Українці повинні святкувати Різдво 25 грудня

5.9т

Традиція святкування Різдва пов’язана з юліанським та григоріанським календарями. Більш давній календар – юліанський. Ще у 46-му році до нашої ери його запровадив Юлій Цезар, який намагався раціонально встановити певний день весняного і осіннього рівнодення (аби ця дата була сталою як навесні, так і восени). Втім, він не врахував того, що через кожні 128 років такий календар буде давати збій на один день. Незважаючи на це, юліанський календар вже за християнських часів (тобто, за нашої ери, - у 325 році) на Першому Нікейському соборі (подія, що відбулася до розділення католицької та православної церков. – Ред.) був затверджений як такий, яким повинні користуватись всі християнські церкви.

У 16 столітті Папа Римський Григорій ХІІІ зауважив відставання календаря від астрономічного часу (різниця становила понад 10 днів). Тому у 1582 році він запропонував узгодити ці речі та перейти на інший календар. Його ініціативу підтримали на той час католицькі держави (зокрема: Італія, Іспанія, Польсько-Литовське князівство до складу якого на входили деякі українські землі). Ті українські землі, які влилися до католицької традиції, підтримали ініціативу Григорія ХІІІ. З того часу питання календаря надто політизувалось (землі Правобережжя більш спокійно ставились до григоріанського календаря, а Лівобережжя, за звичкою, користувалось юліанським).

У нашій історії маємо цікавий факт, коли козаки писали лист турецькому султану і датували його відповідно до григоріанського календаря (додам, що козаччина була оплотом православ'я). Так, суто офіційно козаки користувалися григоріанським календарем, а жили за юліанським. Ситуація непевності на українських землях "між двома календарями" зберігалася до 1654 року, аж до Переяславської ради, коли над українським народом стала тяжіти Москва.

Зараз ми маємо 14 автокефальних православних Церков. 10 Церков з 14-ти святкують Різдво за новоюліанським календарем (останній подеколи помилково називають "григоріанським"). Той самий Константинопольський патріархат, який через рік після реформи Григорія ХІІІ, категорично виступив проти цього (юліанський календар прив’язаний до дня весняного рівнодення, від якого вираховується Великдень. А за православними канонами, Великдень не може співпадати з єврейською Пасхою, що за григоріанським календарем іноді траплялося)… таки вирішив прийняти реформований календар.

Сьогодення

Зараз ми маємо ситуацію, коли 10 з 14 православних Церков живуть за новоюліанським календарем (більш астрономічно уточнена модифікація григоріанського календаря, яка розроблена сербським астрономом, професором Белградського університету Мілутіном Міланковичем у 1923 році), а решта – за старим, юліанським. Хто ж послуговується останнім? Це українське та російське православ’я, а також єрусалимська, грузинська та сербська Церкви, монастирі Афону та деякі інші. Якщо сербська і грузинська Церкви - більш етнічні і це у них пов’язано з традиціями, то єрусалимська сповідує цей календар попри свої невеличкі масштаби.

Що ж цим робити?

Донині УПЦ ігнорує питання щодо переходу на інший календар. Натомість, УПЦ КП в особі свого предстоятеля Філарета висловлювало позицію, що підтримує святкування Різдва 25 грудня, але для цього має бути бажання і готовність віруючих. Водночас, голова Інформаційного управління Київської Патріархії Євстратій (Зоря) ставиться до цього надто стримано, мовляв, поки він не бачить нагальної необхідності для переходу до нового календаря.

Та як би там не було, українці за своїм генетичним кодом – нація давньоєвропейська. Дослідження американських вчених засвідчують: у кожного народу існує певний генетичний код. Незважаючи на мовну спорідненість, генетично слов'яни мають значні відмінності, бо зазнали впливу на свій генезис різних етнічних спільнот. Науковці зробили галографічні "зрізи" східних, західних і південних слов’ян (українці відносяться до східнослов’янської групи) і з’ясували, що за пропорцією у генофонді росіяни належать до угрофінської галогрупи, а українці – до балканської. Остання – давньоєвропейська. Та й виходячи з тих традицій, які у нас збереглися (у тому числі, - своєрідне вшанування Святого Миколая, відзначення українцями свят Різдвяного циклу з колядками, вертепом, щедрівками, чого в Росії немає в принципі) – треба розмежовувати ці два народи.

Святкувати Різдво 25 грудня усім українцям не обов’язково, є ж компромісні варіанти. Так, існують країни, які запровадили вихідні дні і 25 грудня, і 7 січня. Для прикладу, у Білорусії 15% від усього населення – католики, а відтак тут вирішили зробити два різдвяних вихідних дні.

Як в Україні буде надалі – залежить від нашої з Вами самосвідомості, а також - від важливих для "оцерковленого" населення відповідей на деякі богословські питання. Приміром, чому на Великдень вогонь в Єрусалимі сходить лише за юліанським календарем, а не григоріанським? Погодьтеся, замислитись є над чим.

Читайте все новости по теме "Блог о жизни" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости