Конституцію мінятимуть при поганій погоді

12.6т

Сьогодні – день Сурка. Українською – бабака. Згадувати про нього в Україні почали в останні роки. Хоча свято, звичайно, не з нашої історичної традиції, але вельми цікаве як спроба спрогнозувати, якою буде залишок зими і чи скоро переможе весна.

В цей день можливі будь-які аналогії, тож твердження про те, що політичну погоду в Україні можна визначити також за сьогоднішнім днем, нікого не здивує. Як і спроба специфічного метеопрогнозу на кілька наступних місяців, орієнтуючись на поведінку "бабаків-гризунців" у парламенті саме 2 лютого.

Кажуть, якщо в цей день бабак вийде з нори та побачить власну тінь –погода буде погана, а весна – пізньою.

Так от, скидається на те, що справи в нас кепські. Бо депутати побачили власну тінь. Яку саме – трохи пізніше . А зараз - прогноз.

Морок політичного цинізму не розвіється.

Активно дощитиме правовим невіглаством.

Буде падати сніг зрадливості.

Можливі серйозні хуртовини політичних торгів.

Можливі значні опади у вигляді дощу нелегітимності конституційного процесу.

Тепер про те, з чого походять такі невтішні висновки…

Люди з минулого

По-перше, сьогодні не тільки день бабака. За Конституцією України та сталою парламентською традицією, яка ще ніколи раніше не порушувалась, перший вівторок лютого є днем початку роботи нової сесії Верховної Ради України. Але цього разу зламались якісь природні годинники: на 10 годину ранку 2 лютого до зали засідань депутати прийшли на останній день вже минулої сесії. Тобто їхні душі начебто повинні бути у новій сесії, а тіла застрягли тут, у минулій.

Їм так схотілось. І судову реформу голосували у невизначеному часі та просторі. Хто голосував? Законослухняні народні обранці не можуть дозволити собі бути тілом на одній сесії Ради, а душею – на іншій. Це ж не годиться народним обранцям. Тож, мабуть, голосував не вищий розум парламентарів, а бабаки.

Між розумом і красою

Скидається на те, що і логіка частини нардепів при обговоренні та голосуванні змін до Конституції в частині правосуддя також страждала від цього незрозумілого роздвоєння. Частина народних обранців продемонструвала блискуче знання "матчасті", у своїх виступах розкритикувавши найбільш лукаві положення президентського законопроекту. Вказували і на незрозуміле відтермінування створення Вищої Ради Правосуддя, про залишки владного впливу на суддів, про вади у доступі громадян до справедливого правосуддя…

Після чого ці ж розумні державні мужі раптом перетворювались на "красивих". Бо завершували свої красномовні критичні спічі озвучкою наміру "проголосувати у першому читанні".

У людини, яка слухала виступ, виникав когнітивний дисонанс. А у обранця – не виникав. Чому? Ну, не забуваймо – сьогодні день бабака… А бабак може сказати відкрито – цей законопроект є фарсом і окозамилюванням, але ми голосуватимемо, бо…

Заплющивши очі

Цікаво – а що це за таке "бо" всепереможне? Яке примушує голосувати за закон, який викликає відразу в депутатській душі (тіло, як ми вже зазначали, перебуває на іншій сесії)?

Варіантів може бути безліч. Скажімо, чомусь голосування за судову реформу аврально само собою підтягнулось до торгів за місця у начебто оновлюваному кабміні. За пару хороших міністерських крісел нормальна парламентська партія може закрити очі на якусь судову реформу. Тим більше – перше читання. До другого ще торгуватимуться, бо друге – відповідальніше та принциповіше…

Голова парламенту пан Гройсман так і сказав після переможного голосування: "Це абсолютно відповідальне рішення". Він ще раз нагадав про позитивний висновок Венеційської комісії щодо цього законопроекту. Але чомусь не згадав про критичні зауваження венеційців, яким вони супроводили свій висновок. Та й ті обставини, що після цього переможного Висновку Венеційської комісії, він був "доопрацьований" в АПУ у спосіб, що відтерміновує позитиви реформи на 2-4 роки… Мабуть, голова парламенту також тілом на одній сесії, душею – вже на іншій. Буває…

…І додав – "Поздоровляю з першим кроком на шляху справжньої судової реформи!"

Якось так брєжнєвщиною потягнуло… Але – день бабака! А наші бабаки визначили, яким буде той шлях. Як в умовах політичного цинізму, правового невігластва, зрадливості і торгів, Україна буде рухатись до президентського варіанту конституційних змін.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги