Державні свята в Україні слід впорядкувати

10.8т

8 і 9 травня цього року найбільше вразила різниця в атмосфері відзначень. Перший день - спокій, взаємна повага, увага до всіх ветеранів. Другий - напруга, взаємна нетерпимість, політизація. Тому, що 9 травня досі відбувається у форматі, який визначає Москва. Тому, що російській владі цей день потрібен для того, аби продемонструвати на весь світ силу свого впливу на пострадянському просторі. А сила імперії тримається на давньому - divide et impera. Щоб відгородитися від руйнівного впливу, завадити зовнішнім маніпуляціям і використанню в політичних цілях пам'яті про загиблих у минулій війні, керівництво України має зробити ще один відважний крок - усі державні заходи перенести на 8 травня.

Торік Інститут національної пам’яті запропонував, і це визнано законом, що 8-го травня маємо День пам’яті і примирення, а 9-те травня відзначається, як День перемоги над нацизмом. Але 8-ме травня не є вихідним днем, а звичайний день в календарі. Так само 9-те травня не має бути вихідним. Це жодним чином не применшить уваги і поваги до ветеранів, зате зменшить соціальну напругу, яка свідомо провокується деякими політиками, як в Україні, так із поза меж.

Якщо ми говоримо про скасування вихідного 9 травня, то говоримо про нього в ширшому контексті. Це загальне впорядкування історичного календаря, який координується державою на державному рівні.

Календар історичних дат — потужний інструмент формування національної та громадянської ідентичності. На датах, які згадуємо із минулого, акцентується найбільша увага. Відповідно впорядкування такого календаря - це одне із завдань, яке стоїть перед Інститутом національної пам’яті і ми вже почали його частково реалізовувати.

Для прикладу, вже другий рік поспіль парламент приймає одну-єдину постанову про ювілейні дати, які будуть визначатися наступного року. Не так як було раніше, коли таких постанов приймалися сотні, вони суперечили одна одній і були наслідком політичних компромісів. Одні вшановували комсомольців, інші націоналістів і так далі.

Тепер це приймається єдиною постановою, де ці ювілейні дати на наступний рік впорядковані і йдуть єдиним списком.

Наступним кроком має бути впорядкування державних свят. На жаль, Україна успадкувала значну частину радянських свят, до яких додалися ще й національні, такі як День незалежності, день Конституції, а також ще частина релігійних свят. Відповідно у календарі маємо повний безлад і доволі велику кількість вихідних днів.

Ми, країна, яка розвивається, маємо зменшити їхню кількість. Мене дивують такі вихідні як на 8-ме березня, 1-2 травня, на Трійцю. Свята можна відзначати, але не обов’язково робити їх вихідними днями.

Вихідний день на те чи інше державне свято потрібен, якщо планується його масштабне відзначення. Це концерти, паради, як приміром це відбувається на День незалежності.

Якщо говоримо про 9-те травня, то маємо повністю відмовитися від радянської традиції відзначення у помпезному форматі, а більше говорити про вшанування пам’яті. Відповідно це не передбачає перекриття дорожнього руху, масових акцій на вулицях і тим більше спеціального вихідного на 9-те травня.

Всі ці ідеї напрацьовуються у якості нашого законопроекту, який цього року будемо представляти на уряді. Подивимось, чи отримають вони підтримку.

Читайте все новости по теме "Политический блог" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости