Ирина Фарион: Мова гармат лишається найкращою мовою з Росією

8.6тЧитать новость на украинском

Одна из знаковых фигур "Свободы" Ирина Фарион всегда вызывает горячие споры. Популярное нынче пожелание внутренним врагам - "чемодан-вокзал-Россия" она ввела в обращение на пару десятилетий раньше. Еще в 1991 году, во Львове, пани Ирина призывала возвести между Украиной и РФ "китайскую стену", которую теперь предлагает строить Игорь Коломойский. При этом она продолжает называть евреев - жидами, утверждая, что в этом слове нет негатива.

Об однопартийцах Ирины Фарион нередко говорят, что они играют на руку антиукраинской риторике Кремля. Пани Фарион - с этим категорически не согласна. "Він дуже пасіонарний та емоційний. Його рве", - говорит о скандальном товарище по партии депутате Мирошниченко, который недавно захватил квартиры киевлян для крымских переселенцев.

Ирина Фарион называет футбольных фанов из Одессы наилучшей армией УПА. А мэра Львова - фарисеем - за то, что в конце зимы неожиданно заговорил на русском языке.

От большинства украинских нардепов Фарион отличается отсутствием столичной недвижимости, "айфона" и личного транспорта. В родном Львове она ездит в маршрутках, где запретила российский шансон.

- Пани Ирина, начну с неприятного - как так вышло, что вы, убежденный антикоммунист, оказались в рядах КПСС?

- Це було чверть століття тому і тривало рівно стільки, скільки я була вагітна. Чому я тоді це зробила - тому, що мої вчителі вважали, що іншого способу прорватися в українську науку не існує. Я тоді була одержима ідеєю писати дисертацію, а вони запевнили, що це перепустка. А щойно народила дитину, прийшла і кинула в лице керівнику парт.організації цей квиток. Це була навіть не помилка юності. Це от - стоїть Фаріон у красивій сукні і під лупою знайшли на ній пляму і стали з того надзвичайно задоволені. Замовні гієни від Медведчука. Я їм дуже дякую - сукня випрана, чистенька, а я щаслива і задоволена.

- А почему вы все-таки скрыли этот факт, пытались опровергать? (вопреки стереотипу, Ирина Фарион спокойно относится к моему русскому языку - Авт.)

- Мені треба було оголошення на лоба причепити і так ходити? Цей комічний епізод не залишив в моєму житті жодних слідів і наслідків. Хіба - крім спогадів про замовлення Москви поркатися у цій сміховині. Я заперечувала не цю краплю правди, а тонну брехні, в яку ця крапля по кадебіському була влита. Там був цілий матеріал Шарія, де про мене був такий страшенний бруд, що навіть казати про це бридко.

- Как относитесь к случаю избиения главы украинского телеканала вашими депутатами, который Кремль использовал против нас?

- У цій ситуації ми якомога менше повинні думати про ворога і звіряти з ним свої вчинки. Там була переконлива внутрішня мотивація - заткнути рот цьому українофобу. Якби ми всі були такими жорсткими до українофобів, ми б не мали війни на сході. Проблема українців в тому, що в нас набряк добродушності і брак агресивності.

- Даже сейчас мы слишком добры?

- Звичайно. Замість того, щоб гасити по танках, яких 57 лише сьогодні перейшло через кордон РФ, їх ніхто не бомбить. Без сильної армії держава – просто декорація під суверенітет.

Президент не запроваджує воєнного стану, тому після визволення Слов'янська всі, хто співпрацював із терористами, знов стають до влади. То за що понад 300 військовиків загинули - щоб покидьки знову керували містом?

- И все-таки. Сразу после избиения директора Первого национального РФ обвинила Украину в проявлениях фашизма. Они подняли этот вопрос на Совбезе ООН. Как вы к этому отнеслись?

- З гомеричним сміхом. Мова гармат лишається найкращою мовою з Росією.

- Вы не считаете, что такие неоднозначные инциденты, как захват "свободовцем" Мирошниченко жилого комплекса в центре Киева, отражаются на репутации партии? Обсуждаете на фракции его поступки?

- В усьому підтримую Ігоря Мирошниченка і тішуся, що маю такого побратима. Дивно, що українці дозволяють захоплювати своє майно Медведчуку, Ахметову, Єфремову, та іншим олігархам. Бо це вони захоплюють, а не Ігор Мирошниченко. Стосовно фракційних справ - ми є єдина ідеологічна спільнота.

- Противников "Свободи" страшит слово "нация" в ваших устах. Можно не родившись украинцем, им стать?

- Ядро нашої нації - це власне етнічні українці. Всі інші національності, які проживають на теренах нашої держави і приймають культуру нації-ядра, природно вливаються в наші структури. І цього не треба боятися. Я назву цілий перелік таких неетнічних українців, які, закохавшись в українську культуру, стали українцями. Можна стати українцем, а можна мати комплекс і ненавидіти своє прадідівське коріння. Це ще гірше, ніж чужинець, що живе на твоїй землі і не шанує її звичаїв.

- И как от этого антиукраинизма излечиться в будущем?

- В кожній з 24 областей має бути україноцентрична політика. Ми програємо в східних областях через гуманітарну політику. Там всі мають можливість сісти на танк і виїхати до Росії. Решта - мають працювати на благо всієї України. Якщо про такі аксіоматичні речі говоримо зараз, це означає, що наша незалежність була декоративною.

Є таке латинське прислівя: "Щасливий той, хто захищає те, що любить". Треба усвідомити, що патріотизм - одна з моральних чеснот. Не можна жити в середовищі, яке не сприймаєш. Якщо люди не люблять України, їм треба допомогти забратися звідси. Не можна дозволяти, щоб ракові клітини ненависті до України ширились.

Зараз спілкуюся з людьми, які є етнічними росіянами і приймають Україну як свій дім. Я зацікавлена, аби їм тут було комфортно. Але я ніколи не дозволю їм розвивати свою культуру коштом моєї культури.

- Но вот евреям не комфортно, когда вы их жидами называете...

- Це моя мова. Мені жодна нація не буде вказувати, яку вживати лексику. Читайте Івана Франка, Тараса Шевченко, Лесю Українку... Там ніде не має цього вашого другого слова (евреи - Авт). Німець не ображається, що я його називаю словом, що походить від "німий"? Я що - його дойчлендом мала б кликати? Чого вони в це слово вчепилися? Це якісь комплекси.

- Тарас Шевченко называл россиян "москалями", а поляков "ляхами", ведь это не повод всех россиян и всех поляков так сейчас называть. Или повод?

- Рекомендую прочитати мою лінгвистичну експертизу щодо етнонімів "жид" і "москаль". Це такі самі повноправні слова, як табуретка і мобільний.

- Насколько нужно было отменять в первые дни после кровопролития на Майдане языковой закон? Ведь отмена этого закона напугала жителей востока и могла ускорить агрессию?

- Питання мови - це питання незалежної держави. Вважаю, що це ще більш важливіше, чим відставка Януковича. Тому Турчинов і не підписав цю постанову. Одного олігарха "пішли", інші залишилися. Війна Путіним готувалась щонайменше 5 років и скасування мовного закону до початку російської агресії не має жодного стосунку.

- А относительно памятников Ленину - надо все-таки их взрывать?

- Там де леніни - там війна. Там де леніних нема, життя йде іншим шляхом. Це матеріалізація колоніального світогляду - світогляду раба і поневолювача - от що це є. Повалення Леніна на Бесарабці - це початок нової, вільної епохи.

- Как же нам Россию одолеть?

- В собі треба перемагати москаля! І у Львові серед етнічних українців так само є москалі... Йду Львовом, захожду в крамниці - у кожній грає "Русское радио". Підходжу: "Ви можете не слухати цього хоча б тоді, коли вбивають ваших братів?" Дивляться на тебе, як сови....

Росія перестане бути імперською, коли Україна уб’є в собі малоросійство. Крим не здали, Крим здався сам... З потрохами.

Тому зараз йде проба нас на самостійне існування. Жорсткий воєнний спосіб ставати собою. Але це тяжка хвороба. Ти її гарячим чайочком з цитринкою не вилікуєш! Треба, щоб ти усвідомив - де ти, хто ти, задля чого ти. Українська нація має стати егоїстичною. Її інтерес має бути перед усім, а у взаєминах один з одним ми маємо бути альтруїстичними. Оце те, що демонструє народ, намагаючи купити каски та відвезти тепловізори...

- Почему так уютно себя чувствуют Бондаренко, Ефремов - все, кто не раз клеветал на украинскую армию и демонстрировал ненависть к нашей стране? Почему не сбежали вслед за своим хозяином Януковичем?

- Тому, що вони свою функцію і далі виконують.

Тому ми і вишли з коаліції, щоб дати шанс народу зробити гідний вибір, заманіфестований Майданом. Ось тут, де ми зараз сидимо з вами, був лазарет (беседуем в холле депутатской гостиницы "Украина" - Авт.), там стікали кров'ю, тут була операційна. Ми повинні їм це пробачити? Я далі не можу сидіти поруч з убивцями з ПР і КПУ. Навіть, якщо вони вийшли з ПР, ПР не вийшла з них. Вони мені огидні.

- Какими будут результаты следующих выборов?

- Україна зараз у страшнішому емоційному штормі. Тільки сильні люди у час шторму можуть ухвалювати правильні рішення. А в нас дуже сильних і глибоких людей не так вже і багато. Зрештою, у ті найстрашніші ночі (февральские - Авт.) людей на Майдані було від 3 до 5 тисяч. Це, очевидно, вже Бог був над нами, бо оця горстка, малесенька шопта, як казав Стус, вона так горіла і палахкотіла - сильніше, ніж шини. І Господь змилосердився. Але забрав тих героїв - 74, серед них 19 свободівців...

Зараз ми прострелені, виснажені, приголомшені, тому найближчим часом вибори будуть дуже емоційними. А це не любов, де висока шкала емоцій народжує дітей та інший позитив.

Буде переважна політична мімікрія... І результат покаже, в якому Україна віці: підлітковому – чи нарешті у віці зрілих людей.

- Могут опять избрать коммунистов и регионалов?

- Не обов'язково вони так будуть називатися - за час колоніальної історії в нас утвердився образ зрадника і пристосуванця...

Україна зависла над прірвою - в шпагаті між зрадою і героїзмом. І вона в цьому стані сотні років.

Яку ж це треба вибудовати кладку між тими двома полярними точками, щоб втриматися і не провалитися в прірву залежності від Москви? Надзвичайно складно. Але щодо поступу моєї нації, я не маю жодного сумніву. Майдан - один із витків спіралі нашого національного розвитку. Ми вийшли на новий рівень осягнення самих себе.

- Однако, есть и разочарованные результатами Майдана...

- Будь-яка революція закінчується контреволюцією. Зараз спостерігаємо її у яскравих формах. Керівниками виконавчих структур залишилися люди, які абсолютно не задовольняють Майдан. Тому що ВР не може ухвалити закон про люстрацію. Треба її робити у всіх царинах.

Що з того, що ми ухвалили Закон про вищу освіту, якщо не змінили світогляд більшості освітян? Якщо закон не може діяти через стару кадрову камарилью?

Ну як можна Литвина толерувати в парламенті? Це людина, яка чорноморскі угоди під парасолькою, простріленою яйцями, підписувала. Руками Литвина і Януковича Крим здали, коли продовжили оренду воєнного флоту РФ на 45 років.

І ця людина отримує 68% голосів у себе на окрузі. Та це моральний крах. І політичний, і крах тих, хто за нього віддає свої голоси.

Та викинь ти його під три чорти! Але в нас пристосуванство постійно працює, домовленості, поблажливість...

- Не боитесь после новых выборов оказаться за пределами парламента, учитывая показатели вашего лидера партии на президентских выборах?

- А чого мені боятися, я буду вперто робити далі те, що робила.

Ирина Фарион призывает по капле выдавливать из себя "москаля".

1% Олега (Тягнибока - Авт.) на виборах Президента - це збан холодної води на голову, це класний урок. Дякую людям. Ні одна перемога не вчить так, як вчить поразка. Ми зробили висновки.

Суспільство, яке пройшло через кров і смерть, дістало природну агресію, а він (Тягнибок - Авт.) переживав за кожне людське життя. Тому хвилевий настрій допоміг вискочити Ляшку на гребінь хвилі.

Але я не хочу, шоб за "Свободу" голосували з протестних настроїв, хочу щоб підтримували свідомо, а не на зло комусь.

Тому наступні вибори будуть одним із найнебезпечніших політичних експериментів. Але цей експеримент вкрай необхідний, бо частина цього праламенту – злочинці.

- Сколько в нынешней ВР тайных и явных агентов Кремля?

- Не менше, ніж 30-40%. Одні діють дуже відверто, бо воні тупі. А інші приховано. Може і не тільки з КПУ та ПР, це ж вічна стратегія - проникнути всередину і колоти. Чекайте, а Бандеру хто вбив? Бандеру не вбив чужинець...

- А среди свободовцев нет агентов Москвы?

- А Бог його знає... Я ні за кого не буду ручатися, тому що бачу наскільки людина за своєю природою слабка. Хоч як хочется, щоб вона була іншою...

- Правда ли, что бизнесмен Игорь Кривецкий финансирует партию? Влияет он на должности в исполнительной власти?

- Партію фінансують всі, хто може. Ігор Кривецький серед них. З великою повагою до нього ставлюсь та вважаю своїм другом. А на посади впливаємо всі ми, бо такі рішення приймаються колегіально.

- Что-то изменилось в вашей жизни после прихода в ВР?

- Я стала жорсткіша, але я цього хотіла - у політиці треба бути жорстким та дуже послідовним.

В парламенті відкрила людину з іншого боку. Найкращий підручник з людинознавства - це депутат Верховної Ради. Знаєте, які в мене часом були відчуття? Сидиш, почуваєш себе декорацією, перед якою розігруються кимось зрежисовані події. Особливо, коли ми були опозицією. Така наступала страшна туга, що коли виходила з того тераріуму, шукала в коридорі людину, до якої можу усміхнутися і сказати "Добрий день". Людино, де ти?!

Хоч Рада - це фокус суспільства. Якщо ти не хочеш голосувати за лайно, то ти цього не робитимеш, а якшо проголосував - відповідаєш. Завжди дивують люди, я кі говорять: от погані поітики. А звідки вони взялися? Їх у пробірках виростили, в лабораторії? Їм же хтось дав вотум довіри...

Я ще пам’ятаю, як колись абсолютно неправильно проголосувала за Кучму, бо ми всі боялися, що пройде Симоненко. Хіба Кучма - це мій світогляд? Менше зло не треба обирати, воно рано чи пізно дасть велике зло. Це філософія угодовства. Це в нас дуже люблять, у Галичині зокрема.

- Приспособленцы живут и на Западной Украине?

- Всюди. 6% Януковичу дала Галичина - яка ганьба... В кожній райраді були фракції ПР. Вони перестали функціонувати лише тоді, коли на Львів перші 20 трун поїхали з Майдану.. В Галичині і досі голосують за комуністів... Це кажу я, корінна львів’янка, дуже добре обізнана з місцевим політичним болотом з ліберально-європейською поливкою. Бандера таких просто стріляв. Тому ми так його шануємо.

- То есть, вы не поддерживаете нападки на Донбасс?

- Всі винні в тому, що Україна до такої міри змосковщена. Всі! Якби ж за цього хряка голосували лише в Донецкій області... Це все юдина плата... Ми всі платимо за пристосуванство, за безликість.

Але. Нема злого, щоб на добре не вийшло. Є таке прислів’я.

Подивіться, скільки ми світлих людей на разі в Донбасі відкрили? Та боротьба, яка зараз йде на Донбасі, свідчить наскільки ми приречені один на одного. Наскільки ми одержимі один одним. Наскільки ми не відпускаємо один одного. Моя хата скраю - перший ворога стрічаю - от філософія великої нації (А не моя хата скраю, нічого не знаю - Авт.). Тому хлопці з Прикарпаття б’ють копитом, так хочуть їхати на Донбас воювати.

Ми тою війною довели, наскількі ми цилісні. Отримаємо нову якість українсього суспільства.

Все буде добре, побачите. Збудуємо таку класну державу, що кримці ще будуть тужити за українською свободою. А тривала боротьба за Донбас лише додасть донбасцям гонору, що вони українці, а не кацапи.

Читайте все новости по теме "Российско-украинский конфликт" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости