newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img
Михаил Гончар
Михаил Гончар
эксперт по вопросам энергетики, президент Центра глобалистики "Стратегия XXI"

Блог | Марш-кидок "Газпрому"

Марш-кидок 'Газпрому'

"Газпром" вкотре анонсував проект будівництва нового газопроводу по дну Чорного моря: відповідний меморандум з росіянами підписали італійська Edison SpA і грецька DEPA SA. Угода, як йдеться у прес-релізі "Газпрому" була підписана з метою "організації південного маршруту поставок російського природного газу до Європи".

Втім, дуже важко назвати подібним проект новим. Йдеться про той самий умовно кажучи "Південний потік", про який говорили раніше, і який "Газпром" намагався вже неодноразово реалізувати то у прямому вигляді, під цією ж назвою, то під брендом "Турецького", то "Болгарського потоку". Але в усіх випадках результат один і той же – цілковите фіаско.

Ризикну спрогнозувати: останню ініціативу росіян очікує такий же ж самий фінал. Причин цьому – доволі багато.

Видео дня

Черговим ноу-хау "Газпрому", треба розуміти, є маршрут нового газогону: з виходом на Грецію, а потім в Італію. Як заявлено, – через треті країни.

Якщо поглянути на мапу Чорного моря, то "третіх країн" не так вже й багато. Греція у географічному сенсі не є чорноморською країною, Італія – тим більше. Отже, прокласти газопровід з Росії в Грецію та Італію напряму неможливо – і доведеться мати справу або з Туреччиною, або з Болгарією, або з Румунією. Так би мовити, три варіанти на вибір.

А тепер розглянемо ці варіанти детальніше. З Туреччиною "Газпром", як відомо, вже пробував працювати. Безуспішно! При чому, невдача спіткала росіян, коли між Москвою та Анкарою ще були хороші політичні стосунки. Нині ж Росія перебуває з Туреччиною на межі війни.

Залишаються два варіанти. Румунія, в принципі, займає опонуючу позицію планам "Газпрому". Головна причина цьому: ця держава практично не залежить від постачань російського газу. Станом на сьогоднішній день імпортує вкрай незначну кількість російського палива, а наступного року вона взагалі не буде його купувати.

Тож, Румунія для "Газпрому" - непробивний варіант. Залишається лише єдина традиційна слабка ланка у Європейському Союзі у плані газових проектів Росії – Болгарія. Але і тут не все так просто.

В останні роки ця країна то підтримувала "газпромівські" проекти, то опонувала їм, то робила спроби реанімувати "Болгарський потік", то зводила цей задум до логічного результату.

Втім, сьогодні Кремль намагається зіграти масштабнішу гру – і діяти за улюбленою російською приказкою "не мытьем, так катаньем". Тобто, створити ефект тиску на країни Євросоюзу, такі як Болгарія, з боку сильніших європейських партнерів. Таких як Італія. Щоби перевести виконання завдань Москви у ранг "внутрішньоєесівської" роботи.

Тобто, Італія, за задумом очільників "Газпрому", має змусити Болгарію погодитися на варіант нового трубопроводу. За дуже простою логікою. "Ви, мовляв, можете заперечувати проти цього проекту, але цей проект потрібен нам: грекам і італійцям", - з таким месиджем офіційний Рим має звернутися до уряду Болгарії. І отримати позитивний результат.

Інший розрахунок "Газпрому": створити конкуренцію між Італією та Німеччиною за російську увагу. Ми пам`ятаємо, що Італія виступила з критикою проекту "Північний потік-2". І це виглядало, на перший погляд, доволі дивно, мовляв, де Італія, а де маршрут "Північного потоку"?

Але політичний контекст виглядав цілком виправданим: Рим і справді відчув себе обділеним увагою "Газпрому" - і Москва цим скористалася, запропонувавши Італії ось такий варіант нового чорноморського маршруту. Мовляв, давайте спільно станемо традиційними партнерами.

Таким чином, ми бачимо європейську гру Кремля на неспівпадінні інтересів країн-членів ЄС, відсутності скоординованої політики – і намагання Москви використати існуючі протиріччя, аби протиснути свої інтереси.

Хоча і тут не все так однозначно. Хотів би звернути увагу, що меморандум про співпрацю з "Газпромом" підписала не "ЕNI" - його давній партнер в Італії, а "Едісон". Це дуже потужний сигнал, що Москва посувається у західному напрямку зовсім не так успішно, як намагається про це розповісти. І відсутність розуміння з "Енні" у цьому контексті дуже показове.

То ж, на мою думку, нічого, окрім медіа-збурень та чергових політичних пристрастей, нова "газогонна" авантюра Кремля не матиме.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...