Примите участие
в розыгрыше
раскошного ожерелья Участвовать
Приз
БлогиМир

/Новости политики

Тимощук: з першого січня 2013 року набув чинності податок на нерухомість

351

У Новий рік - з новим податком. На нерухомість. Такий вид оподаткування для багатьох українців є незнайомим і дивним. Однак подобається чи не подобається, але платити його доведеться і фізичним, і юридичним особам. Про те, які категорії населення будуть платити податок на нерухомість, які саме суми і в яких випадках, а також хто саме може бути звільнений від сплати податку або зможе отримати знижку, "Обозревателю" розповідає начальник Управління майнових податків та моніторингу з питань оподаткування фізичних осіб Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України Юрий Тимощук.

- Є різна інформація про те, коли саме вступає в силу податок на нерухомість. Могли б озвучити остаточну дату введення його в дію?

- Відповідно до прикінцевих положень Податкового кодексу України, з першого січня 2013 року набирає чинності стаття 265 щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Це новий місцевий податок. Зміни щодо терміну набрання чинності вищевказаної статті Податкового кодексу України внесені в законодавство 24 травня 2012 року Законом України №4834 "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо удосконалення деяких норм податкового законодавства". Тобто з 1 січня 2013 року податок на нерухоме майно вступає в силу.

- За яким принципом - виходячи з квадратури або вартості - оподатковуватиметься нерухомість - квартири та приватні будинки?

- В Податковому кодексу зазначено, що для податку на нерухоме майно базою оподаткування є житлова площа об’єкта житлової нерухомості. Разом з тим необхідно зазначити, що ставки податку встановлюються сільською, селищною або міською радами в таких розмірах за 1 кв. м. житлової площі житлової нерухомості :

- для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. м. та для житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. м., ставки податку не можуть перевищувати 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного ( податкового ) року;

- для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. м. і житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. м., ставка податку становить 2,7 відсотка від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

- Розкажіть, чи є якийсь неоподатковуваний мінімум - житлова площа?

- Відповідно до статті 265.4 Кодексу передбачаються пільги зі сплати податку на нерухоме майно у вигляді зменшення бази оподаткування об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної особи:

- для квартири - на 120 кв.м.

- для житлового будинку - на 250 кв.м.

Таке зменшення надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об'єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа - платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності. Інакше кажучи, оподаткування відбувається, якщо житлова площа квартири чи будинку перевищує вище зазначені квадрати. Приклад: якщо житлова площа квартири складає 121 кв. м., то лише з 1 кв. м. буде сплачуватися податок.

- Як буде розраховуватися податок на нерухомість, якою володіють декілька людей. Чи мають вони якійсь пільги?

- Щоб відповісти на це питання, спочатку треба зупинитися на об’єктах житлової нерухомості, які перебувають у спільній-частковій або у спільній-сумісній власності кількох осіб.

Якщо говорити за спільну-часткову власність, то у статті 356 Цивільного кодексу України зазначено, що власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

Далі треба з’ясувати, що таке право спільно-сумісної власності. З цього приводу статтею 368 Цивільного кодексу України визначено, що спільна власність двох чи більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

Як буде сплачуватися податок на нерухомість у таких випадках?

Отже, Податковим кодексом України визначено:

Перше. Якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

Друге. Якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом.

І третє. Якщо об'єкт житлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

За наявності у платника податку кількох об'єктів база оподаткування визначається окремо за кожним з них.

Щодо наявності пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, то відповідні коментарі вже надані вище.

- А якщо одна людина, має у володінні кілька об'єктів нерухомості? Як тоді нараховується пільга?

- Згідно чинного законодавства пільга надається один раз за базовий податковий (звітний) період і застосовується до об'єкта житлової нерухомості, у якій фізична особа - платник податку зареєстрована в установленому законом порядку, або за вибором такого платника до будь-якого іншого об'єкта житлової нерухомості, який перебуває в його власності. Інакше кажучи, якщо фізична особа володіє двома квартирами то пільга застосовується за її вибором до однієї квартири, а інша підлягатиме оподаткуванню.

- Чи потрапляє під оподаткування дачі, садові будинки, гаражі?

Згідно з Податковим кодексом України об'єктом оподаткування є житлова нерухомість, а саме:

- будівлі, віднесені згідно з нормативно-правовим полем до житлового фонду, дачні та садові будинки.

Зокрема, вони поділяються на такі типи:

- житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законодавством, і призначена для постійного проживання;

- житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних приміщень;

- прибудова до житлового будинку - частина будинку, розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін, і яка має з основною частиною будинку одну або більше спільних капітальних стін;

- квартира - ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене для постійного проживання;

- котедж - одно, півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного чи тимчасового проживання з присадибною ділянкою;

- кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах - квартира, в якій мешкають двоє чи більше квартиронаймачів.

Що стосується дачних і садових будинків, то слід зазначити, що відповідно до Податкового кодексу України вони не є об’єктом оподаткування, але не більше одного такого об'єкта на одного платника податку.

- садовий будинок – це будинок для літнього (сезонного) використання, який у питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків;

- дачний будинок – це житловий будинок, призначений для використання протягом року з метою позаміського відпочинку.

Що стосується гаражів, то гаражем є побудова або приміщення для зберігання автомобіля. Оскільки гараж не має житлової площі він не може бути об’єктом оподаткування.

- Чи передбачені для певних категорій населення якісь пільги щодо звільнення від сплати податку на нерухомість або зниження рівня оподаткування?

- На це питання вже надано коментар. Однак, в доповнення, необхідно зазначити, що Податковим кодексом ще передбачено, що не є об’єктом оподаткування.

Перше. Об’єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад(їх спільній власності).

Друге. Об’єкти житлової нерухомості, які розташовані у зонах відчуження та безумовного(обов’язкового) відселення, визначені законом.

Трете. Будівлі дитячих будинків сімейного типу.

Четверте. Садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об’єкта на одного платника податку.

П’яте. Об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім’ям, прийомним сім’ям, в яких виховується троє та більше дітей, але не більше одного такого об’єкта на сім’ю.

Крім того, не є об’єктом оподаткування гуртожитки.

- Вже затверджено держбюджет на 2013 рік, тому можна озвучити суму податку на нерухомість. Могли б ви сказати, скільки саме населенню доведеться платити за своє житло?

- Якщо говорити конкретно, то починаючи із 1.01.2013 року, за 1 кв. м. житлової нерухомості, що перевищує встановлену пільгу, фізичній особі прийдеться платити не більше 11 грн. 47 коп. (ставка податку до 1 відсотка) або ж 30 грн. 97 коп. (ставка податку 2.7 відсотка) податку на нерухомість. В послідуючих роках ця сума буде залежати від мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня кожного звітного(податкового) року.

- Хто саме буде зобов'язаний розраховувати суму податку на нерухомість - податкова чи сам власник житла. І як це буде відбуватися?

- Податковим кодексом визначено, що обчислення суми податку з об'єктів житлової нерухомості, які знаходяться у власності фізичних осіб, проводиться органом державної податкової служби за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості.

Після проведеного обчислення, податкове повідомлення-рішення про суму податку, що підлягає сплаті, та платіжні реквізити надсилаються органами державної податкової служби платникам за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості до 1 липня звітного року.

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення зазначеному власнику після отримання інформації про виникнення права власності на такий об'єкт.

Що стосується юридичних осіб, то нимисамостійно обчислюєтся сума податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року юридичні особи подають органу державної податкової служби за місцезнаходженням об'єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової нерухомості декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об'єкт.

- Звідки братиметься вся інформація про базу житла, яка буде оподатковуватися?

- Чинним законодавством передбачено, що органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов'язані подавати органам державної податкової служби відомості, необхідні для розрахунку податку.

- Як саме буде проводитися оплата податку на нерухомість населенням? Треба приходити до податкової або можна оплачувати в електронному форматі?

- На сьогодні державна податкова служба надає ряд сервісів платникам податків в тому числі і в електронному форматі. В подальшому планується, що на створений електронний кабінет платника податку можливо буде надсилати відповідний документ щодо сплати податку. Але для цього платнику необхідно отримати в податковому органі ключ електронного цифрового підпису.

Разом з тим Податковим кодексом передбачено, що фізичні особи повинні сплачувати податки і збори через установи банків та поштові відділення. Скажімо, якщо це стосується сільської місцевості, тут також кодекс дозволяє сплачувати певні податки через каси сільських, селищних рад.

- Коли людина сплатила податок на нерухомість в банку, на пошті або в касі, вона повинна надавати квитанцію в податкову для підтвердження?

- Ця квитанція зберігається у платника податку. Платнику в такому випадку не потрібно нікуди йти, адже податкова користується сервісом отримання платежів в електронному форматі через казначейство. Якщо по якомусь платнику може виникнути питання, ми можемо запросити платника, щоб він підтвердив факт оплати наданням відповідної квитанції.

- Як бути тим людям, які володіють житлом, що перебуває в різних регіонах країни? Як буде проводитися оподаткування в цьому випадку?

- Податкова буде своєчасно відправляти платнику податку податкове повідомлення-рішення за місцем знаходження об’єкта житлової нерухомості, а в разі потреби повідомляти такого платника за місцем його проживання незалежно від того, де платник має об’єкти оподаткування – чи в Криму, чи в Карпатах, чи в Києві. Зрозуміло, що податкова буде надсилати платнику як повідомлення-рішення, так і документ з банківськими реквізитами, на які рахунки податок необхідно сплатити. І якщо громадянин буде сплачувати податок за житло в Карпатах, перебуваючи в Києві, то помилок не буде, тому що в реквізитах квитанції буде указані дані місцевого бюджету відповідного регіону.

- А як бути в ситуації, коли людина довгий час хворіє або перебуває у відрядженні або на роботі за контрактом за кордоном?

- Податкова здійснює контроль за сплатою податків і податок повинен бути своєчасно сплачений. Я розумію, що можуть бути і відрядження, і хвороба. З цього приводу також є відповідні норми в законодавстві, і платник може на них посилатися, коли звертається в податкову. Може привести аргументи, і податкова буде зобов’язана їх розглянути. Якщо вони дійсно достовірні, тоді треба буде дивитися по кожному окремому випадку.

В принципі немає ніяких проблем, якщо довірена особа сплатить податок за дорученням платника. Адже сплата податку буде відбуватись за документом, який був надісланий власнику житла, на його прізвище, адресу на ту нерухомість, якою він володіє.

- Як будуть сплачувати податок на нерухомість іноземці?

- Якщо іноземець володіє житлом і має відповідні документи, то він підпадає під оподаткування так як і громадяни України, адже платником податку згідно чинного законодавства є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової нерухомості.

- Якщо у населення виникнуть питання по оплаті податку на нерухомість, куди вони можуть звертатися за роз'ясненням?

- Якщо будуть питання, то в першу чергу, , громадянам доцільно звернутися за роз’ясненням в податкову інспекцію за місцем проживання (реєстрації). Це найшвидше і найпростіше. Там нададуть вичерпні пояснення.

Податковим кодексом визначено, що платники податку на підставі документів, що підтверджують їх право власності на об'єкт оподаткування та місце проживання (реєстрації), мають право звернутися до органів державної податкової служби для звірки даних щодо житлової площі житлової нерухомості, пільги зі сплати податку, ставки податку та нарахованої суми податку.

Крім того, можна звертатися до Єдиної бази податкових знань Інформаційно-довідкового департаменту, що знаходиться на веб-порталі ДПС України, за адресою IDD@sts.gov.ua/Працює цілодобово. Крім того, в телефонному режимі з такими зверненнями можна звертатися в Інформаційно-довідковий департамент ДПС України за телефоном 0-800-501-007, який є безкоштовним зі стаціонарних телефонів з 8.00 до 20.00. Або за номером 044-454-16-13, за тарифами "Укртелекому". Також нормативно-законодавчі документи, роз’яснення та коментарі фахівців, інші матеріали розміщуються на веб-порталі ДПС України, за адресою sts.gov.ua/ Приведені адреси з часом будуть частково змінені, адже 24 грудня 2012 року Указом Президента України реорганізовано податкову та митну служби і утворено Міністерство доходів і зборів України.

Жми! Подписывайся! Читай только лучшее!

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги