newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
русскийРУС
img

Блог | В яких країнах електроенергія дешевша?

В яких країнах електроенергія дешевша?

В Україні – чергова "зрада". На цей раз – тарифна. Якщо хтось раптом не звернув увагу, то із сьогоднішнього дня ми платимо за електроенергію від 57 копійок до 1,56 грн - за одну кіловат/годину. У залежності від обсягів споживання та ще цілого ряду нюансів. Середня ціна – 1,04 грн.

Видео дня

Але вона, як відомо, не остаточна. Електроенергія дорожчатиме і далі – аж до березня 2017. Наступне етап "цінозростання" – з 1 вересня нинішнього року.

Будь-яке подорожчання обурює. Українці нині активно поширюють досвід, як ставити буравчики на лічильник, аби він крутився в інший бік – і намагаються з`ясувати сакральне питання: а скільки, власне кажучи, ми переплачуємо? Ну, якщо порівняти українські тарифи із цінами найближчих сусідів: росіян, білорусів, поляків?

Ми вирішили вивчити проблему. І перевели вартість тарифів у цих країнах у гривню.

Виявляється, менше, ніж українці за світло платять лише мешканці деяких регіонів Росії. Справжня енергетична халява – в ліричному Іркутську, шостому за величиною місті Сибіру, заснованому свого часу як місто-тюрма. Де зараз на вулиці – мінус 5, а вночі очікують мінус 10. Там за кіловат/годину треба заплатити всього лише 32 копійки.

Недорого обійдеться струм у гостинному Красноярську – 78 наших копійок. І практично українській Тюмені – 87 коп.

У більшості ж російських регіонів вартість кіловат/години практично ідентична українському тарифу після подорожчання – трохи більше гривні.

А от у Москві, місті Путіна, Госдуми та іншого Кремля, за світло платять вже 1,78 гривень. Тобто, суттєво дорожче, аніж у нашій державі.

У Білорусі електроенергія дорога. На перший погляд. Брати-сябри платять від 1,26 до 2,37 грн за кіловат/годину. Середній показник – 1,44 грн. Майже в 1,4 рази дорожче, ніж в Україні.

Але варто ознайомитися з польськими тарифами цінами, як починаєш розуміти, що навіть у Білорусі "струм" коштує дешево! Не те, що в Україні. Вирахувати середній показник у Польщі непросто: тарифів дуже багато, кожен з них має величезну кількість підпунктів, більшість будівель навіть в одному кварталі тарифікуються по окремих тарифах. І не тільки будинки, але і квартири в них. Бо власник "кавалєрки" - однокімнатної квартири-студії – заплатить зовсім не так, як хазяїн апартаментів з виглядом на старі квартали Варшави.

Це називається словом "ринок": ціна на електрику у Польщі формується відповідно до класичної схеми "попит-пропозиція", а не рішення якогось свого НКРЄ. В принципі, подібне чекає і нас, - якщо ми дійсно йдемо в Європу і переймаємо механізм вільного функціонування енергоринку.

Втім, якщо звести докупи дані найбільш популярних тарифних пакетів, - вийде 3,78 грн за кіловат/годину. Це менше, ніж було торік – 3,91 грн. Так, ви не помилилися: у Польщі електроенергія дешевшає – відповідно до падіння світових цін на сировину. А що ж, ринок…

Рівняти наші ціни із ситою Європою здається трохи некоректно, бо і рівень доходів там інший, і умови функціонування ринку… Але якщо раптом накласти співвідношення, то ми побачимо різницю майже у 8 разів. У нашу, ясна річ, користь…

Ось як виглядає порівняння тарифів "у нас" і "у них".

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...