Примите участие
в розыгрыше
1 кг кофе в зернах Участвовать
Приз
МирСпорт

/Блоги - Дайджест

Українська митниця: чотири важливих реформи лише за два місяці

12.5т

Доки хлібороби жнивують, частина громадян відпочиває на півдні України, а народні депутати на кращих пляжах світу, у тижні політичного затишшя у Києві та військової ескалації на Сході й на адмінкордоні з окупованим Кримом, Державна фіскальна служба України працює. Митники і податківці наповнюють бюджет, забезпечуючи пенсії пенсіонерам та зарплати держбюджетникам, укріпляючи обороноздатність країни та її безпеку.

Можна багато говорити, вишукуючи недоліки і помилки, бути упередженим і політично зашореним, проте не бачити, що ДФС загалом і митна служба зокрема помітно реформуються, наближаючи якість роботи з підприємцями, у тому числі тими, що займаються зовнішньоекономічною діяльністю, до європейських стандартів, створюючи привабливі умови для інвесторів – не можна.

Тільки за останні два місяці на митницях ДФС впроваджено чотири вкрай важливих новації. Це створення "Єдиного вікна", "Мобільних груп" для боротьби з контрабандою, налагодження "Відеофіксації" та запуск "Міжрегіональної митниці".

Всі напрацювання спрямовані на пришвидшення митних процедур, покращення сервісу з обслуговування підприємців, боротьбу з корупцією. Впевнений, це саме те, чого від ДФС чекає суспільство.

Мобільні групи

Майже 2 місяці тому, у червні, було створено 20 мобільних груп. Їхнє головне завдання - вести активну боротьбу з контрабандою.

Вже з вересня ці мобільні групи, до складу яких входять представники ДФС, Державної прикордонної служби, працівники Національної поліції розгорнуть активну діяльність. Координацію їхньої роботи покладено на Міжвідомчий цільовий центр, що працюватиме при ДФС. Мобільні групи мають безперешкодний доступ до всіх зон митного контролю та транспортних пунктів перетину кордону. Крім того вся робота цих груп передбачає повну фото- та відеофіксацію. Поява на кордонах України "чорної сотні", як називають ці підрозділи контрабандисти, різко звузить їхні можливості. Відчутного удару буде завдано по "цигарковій мафії", котра організувала контрабандні потоки, у тому числі в обхід митних постів у Чернівецькій, Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Волинській областях, що негативно впливає у першу чергу на репутацію держави на рівні ЄС. Бо якщо на митницях у транспортних засобах регулярно виявляють і затримують партії контрабандних цигарок, то проконтролювати їхні потоки через "зеленку" важко, через кооперацію злочинців по обидва боки кордону. Тому поява мобільних груп на митницях і прилеглих територіях має дати відчутний ефект. Для цього члени мобільних груп забезпечені сучасним обладнанням та озброєнням. Робота мобільних груп є цілодобовою, про неї звітуватиме спеціальна аналітична група Міжвідомчого центру, до якої входять шість осіб.

На лінії розмежування воюючих сторін на Сході вже тривалий час успішно працює підрозділ ДФС "Фантом", який веде нещадну боротьбу зі схемами фінансування бойовиків з території підконтрольній Україні, у тому числі, за допомогою створених під це конвертаційних центрів.

Відеофіксація проведення митних формальностей

На митницях України буде розпочато поетапне впровадження обов’язкової відеофіксації - процесу проведення огляду шляхом використання посадовими особами митниць індивідуальних портативних відеокамер. Це дозволить підвищити ефективність митного контролю, ба на додаток до вже встановлених стаціонарних камер спостереження кожен працівник митниці фіксуватиме процес огляду вантажу свої дії та дії особи, яка цей вантаж переміщає через митний кордон держави. Ми вже запустили пілотний проект з використанням портативних індивідуальних відеокамер у аеропорту "Бориспіль".

Зупинюся детальніше на особливостях проведення процедури відеофіксації. Митний огляд з обов’язковим коментарем співробітником своїх дій знімається безперервно на відеокамеру, інформація з якої передається на центральний сервер. Інспектор доступу до записаної інформації немає. Об’єктом відеофіксації є будь-які товари і транспортні засоби, що переміщаються через митний кордон України. Фіксуються посадові особи ДФС, інших контролюючих та правоохоронних органів, котрі беруть участь в проведенні огляду, а також документи необхідні для здійснення митного контролю, засоби ідентифікації накладені на документи, території і приміщення складів тимчасового зберігання, митних складів, магазинів безмитної торгівлі тощо. Інформація на носіях зберігатиметься не менше трьох місяців, що завдасть серйозного удару по проявах службових порушень та корупції. Матеріали з відеореєстраторів, що формуватимуться на центральному сервері ДФС доступні для підрозділів внутрішньої безпеки Фіскальної служби, НАБУ, СБУ, Нацполіції. Таким чином, діяльність митниць стає абсолютно прозорою і контрольованою.

Єдине вікно

Постановою Уряду від 25 травня 1016 року з 1 серпня на митницях запроваджено автоматизовану систему митних послуг "Єдине вікно". Нею передбачено здійснення всіх видів контролю (митного, санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного) за допомогою IT системи митниць. Це значно спростило та скоротило час на проведення митних процедур, оскільки єдина електронна база даних дозволяє різним службам контролю та митним пунктам в автоматичному режимі обмінюватися інформацією про вантаж, який проходить через кордон України. Час на прийняття рішення контролюючим органом щодо здійснення відповідного виду контролю становить 4 години. В іншому випадку застосовується принцип "мовчазної згоди", тобто ІТ-система автоматично формує позитивне рішення про проведення відповідного виду державного контролю, яке є підставою для завершення митного контролю та митного оформлення вантажів. Таким чином, запровадження "Єдиноговікна" на митниці дозволяє спростити і зменшити кількість митних формальностей, скоротити час проведення митних процедур, мінімізувати людський фактор під час прийняття рішень митниками та контролюючими органами, усунути можливості для корупційних проявів.

Міжрегіональна митниця

Для посилення контролю над роботою місць митного оформлення та кардинального зменшення зловживань створена "Міжрегіональна митниця" Державної фіскальної служби України. Відповідне рішення було прийнято 8 серпня під час засідання уряду України.

Новостворений орган своїми функціями та повноваженнями буде суттєво відрізнятися від інших діючих митниць. Працівники міжрегіональної митниці можуть, за потреби, втручатися у роботу будь-якої митниці країни. Зокрема, міжрегіональна митниця матиме право здійснювати повний митний контроль, перевіряти відомості у митних деклараціях та правильність нарахування митних платежів, виявляти та припиняти порушення законодавства. Під час перебування працівників міжрегіональної митниці, місцеві митники відсторонюються від виконання своїх обов’язків. Створення міжрегіональної митниці не передбачає збільшення штату ДФС.

Переконаний, що всі ці новації запроваджені лише за останні два місяці, значно покращать роботу митниць, максимально усунуть корупційні прояви, пожвавлять бізнесову активність і посилять довіру між митною службою та підприємцями, а згодом дадуть відчутний економічний ефект. Українська митниця крокує шляхом кардинальних реформ, щоби згодом стати важливою складовою єдиної європейської митної системи.

Подписывайся на наш Telegram. Получай только самое важное!

Читайте все новости по теме "Экономический блог" на OBOZREVATEL.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

0
Комментарии
0
0
Смешно
0
Интересно
0
Печально
0
Трэш
Чтобы проголосовать за комментарий или оставить свой комментарий на сайте, в свою учетную запись MyOboz или зарегистрируйтесь, если её ещё нет.
Зарегистрироваться
Показать комментарии
Новые
Старые
Лучшие
Худшие
Комментарии на сайте не модерированы

Наши блоги