І знову про сонце, але зараз у контексті тих, кому не повезло мати на нього алергію. Думаю, словосполучення "алергія на сонце" чули всі, але от чому вона виникає - це питання значно цікавіше.

На жаль, фотодерматит може виникнути в будь-якому віці, і аргумент "у мене такого ніколи не було" тут не аргумент. Якщо у вас після знаходження на сонці виник алергічний висип (маленькі вузлики, які сильно сверблять, іноді міхурці) на ділянках шкіри, які не були закриті одежею, це може бути фотодерматит.

Сонячна енергія має фізичну природу, простіше кажучи, квант світла - не білок, а отже алергію в чистому вигляді не викликає.

Власне, бльшість "алергій" на сонце - це фото-хімічні (фототоксичні) реакції, для яких потрібне попадання, або безпосередньо на шкіру, або в організм всередину якоїсь хімічної сполуки, з подальшим сонячним опромінненням. Ці сполуки - так звані "фотосенсибілізатори" підсилюють чутливість шкіри до ультрафіолету, викликаючи ряд складних фотохімічних реакцій внаслідок чого сприять виникненню "алергічного" запалення шкіри.

При чому у випадку фотодерматиту досить і зовсім невеликої кількості УФ для виникнення алергії. Тривала ж інсоляція на фоні сенсибілізації приведе до більш вираженого опіку шкіри, який, до слова, довго сходить і гірше піддається лікуванню.

До типових фотосенсибілізаторів належать: деякі продукти харчування, зокрема, цитрусові, пастернак, селера, деякі прянощі. Тому будьте обережні на курортах, вживаючи екзотичну їжу. Хто зна, може саме курка карі спричинила неадекватну реакцію шкіри на сонце.

Існує також ряд рослин, попадання соку яких на шкіру посилює чутливість останньої до ультрафіолету, викликаючи у наслідку фітофотодерматит. До таких рослин відносять: борщівник, псоралею, якірці, навіть просо та гречка мають фотосенсибілізуючі властивості. Тому, особливо після прогулянок в полях, де можуть рости потенційно шкідливі рослини та є багато сонця, - потрібно бути обережними. Закритий одяг та сонцезахист лишнім не буде.

Важливе значення мають медикаменти-сенсибілізатори, зокрема антибіотики деяких груп, протигрибкові препарати, деякі сечогінні, деякі препарати від гіпертонії і аритмії та багато інших. Тому перш ніж приймати влітку якісь медичні препарати, варто прочитати інструкцію, і якщо ви побачите серед побічних ефектів препарата слово "фотосенсибілізація", то це означатиме, що вам знадобиться надійний сонцезахист на весь курс прийому цього препарата, і навіть трохи довше.

Аналогічно, якщо ви постійно приймаєте препарат (наприклад, від аритмії), який має фотосенсибілізуючу дію, то плануючи активну інсоляцію (відпочинок на морі чи похід у гори), варто приділити питанню сонцезахисту особливу увагу.

Читайте все новости по теме "Блог о жизни" на Обозревателе.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Присоединяйтесь к группе "Обозреватель Блоги" на Facebook, читайте свежие новости!

Наши блоги

Последние новости