Примите участие
в розыгрыше
смартфона на Android Участвовать
Приз
БлогиМир

/Новости политики

Томенко: нова влада успадкувала від Януковича погану звичку

26.1т

У другій частині інтерв'ю "Обозревателю" народний депутат України від "Блоку Петра Порошенка" Микола Томенко розповів, чому частина нардепів голосує всупереч позиції фракції БПП, у чому виявляється "зіркова хвороба" діючого уряду і чим загрожує Україні бездіяльність влади. Першу частину інтерв'ю з Томенком читайте тут.

Давайте трохи поговоримо про роботу парламенту. Ви входите до президентської фракції – але разом з тим частенько голосуєте врозріз з позицією більшості депутатів від БПП. Чому?

У нас фракція створена з різних сегментів: "УДАРу", Блоку Петра Порошенка, людей, що не представляють певних партій… На той момент, коли президент мене попросив бути його довіреною особою як кандидата у президенти, я чітко сформулював свою позицію: я дію як самостійний політик, як громадський діяч, який підтримує ідеї президента щодо оновлення влади, реформ в країні, формування української гуманітарної політики. Як відомо, я як керівник Фонду "Рідна країна" підписав угоду з кандидатом у президенти П. Порошенком про співпрацю саме в гуманітарній сфері. Багато з тих ідей увійшли до президентської "Стратегії-2020". І в цій частині я як радник президента з гуманітарних питань на громадських засадах і далі буду працювати.

Стосовно політичної партії, то я – позапартійний, не вступав до партії "Блок Петра Порошенка". Я працюю в парламенті як депутат, політик і громадський діяч.

Закон про розширення повноважень РНБО Ви не підтримали. З яких міркувань?

Я розумію, що в цьому питанні були домовленості у президента з Олександром Турчиновим. Але я вважаю, що порушувати законодавство навіть для такої важливої справи, як дружба з "Народним фронтом", не потрібно.

Загалом, є багато законопроектів, через які у нас у фракції чи в коаліції відбуваються серйозні дискусії. От, триває велика дискусія з "Народним фронтом" щодо суспільного телебачення. Моя позиція у цьому питанні чітка: ми готові підтримати ініціативи уряду про створення суспільного телебачення за умови, якщо він відмовиться від форми акціонерного товариства для суспільного телебачення, від схем відчуження майна, нерухомості та приватизації системи державних і комунальних ЗМІ, від трансляції такої ж кількості реклами, як і на комерційних каналах, від абонентської плати для населення, відокремить суспільне радіомовлення в окрему юридичну особу тощо. Словом, якщо суспільне телебачення і радіо будуть за формою і змістом відповідати своїй назві.

А щодо голосування, то я - п’ятий раз в парламенті і ніколи не був кнопкодавом. Я маю свою політичну біографію, своє ім’я і свою позицію. І вважаю, що моя позиція повинна бути врахована. Якщо вона не врахована, я не голосую за такі рішення і публічно це пояснюю. Це абсолютно нормальний принцип. Я і надалі підтримуватиму президента, якщо він проводитиме реформи, боротиметься з корупцією. Якщо його будуть відштовхувати від цієї позиції – я робитиму все, що в моїх силах, щоб Україна не повернулася в режим Кучми чи Януковича.

До речі, ми з президентом мали дискусію напередодні ухвалення бюджету. І я проголосував за бюджет, оскільки низка моїх пропозицій в результаті були враховані.

Маєте на увазі пільги і Вашу вимогу їх монетизувати?

Не лише. Велика кількість пропозицій в системі освіти, охорони здоров’я, пільг для афганців, чорнобильців тощо. Але найважливіше, що уряд врахував мою пропозицію вже з 15 лютого тестувати і змінювати положення в бюджеті, які на практиці виявляються антисоціальними і неефективними.

Коли відбулося голосування за розширення повноважень РНБО, Ірина Геращенко пригрозила, що до тих, хто не підтримав цей законопроект, будуть застосовані "санкції". Були вони?

Ні. Це треба розцінювати як політичні емоції після голосування. Ми прекрасно розуміли, що є домовленості між президентом, прем’єром і О. Турчиновим. Але ми мусимо не допустити політичного нарцисизму, коли, скажімо, приходять у Верховну Раду друзі Арсенія Яценюка і говорять "Розслабтеся, ніякі ваші поправки не будуть розглядатися, ви зобов’язані проголосувати за те, що є…". Компроміс у цьому питанні був. Треба було поставити на розгляд усі поправки, врахувати найпринциповіші з них -і вся коаліція би проголосувала. Я проти політичного нарцисизму, тому і не голосував.

Однак нерозуміння ситуації, в якій знаходяться сьогодні уряд, міністри і чиновники, триває. От я нещодавно виступав у парламенті і говорив, що міністри повинні вийти із кабінетів до людей. Міністр освіти повинен піти у ВИШі і розповісти викладачам, чому у професорів зменшили зарплати, а студентам – як справедливо платити стипендії лише 75% студентів, особливо у вишах, де 90% успішності. Міністр охорони здоров'я має зібрати лікарів та, власне, всю галузь охорони здоров'я і розповісти, що їх чекає. Міністр культури – пояснити керівникам закладів культури, як їх будуть "оптимізовувати". І так повинні діяти всі міністри.

На жаль, нова влада від Януковича успадкувала погану звичку: вони швидко стали "великими начальниками" і радять громадянам більше читати або писати їм на "Фейсбуці". От навіть на публікацію додатків до бюджету уряду знадобилося аж 15 днів. Таке безвідповідальне і зневажливе ставлення урядовців до людей може швидко загубити цей уряд. Але за урядом під ударом опиниться вся сьогоднішня влада.

Є багато політиків, людей, які кажуть: уряд піде у відставку - створимо новий. Але якщо уряд йде у відставку, ми постаємо перед необхідністю проведення нових виборів. Оскільки цей уряд створила конституційна більшість, то новий буде створити надзвичайно важко. Тому всі повинні розуміти свою відповідальність: непрофесіоналізм уряду підставляє не тільки президента, а і всю коаліційну більшість, яка за нього голосувала в парламенті.

Думаю, такі речі, як з РНБО чи з бюджетом, не повинні повторюватися. Вони мають піти з української політики. Інакше нинішній, наполовину оновлений парламент і оновлений уряд змушений буде піти, бо суспільству такі нові, але безвідповідальні політики не потрібні. Мова не про "нових-старих". У владі повинні бути люди професійні, відповідальні, патріотичні. У нас вже була "молодая команда" Черновецького – всі знаємо, чим історія закінчилась. Це ілюзія. Молодість - не привілей, це ще більша відповідальність. До речі, це стосується і молодих міністрів, і деяких менеджерів, які жодного закону до призначення у свою сферу діяльності не читали, але погодились стати міністрами. Отож або вони в найкоротший термін стають хорошими урядовцями, діють підконтрольно, відповідально і звітують про це, або нас знову чекає конфлікт, політична криза, яка однозначно переросте в суспільну.

Який конфлікт маєте на увазі?

Сьогодні уряд і урядова фракція сприймає критику на свою адресу як щось неприпустиме. І все робиться, щоб не лише зупинити таку критику, а взагалі зробити непублічною діяльність всієї системи влади. От нещодавно один із друзів Яценюка на погоджувальній раді запропонував заборонити відео і не вести трансляцію засідань Погоджувальної ради, мовляв, тут не місце для дискусій. Ця ініціатива і є доказом нерозуміння того, що повинна робити сьогодні нова влада.

Саме тому я наполягаю на прямих трансляціях не лише погоджувальної ради чи засідань Верховної Ради, а вже зареєстрував відповідні законопроекти і вимагаю онлайн-трансляції та стенограми засідань усіх парламентських комітетів, засідань уряду. Після Януковича суспільство чекає не лише нової влади, а нової якості діяльності влади – починаючи від ухвалення рішень і закінчуючи їх виконанням. От цього нам і необхідно прагнути.

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги