Чому Московський патріархат бойкотує Вселенський собор

14.3т

У неділю на острові Кріт почався Вселенський собор і того ж дня відбулась зустріч предстоятелів тих церков, які приїхали. На сьогодні все ще резервують місця для чотирьох церков, які не приїхали. Сумніваюсь у їх приїзді, але собор символічно тримає двері відкритими.

В перші дні роботи Константинопольський патріарх зробив дзвінок до глав тих церков і ще раз їх запросив. Дві відповіли негативно, ще дві на повторне запрошення не відреагували.

Першою відмовилась Болгарська церква, яка заявила про незгоду із деякими постановами, але відмову формалізувала внесенням 120 тисяч євро на організаційні витрати. Грузинська церква категорично не погоджувалася із положеннями кількох документів про шлюб і про ставлення до інших неправославних церков.

Антіохійська церква свою відмову формально аргументувала суперечностями щодо відкритої парафії у Катарі в місті Доха. Цю територію вони вважають своєю, але служіння там здійснює єпископ Макарій Єрусалимського патріархату.

Сербська церква не мала практичних претензій щодо проведення собору, але сказала, що оскільки інші церкви мають сумніви, то треба відкласти проведення собору, щоби з усіма все узгодити.

Насправді все це привід, бо відмова оцих чотирьох церков – це знаходження формального приводу для підготовки ґрунту позиції Російської православної церкви Московського патріархату.

Ну, і п’ятою була Російська православна церква, яка використала відмову попередніх церков, щоб заявити про свою позицію. Мовляв, особливих претензій нема, але оскільки вся повнота православ’я не представлена, то Російська церква теж не бачить для себе можливості участі.

Зрештою, сербська церква погодилася і прибула. Таким чином лишилося чотири церкви, які поки що не взяли участі у соборі: Болгарська, Грузинська, Антіохійська і Російська. Але головні богослови і організатори собору неодноразово наполягали, що умовою проведення собору є не стовідсоткова консенсусна участь всіх церков, а стовідсоткова консенсусна участь всіх церков в організації собору.

У січні цього року в Швейцарії глави всіх православних церков дали згоду на проведення цього собору. А те, що пізніше хтось відмовився, вже не може вплинути на механіку і проведення собору. Тим більше, що абсолютна більшість церков, 10 із 14-ти, участь-таки взяли.

Вчора на соборі прозвучали дуже різкі думки щодо позиції Московської патріархії. Мовляв, вона наполягає не на більшості голосування, а на принципі консенсусності. Тобто, певне рішення мають обов’язково підтримати всі. В такому разі Московська патріархія має право вето.

Вона розуміє, що більшість її позицій підтримувати не буде. Це показав розклад сил на соборі: 10 церков підтримали позицію Константинополя, а решта показали, що вони орієнтувалися б на позицію Московського патріархату. Все це означає, що московське православ’я більшості не має.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости