newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img
Александр Жолудь
Александр Жолудь
Экономист Международного центра перспективных исследований

Блог | "План Маршалла" з українським акцентом

'План Маршалла' з українським акцентом

Україна готується до свого персонального "плану Маршалла": Німеччина та ряд європейських країн висловили готовність фінансувати економічні перетворення у нашій державі. Втім, хотів би зауважити: якщо порівняти план дій для України із оригінальним планом Маршалла, то можна помітити і певні схожості, і певні розбіжності.

Видео дня

Момент, який нас об`єднує: цей план має значно поліпшити і зцементувати позицію країни, якій його надають.

Відмінність: оригінальний план Маршалла полягав у тому, що позику надавали економікам, які втратили значну частину власного капіталу, власних активів через те, що вони були просто зруйновані під час війни. Відповідно, їх треба було відновлювати. Проте інституційна спроможність країни не зазнала суттєвих проблем.

Іншими словами, у Німеччині, Франції, ряді інших країн як до плану Маршалла, так і після його ухвалення існувала ринкова економіка, освічене населення мало саме ті трудові навички, які були потрібні у цей час на ринку. Тобто, радикальних змін у житті цих країн не було.

Тож, отримавши нові активи, держави-учасники "плану Маршалла" змогли виробляти завдяки їм ті саме товари, що і раніше – на зруйнованих війною потужностях.

У нас ситуація дещо інша. Адже велика проблема в Україні – це слабкі і малорозвинуті інституції. І навіть ми на державному рівні підтримуємо якусь певну галузь, то від неї не отримуємо позитивного переносу на інші галузі – бо не працюють відповідні інституції, немає довіри.

Що, власне кажучи, не дивно. Бо ті самі підприємства надають перевагу дещо іншим можливостям: наприклад, не вкладати свій прибуток у виробництво, а вивести кошти за кордон і там, умовно кажучи, забезпечити краще життя власнику цього підприємства та його нащадкам.

Тому в Україні "план Маршалла" має бути спрямований не на поповнення активів. Адже дуже легко попросити: "Дайте нам багато-багато грошей, а ми вже тут самі з`ясуємо, що з ними робити…". Але наші західні партнери чудово зрозуміли, що скільки грошей Україні не виділиш, у наших умовах їх банально розкрадуть.

Тому цілком логічно виглядають пріоритети створення відповідних інституцій, за існування яких красти ці гроші вже буде неможливо. За їх роботою будуть дуже уважно стежити.

"План Маршалла", який Європа має розробити разом з Україною, має бути спрямований на розвиток громадянського суспільства, на розвиток контролюючих функцій суспільства, зокрема, і над витрачанням коштів. А також над розвитком довіри між членами суспільства та тих інституцій, які могли би забезпечити Україні стабільний економічний розвиток.

Коштів на український "план Маршалла" треба порівняно небагато - адже на розбудову інституцій треба значно менше коштів, ніж на поповнення активів. До речі, кошти виділяли і раніше виділялися – на неурядові організації, які надають допомогу уряду. Але ці транші часто були не об`єднані між собою – що і стало головною причиною відсутності швидких і видимих результатів.

У цьому "плані Маршалла" для України головна задача – поєднати ці напрямки воєдино. Адже проблема полягає не тільки у тому, щоби зібрати відповідну значну суму грошей, а у тому, щоби навіть невеличкими сумами впливати на розвиток інституцій.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...