряме чи непряме обмеження прав або встановлення прямих чи непрямих привілеїв громадян за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань…”).

Однак у відкритті кримінальної справи було відмовлено без пояснення причин. До речі, згадана інформація була розіслана прес-службою КВУ ще 16 листопада, однак її поширили кілька інтернет-видань, в тому числі і “Обозрєватєль”.

Готуючи прес-конференцію про розгляд справ щодо порушень на виборах, КВУ вирішив знову наголосити на факті бездіяльності районної прокуратури щодо Баскова і, зважаючи на обіцянки Генерального Прокурора Святослава Піскуна ретельно розслідувати всі справи, повторно звернутися вже до Генеральної прокуратури і дипломатичних представництв США.

А тепер про закиди, які зараз доводять чути на адресу організації і відповіді на них.

Заява КВУ була невипадковою, за цим невідомо хто стоїть, і її мета зірвати гастролі співака в Україні

Можливо в Комітеті виборців працюють геть “дрімучі” і необізнані в тонкощах шоу-бізнесу люди, але ті хто готував відповідні подання (я, наприклад, досі не знаю яка різниця між “Песнєй года”, “Харошимі пєснямі”, “Золотим громофоном” і “Караоке на майдані” і т.п.) дізналися про гастролі Баскова лише тоді, коли заяви були надіслані і, можливо, лише завдяки цим заявам.

Заява КВУ виглядає, як спроба власного PR на чужому імені.

Я, як людина, що відповідає за PR організації, завжди намагався уникати “дешевої популярності”. Всі пресові заходи ретельно готувалися аналітичною групою КВУ, що обробляла великі масиви інформації, намагаючись зробити всі документи максимально інформативними. Не виключенням була і прес-конференція “імені Баскова”. В нас навіть дискутувалося можливість не називати прізвища співака, але вирішили, що журналісти все одно довідаються. До речі, ідея “ПОРИ” про так-звані “чорні списки” виникла в КВУ ще після парламентських виборів 2002 року, але від неї свідомо відмовились, бо в такі списки можна було легко вписати всіх голів адміністрацій і їх заступників, ректорів ВУЗів, членів комісій варто лише відкрити довідник “Офіційна Україна сьогодні” та зайти на сайт ЦВК.

Заява КВУ є вибірковою, тому що не лише Басков агітував за Януковича, треба відкривати справи проти всіх.

Якщо хтось пам‘ятає звіти КВУ під час виборчої кампанії, то мало не в кожному згадувалися концерти на підтримку Януковча, де виступали росіяни і це розцінювалося як порушення. Однак розуміючи безперспективність розгляду цих скарг, юридичного оформлення вони не мали. У випадку з Басковим йдеться про незаконну агітацію лише побіжно, основним порушенням з його боку ми вважаємо неповагу до громадян України та інших держав, свідоме протиставлення одних іншим. Можливо подібні вислови допускали ще якісь російські співаки, але КВУ не має задокументованих фактів з цього приводу. У випадку з Басковим є доказова база, а прізвище тут не має жодного значення.

В Україні розпочалося “полювання на відьом”.

Твердження, особливо популярне в російських ЗМІ. Нагадуємо, що перша заява до суду 15 листопада, коли відомо хто на кого полював і кого вважали “відьмами”. Але за свої слова треба відповідати.

До речі, сам співак жодним чином не спростував заявлену КВУ інформацію, обмежившись коментарем про те, що йому “зіпсували настрій”. Зауважу, що від його вигуків настрій кількох тисяч мешканців Черкас також не піднявся. Не думаю, що Баскова засмутила перспектива зустрічі з українськими слідчими. Вона доволі примарна, навіть не зважаючи на гіперактивність Піскуна. Але інша справа США, куди (я вже добре обізнаний про плани Баскова) тенор збирається на гастролі. Американці, що кожного ранку піднімають національний прапор на галявинці перед своїм будинком, дуже делікатно ставляться до речей, які ображають їх гідність. До того ж це якось… неполіткоректно. Російська естрада вже має приклад одного чи то російського, чи то українського громадянина-співака, що невиїзний.

Від себе додам, що з творчістю Баскова знайомий лише завдяки популяризації його таланта водіями київських маршруток. Але цього не достатньо, щоб скласти цілісну уяву про рівень його майстерності. Можливо він дійсно здібний і талановитий.

Тому відповім рідною йому мовою: “Нічєго лічного. Пой, Коля, пой!”.

Олександр Черненко,

Комітет виборців України