Відтермінування відставки Яценюка наближає дострокові вибори

5.4т

У неділю Юрій Луценко заявив, що БПП згідна далі співпрацювати з Арсенієм Яценюком на посаді прем’єра – за умови кадрових змін в уряді, вигідних для пропрезидентської сили. Луценко назвав причиною необхідність збереження стабільності в країні і сказав, що це допоможе уникнути дострокових парламентських виборів.

Але фактично ситуація зараз діаметрально протилежна: чим довше Арсеній Яценюк залишатиметься на посаді, тим більш неминучими будуть дострокові вибори. І якщо президент і парламентська коаліція не хочуть брати на себе негатив діяльності Яценюка, то трикутник "парламент-президент-уряд" необхідно хоча б частково змінити. Найлегше це зробити, саме змінивши уряд.

Враховуючи рейтинг прем’єра, рівень довіри до нього, або, точніше, недовіри (за останніми дослідженнями Соціологічної групи "Рейтинг" Яценюк навіть не входить в ТОП-10 політиків, тобто його рейтинг десь на рівні 1%, рівень недовіри – близько 80%), в суспільстві сформований запит на зміну обличчя уряду і лідера реформ у країні. Косметичне оновлення уряду Яценюка, як-то заміна окремих міністрів чи призначення нову посаду першого віце-прем’єр-міністра кандидата Банкової, нічого не змінить у суспільній (не)підтримці уряду. Пересічний виборець не розбирається у тонкощах української політики, і не розуміє, який міністр за квотою якої політичної сили потрапив у Кабмін. В очах українців це буде виглядати, як в старому анекдоті: "Серйозні перестановки в Кабінеті Міністрів: тепер кактус стоїть праворуч від входу". Суспільство бачить лише обличчя уряду в особі Арсенія Яценюка, тому будь-які перестановки всередині не знімуть соціальне напруження. Тож, якщо змін не буде, то все більшої ваги набиратиме запит суспільства на зміну і уряду, і парламенту.

Об’єктивно – політичні сили зараз торгуються, домовляються. Яценюк тримається на посаді прем’єра завдяки президенту. Ймовірно, його шантаж щодо фейкового референдуму був успішним. Можливо, він затримається на своїй посаді довше, ніж хтось очікував, але тоді дострокові вибори будуть, і ймовірно, все ж таки восени.

Зараз виглядає так, що Яценюк пішов на поступки по різних позиціях: можливо, міністру інфраструктури, першому віце-прем’єру, можливо аж до урізання повноважень (якщо не відставки) Авакова. Тобто, він готовий на багато що, аби зберегти себе на посаді, аби відтермінувати юридичний факт політичної смерті. По-друге, у коаліції є зараз голоси для відставки Яценюка, але для призначення нової кандидатури, вигідної для Банкової, - нема. Відсутність готової кандидатури у пропрезидентських сил гальмує відставку нинішнього уряду у повному складі

Ну і крім того, дострокові вибори об’єктивно невигідні майже для всіх парламентських партій. Банкова переживає за результати пропрезидентської сили. Очевидно, що "Народному фронту", враховуючи, що його рейтинг десь на рівні 1-2%, вибори взагалі не потрібні. З коаліції лише "Батьківщина" виграє від дострокових виборів, оскільки у неї рейтинг зараз вищий, ніж на час попередніх виборів. Всі інші можуть втратити набагато більше. Тим більше, що зараз фракція НФ, зважаючи на низький рейтинг партії, є вигідним партнером для БПП у парламенті. Зрозуміло, що багато питань, після дострокових виборів, буде і до складу нової коаліції.

Заміна міністрів і подовження терміну прем’єрства Яценюка - тактичні рішення. Стратегія така: народ втомився від Яценюка, і змушувати українців терпіти далі загрожує і соціальними вибухами, і політичними протестами, і глибокою політичною кризою. Тому для уникнення дострокових виборів, є лише одна можливість - відставка Яценюка. Тільки тоді запит суспільства на оновлення, якісну зміну курсу, буде задоволений. Зміна уряду дозволить ввести в національну політику нові обличчя, з новими очікуваннями, новим кредитом довіри, дозволить розрядити обстановку, без зміни коаліції і дострокових парламентських виборів. Відставка Яценюка стане початком нового політичного сезону для нинішньої влади.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги