З помаранчевими - Штірліц та Президент, з блакитними - Підрахуй і Піскун

З помаранчевими - Штірліц та Президент, з блакитними - Підрахуй і Піскун

Усі "корупціонери" залишилися при своїх

Почнемо з партії Президента. Попри зливу критичних розмов та заяви самого Ющенка, список НСНУ знову запропонували очолити Президенту України. Щодо списоку Партії регіонів, то тут першість була цілком передбачуваною – однопартійців у парламент поведе головний суперник Ющенка на президентських виборах - Віктор Янукович.

Обидва політика записали в свої списки родичів. Віктор Янукович - сина Віктора (89 номер), Ющенко - брата Петра (71 номер) та племінника Ярослава (50 номер). Родинні зв’язки Януковича, як бачимо, виявилися аполітичнішими, тим паче, що в списки НСНУ потрапило з десяток кумів Віктора Андрійовича. Наприклад, ображеній відставкою й начебто отруєній, так само, як Ющенко, екс-міністру культури та кумі Оксані Білозір запропоновано 12 місце.

Видео дня

Також в список НСНУ потрапили всі без винятку фігуранти політичних та корупційних скандалів, від яких на попередньому з’їзді намагалися очиститися. Петро Порошенко отримав 11-й номер, Микола Мартиненко – 8-й, Олександр Третьяков - 22-й, Давид Жванія – 25-й, Роман Зварич – 18-й, Євген Червоненко – 30-й.

До речі, Петро Порошенко, якого на минулому з’їзді начебто цуралися, цього разу був популярним. Делегати з’їзду наперебій вимагали в нього автографів.

Порошенко назвав список НСНУ «списком Майдану», мовляв, грошових мішків там не побачиш. Справді, представники великого бізнесу виявилися поза увагою НСНУ. Однак «майданість» організації списку викликає сумніви. У формуванні списку чітко проглядається роль однієї людини - першого номера.

Водій, якого цінують вище за директора

«Корупційний скандал» в цьому випадку зіграв на руку Президенту. Основні гравці його команди втратили важелі впливу, тож командні квоти в списку відсутні. У списку Віктора Федоровича все навпаки. Неозброєним оком видно, що його писали дві команди - власне, Януковича й Рината Ахметова. Людей Рината виявилося не менше половини. У списку керівники найбільших підприємств, які входять в його фінансово-політичну групу, керівництво футбольного клубу «Шахтар». Журналісти жартували, що Ахметов вписав би в список всю футбольну команду, однак, на жаль, далеко не всі гравці мають українське громадянство.

А на 66-му місці в списку з’являється перший представник ЗАТ «Люкс». (До речі, на початку 90-х Донецьк тремтів від банди, яку називали «люкси» та пов’язували з прізвищем Ахметова). Не меншу увагу, аніж перша п’ятірка, прикував до себе «номер 66» у списку ПР. «Водій!» - здивовано прочитали журналісти. «Ну, зате в списку не надрукували «кіллер», - жартівливо «заспокоїли» здивовану акулу пера знавці донецького бомонду. До речі, «водійська» посада в «Люксі» надзвичайно поважна й особлива, бо генеральний директор ЗАТ «Люкс» йде в списку лише під номером 84.

Сам Ахметов - номер сім. «Щасливе число. Мені подобається», - сказав він «Обозу» в кулуарах. За його спиною в цей час жартували, що від першої п’ятірки Ахметов сам відмовився, мовляв він - не публічна людина, а шостий номер - «не по понятиям».

Таким чином, «шестерити» довелося Раїсі Богатирьовій, яку довгий час розглядали як кандидатку на жіноче обличчя першої п’ятірки. Однак з-під носа другий номер у керівника фракції Регіонів в парламенті перехопила уповноважена Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова. У своєму виступі на з’їзді Карпачова, щоб вважали за свою, похвалися, що свого часу Кучма назвав її кримською сепаратисткою. Було видно, як при цих словах схвально загорілися очі в іншого «сепаратиста» Євгена Кушнарьова, якому дістався 11-й номер.

Двобій двох генпрокурорів

До речі, в список взяли усіх учасників з’їзду в Севєродонецьку, хто постраждав від так званих «політичних репресій»: голову Луганської облради Віктора Тихонова та голову Донецької облради Бориса Колесникова. В одному списку із «репресованими сепаратистами» опинилася людина, яку тривалий час звинувачували в організації цих репресій – поновлений генпрокурор Святослав Піскун став справжньою сенсацію списку Януковича.

Щоправда, сам 95-й номер на з’їзді не з’явився. Тож нікому було роз’яснити журналістам, чому, обираючи між двома генпрокурорами – донецьким Васильєвим і відомим авантюристом Піскуном - обрали останнього. Янукович не відповів на це запитання, інші делегати не наважилися давати свою оцінку подіям, які відбуваються всередині партії. Відомо одне: Васильєв, який вважає Піскуна своїм першим ворогом, так образився, що поставив хрест на своєму депутатстві. Іншими словами, надумав йти на вибори самостійно. До речі, це не завадило його брату прилаштуватися у списку.

Треба віддати регіоналам належне: вони зуміли в своєму списку об’єднати всю донбаську політично-економічну еліту. В списку на чільних місцях поряд з молодняком, людьми Януковича та Ахметова знаходяться представники так званої старої гвардії: Звягільський, Ландик, Рибак тощо. Хоча не знайшлося місця для їх земляка, якому насправді потрібне депутатство - Володимира Щербаня. Кажуть, занадто багато ворогів виявилось у цієї особи серед людей, які впливали на формування списку. Щоправда, на 139-му, майже непрохідному місці, опинилося цікаве прізвище Щербань - Артем Володимирович. Чи не син?

Не знайшлося в списку місце ще для одного втікача з України - Анатолія Засухи. А от його дружина зуміла собі виторговувати місце. Щоправда, Тетяну результат не задовольнив, вона принципово не голосувала й дивилася вовком. Її можна зрозуміти, якщо довіряти рейтингам, поки 116 номер потрапить в парламент, його власницю можуть 10 разів закрити в Лук'янівському СІЗО.

Окрема квота виділена людям, які на виборах продемонстрували стійкість та відвагу в боротьбі з «помаранчевою чумою». В першу чергу це, звісно, стосується Сергію Ківалова, чию працю на благо Віктора Федоровича оцінили 27 місцем. Андрій Клюєв, якого називали керівником тіньового штабу, якому приписували організаційну роботу по фальсифікації результатів виборів, через що йому довелося надовго залягти на дно, дали місце під номером 14. Так само в список потрапив його брат Сергій. 22 номером нагородили Василя Жарти, який зірвав з’їзд Ющенка в Донецьку 2003 року. Начальник УВС Донецької області Володимир Малишев, який прославився під час виборів та у справі Колеснікова, і якого після перемоги помаранчевих Ахметов забрав до себе в «СКМ» директором департаменту безпеки, отримав 64-те місце. Нарешті, героїчна захисниця Януковича у Верховному Суді Олена Лукаш нагороджена 26-м місцем.

Взяв до списку свого адвоката і Ахметов. На прохідному 74-му місці можна побачити Юрія Воропаєва. Його адвокатська фірма організовувала юридичний захист Рината від посягань Луценка. Жалує Янукович людей, які перебігли від Віктора Ющенка в його табір. Не будемо перераховувати всіх, лише два приклади: Тарас Чорновіл отримав четверте місце, а другий номер у списку блоку Ющенка на виборах 2002 року Олександр Стоян - 23 місце в списку Януковича.

А ось ще кілька цікавих прізвищ, входження яких у список Партії регіонів дає привід зробити висновки з останніх скандальних подій, пов’язаних з реприватизацією: Олексій Костусєв, голова Антимонопольного комітету, отримав номер 29, а Дмитро Притика - голова Вищого господарського суду – номер 68.

Нарешті, в списку Януковича на почесному 20-му місці присутній музикант Ян Табачник, відомий організацією посиденьок для політичної еліти часів Кучми з промовистою назвою «Честь имею пригласить». Після перемоги помаранчевих у Табачника з’явилися певні проблеми в сфері кримінального законодавства. «Творчій людині потрібна в парламенті депутатська недоторканність?», - поцікавився «Обоз». «Я йду в парламент боротися за права людини. Я - солдат чудовий, можу захистити себе та інших. А що стосується депутатської недоторканності, то мені вона не потрібна, в мене є вища недоторканність -міжнародна», - заявив Табачник та пояснив, що у випадку чого на його захист стане Росія, Ізраїль та США.

До речі, всі регіонали відмахувались: не потрібна нам депутатська недоторканність! Не зрозуміло лише, з якого дива весь великий бізнес Донбасу пішов в політику, і в перших рядах - люди, яких на чай запрошував Луценко? Щоправда, чомусь в список Ахметов не включив свого брата Ігоря, яким давно цікавиться міністр МВС. На це та на багато інших запитань журналісти відповіді не отримали. Всі без винятку учасники з’їзду зайняли позицію – нічого не коментувати.

Нарешті, ще одна людина, на яку варто звернути увагу у списку Януковича. Це його вірний прес-секретар Ганна Герман. Їй дісталося 107-ме місце, яке дає надію, однак не гарантує проходження в парламент.

"Штірліц" Омельченко торгує кріслом

До речі, в списках НСНУ теж знайшлося місце для прес-секретаря Президента Ірини Геращенко - їй дісталося 93-тє місце, з якого, щоправда, її посунуть далі у глиб партії, які ввіллються в блок на з’їзді 17 грудня.

Дивує відсутність в списках НСНУ представників великого бізнесу, зате достатньо осіб, які викликають запитання. Наприклад, 65-й номер Володимир Скомаровський - скандальний екс-керівник Державної митної служби, проти якого, здається, досі триває слідство. Це породило жарти, що фінансувати передвиборчу кампанію партії влади буде митниця. А Скомаровський розкаже, як там заробити гроші. До речі, сам Президент говорив, що другої такої корумпованої структури, через яку витікають наліво величезні суми, в країні немає.

Є в списках НСНУ Віра Ульянченко (55), яку називають людиною, що найбільше впливає на рішення Президента. Однак, безумовно, сенсацією списку став Олександр Омельченко. Третій номер помаранчевого списку вперше піднявся на трибуну на помаранчевому Майдані на Новий Рік, ще й привів із собою Азарова, щоб разом полюбуватися блакитною новорічною ялинкою, що готувалася для Януковича.

Але це - дрібниці, порівняно з тим, що Омельченко не дав можливості змінити владу в столиці, в результаті чого помаранчеві в Києві досі в опозиції. «Ви, безумовно, знаєте, хто такий Штірліц? Так от, Омельченко зіграв подібну роль під час революції», - аргументував участь Омельченка в першій п’ятірці Борис Безпалий.

Хоча достовірніше виглядає інша версія. Третій номер для Омельченка - це щось на зразок почесної пенсії в парламенті, в той час як НСНУ готує свою кандидатуру на мера Києва.

Ахметов поступився місцем журналістці, яку його колега по партії обматюкав

«Обозу» випало побувати в суботу на блакитному та помаранчевому з’їздах. І подякувати за цю нагоду варто… Богу або Віктору Ющенку. Адже з’їзди Партії регіонів та НСНУ повинні були розпочатися майже одночасно. Втім, ющенківці запізнилися на три години. Причому в усьому звинувачували Бога. «Наша партія може багато. Але ми не можемо впливати на погоду, ми не можемо впливати на Бога», - обурився Ключковський, коли йому дорікнули в поганій організації з’їзду. Чомусь делегатам від Партії регіонів снігопад не завадив вчасно добратися до Києва, хоча погода стояла нельотна, літаки донецьких товстосумів вчасно приземлилися в Борисполі й з’їзд навіть розпочався за хвилину до офіційного початку.

Злі язики щоправда говорять, що Бог не причетний до зриву з’їзду «Нашої України», а завинив в божественній ієрархії звичайний смертний, хоча по земних канонах він є першою людиною України – Президент. Кажуть, в той час коли делегати нудилися в ДК КПІ в очікуванні своїх загрузлих в снігах колег, Ющенко вносив останні корективи в передвиборчий список.

Завдання для двох команд стояло однакове – рішенням з’їзду затвердити передвиборчий список партії. Мета одна, однак шляхи різні. У «Регіонів» наче в армії – залізна дисципліна та субординація. Список був підготовлений завчасно та акуратно. «Регіони» вчасно почали, вчасно закінчили. З трибуни виступали завчасно визначені оратори, й жодної дискусії не чули стіни «Зоряного» кінотеатру. Так само, як не чути було жодної прямої відповіді на журналістське запитання.

Представники ЗМІ - це єдине, що ніяк не вписувалось в чітку організацію з’їзду Партії регіонів. Було помітно, що для зручності організатори спочатку задумали обмежити пересування преси й доступ в зал, де проводиться з’їзд. Живе спілкування вирішили замінити електронним – на кожному поверсі з екрана говорив Віктор Федорович. А пресі хотілося живого спілкування та безпосереднього контакту. Тож журналістам довелося нахабно пробиватися до залу. Тут і дала збій добре організована машина «регіонів».

З’їзд йшов до завершення, коли заграв гімн України. Перший куплет співав лише Чорновіл. Однак потім присутні помітили, що журналісти занадто активно крутять головами, підмічаючи хто знає слова. Тоді до Чорновола приєдналися й інші. Знавців виявилося небагато: біль-менш влучно потрапляли в слова Янукович, Карпачова та Богатирьова. Гімн «регіонів», який залунав за державним гімном, не знав ніхто. Як тільки затихли останні акорди, журналісти кинулися до Ахметова, який весь з’їзд близенько тулився до Колеснікова.

Ринат Леонідович зашарівся, наче дівчина, й кинувся уступати місце журналістці, яка плюхнулась перед ним додолу, щоб дати можливість зняти оператору. Журналістам довелося пояснювати Ахметову ази публічної політики, що люди його рівня спокійно сидять, коли журналістки падають перед ним на коліна, щоб дати можливість операторам зробити свою справу. Однак варто було перейти до запитань, Янукович чомусь вирішив взяти слово та продовжити з’їзд.

Журналісти на це не звернули увагу. Зате один з помічників Віктора Федоровича просто озвірів, що преса повернулася до його боса спиною. Він кинувся з матюками розганяти журналістів. Грубо шарпнув дівчину, якій Ахметов намагався поступитися місцем. Ринат зупинив його жестом. «Пусть остается?», - з благоговінням перепитав «охоронець». Ахметов кивнув, і той переключився на інших журналістів.

Зовсім інше ставлення до людини з мікрофоном було на з’їзді «Нашої України», там преса ходила, де завгодно, брала коментарі, в кого завгодно, й ніхто не відмовляв в спілкуванні. Навіть після обурення одного з організаторів: «Поставте нарешті якусь охорону перед сценою, ходять, як по тротуару», нічого не змінилося.

Зібрання у форматі Майдану

З’їзд «Нашої України» носив майданний характер.  Виговорилися всі бажаючі. «У нас - повна демократія», - хвалився Безсмертний. На його думку, треба обговорювати навіть 423-й номер, бо «450 депутатів можуть бути нашими». Хоча учасники з’їзду, коли демократія розтягнулася до ночі, а питання списків ще не було вирішено, почали говорити про погану організацію.

На з’їзді Партії регіонів виступали лише обрані й говорили в основному про права людини та боротьбу з бідністю. Зокрема, щоб боротися з бідністю, у Верховну Раду йде Ахметов. Він про це розповів особисто. Щирість Ахметова треба відзначити. Також він додав, що йому близька філософія партії, зокрема - гарантований захист приватної власності. Звісно, така філософія дає надію Ринату Леонідовичу, що боротьба з власною бідністю буде досить вдалою.

Регіони справилися з задачею – затвердили списки у Верховну Раду за дві години. Кожен делегат покинув з’їзд з своїм номером. «Наша Україна» засідала до сьомої вечора, але остаточно так і не стало відомо, чиє прізвище буде першим в бюлетенях, а чиє – 150-м.

Справа в тому, що список «помаранчевих» не міг бути остаточним, адже їх ще чекає міжпартійний з’їзд, на якому в ряди НСНУ увійдуть представники партій, які є співзасновниками блоку (їм виділили 35% місць на всіх). Також НСНУ не нагородило остаточним номером в списку таких людей, як брати Клички, Руслана Лижичко, Святослав Вакарчук та Оксана Забужко. Вирішили, що це люди достойні, однак брати їх по партійній квоті - шкода. Порахували, що ліпше їх залучити в списки на міжпартійному з’їзді.

Дали час визначитися представникам виконавчої влади. Один Васюник встиг це зробити на з’їзді - він повідомив присутнім, що лишається працювати у Президента. Не зрозуміло щоправда, чому посадовців не попросили визначитися до складання списків і взагалі не розглядати їх кандидатури і не витрачати зайвий час.

А головне - до кінця не стало зрозуміло, що буде з першим номером – Віктором Ющенком. Беспалий заявив, що Президент очолює список НСНУ тимчасово. «Я думаю, в бюлетені ми побачимо інше прізвище. Зараз Ющенко нам був потрібен на чолі списку, бо інакше було б 28 помаранчевих списків», - розповів Безпалий. До речі, сам Ющенко на з’їзді не був присутній. Остаточне враження, яке залишилося після завершення зібрання – замість з’їзду в ДК КПІ відбувалося щось несерйозне. Натомість з’їзд Партії регіонів підвів риску під різними інтригами й дозволив повністю сконцентруватися на виборчій кампанії.

До речі, з’їзд Регіонів не обійшовся без піарного трюку. Демонстрували близькість з північним сусідом. На з’їзд завітав віце-спікер російської Держдуми, який зачитав привітального листа від спікера Гризлова й подарував Януковичу золотого чи то позолоченого ведмедя, але з перемогою вітати ще не наважився.

Але й на з’їзді НСНУ було своє звірятко. Молодий хлопчина приніс на трибуну й запропонував включити в список щось незрозуміле пухнасто-помаранчеве, схоже на бегемота. Таким чином хлопчина виражав своє обурення з того приводу, що в списках НСНУ замало молоді. Вийшло дуже символічно.