СпортLady

Ель vs лагер: чи є відмінності між видами пива

3.4т

На перший погляд все доволі прозаїчно: лагер – пиво світле, ель – темне. Та не все так просто, як здається. Ель та лагер – найбільші групи пива, да яких відносяться геть усі сорти цього напою. А сортів чимало, отже і різниця не тільки в кольорі.

В кожній пивоварні у вас обов'язково запитають, яке пиво вам до вподоби. Відповідь "світле" чи "темне", м'яко кажучи, здивує бармена, а поціновувачів напою навіть обурить. Отже, варто раз і назавжди розібратися з видами пива та їх сортами.

Яка різниця між елем та лагером

Елі, лагери – насправді, це два найпоширеніші види пива, що відрізняються один від одного не тільки кольором, а й міцністю, присмаком, технологією виробництва і т.д. Перш ніж розбиратися у відмінностях, важливо зрозуміти технологію виробництва пива.

Однакове в технології виробництва елю та лагеру

1етап – приготування солоду. На цьому етапі зерна ячменю пророщують, висушують та очищують від паростків. Потім солод подрібнюють та змішують з водою.

2 етап – фільтрація затору (суміш води та роздробленого зерна). Сусло відділяють від "дробини" – нерозчинних залишків ячменю.

3 етап – варіння. У розчин додаються хміль та інші інгредієнти рецептури (залежить від сорту). Майбутнє пиво варять декілька годин, поки білкові речовини не випадуть в осад, а небажані ароматичні речовини не випаруються.

4 етап – очищення розчину від осаду. На цьому етапі сусло очищують від усіх твердих частинок.

5 етап – аерація. Цей етап потрібен для того, щоб наситити пиво киснем, який необхідний для росту дріжджів.

Відмінне у виробництві елю та лагеру

Найважливішим процесом у приготуванні будь-якого сорту пива є етап бродіння. А різниця між елем та лагером полягає саме у тому, які дріжджі використовуються для бродіння.

Пивні дріжджі для виробництва елю випадають в осад пластівцями у верхній частині бродильного чана. Як правило, вони розмножуються при досить високих температурах, тому ель і називають пивом верхнього бродіння. Воно починає бродити при температурі вищій за 15 градусів за Цельсієм. Саме завдяки цьому процесу елі відрізняються яскраво вираженим ароматом та хмільною гірчинкою.

Для приготування ж лагеру використовуються дріжджі низового бродіння. Вони починають бродити при більш низьких температурах, як правило, нижче 15 градусів за Цельсієм. Дріжджі, що використовують у варінні лагеру, мають тенденцію бродити більш агресивно, залишаючи менше аромату та залишкової солодкуватості у смаку, ніж дріжджі, що використовуються для приготування елю. 

Та різниця у видах напоїв у цьому не закінчується. Методи пивоваріння елю та лагеру теж важливі. Після бродіння ель визріває швидше за лагер. Як правило, цей процес триває декілька тижнів. Лагеру ж потрібно більше часу – мова йде про місяці.

Як це позначається на смаку пива

Так як елі зброджуються за допомогою дріжджів верхового бродіння в більш стислі терміни та при більш високій температурі, вони набагато міцнішs за лагери. Також це позначається на смаку. Елі мають відчутний фруктовий присмак з гірчичнкою, за що їх так люблять поціновувачі крафтового пива.

Класифікація елів для любителів пива становить особливий інтерес. Вона дає можливість обрати пиво за характерним для нього смаком.

Сорти елю

Більше 50% існуючих сортів пива – ель. Найпопулярнішими з них є:

-            India Pale Ale – міцний хмільний сорт елю, з багатим ароматом та пряним присмаком, відрізняється приємною гірчинкою.

-           American pale ale – світле пиво з приємним пряним смаком.

-             American amber Ale – ель бурштинового кольору з ненав'язливим присмаком карамелі, що доладно балансує між солодом та гірчинкою. 

-             Пейл ель – світлий англійський ель бронзового кольору, має легкий пряний смак.

-           Біттер – міцний хмільний ель світло-бурштинового кольору, відрізняється сухим присмаком та явно вираженою гірчинкою.

-            Бельгійський ель (ламбик) – ель темно-червоного кольору з солодким фруктовим смаком.

-            Німецький ель – ель яскравого червоно-жовтого кольору, має легкий солодко-кислий смак.

-            Портер – темне пиво з чітко вираженим винним присмаком.

-            Стаут – ель темного кольору з приємним присмаком підсолощенного еспрессо.

Як з елем в Україні

В Україні елі тільки вступають на ринок. Пивоваріння стрімко розвивається й ми з радістю помічаємо, що тенденцію крафтових пивоварень підхоплюють знамениті виробники, такі як Львівське. До речі, нещодавно легендарна українська пивоварня стала виготовлювати ель Robert Doms. Цей напій створене в американському стилі пивоваріння. 

Не зважаючи на те, що ель – складний в приготуванні напій, Україна впевнено переймає традиції пивоваріння, щоб тішити поціновувачів первозданного смаку пива.

Наши блоги