newspaper
flag
УкраїнськаУКР
flag
EnglishENG
flag
PolskiPOL
flag
русскийРУС
img

Арабські країни повторять долю України?

Арабські країни повторять долю України?

Лауреатами премії “За свободу думки” імені Андрія Сахарова стали п’ятеро громадських активістів із арабських країн, в яких відбулися повстання проти авторитарних режимів. Одним з них посмертно був Мохамед Буазіз.

17 грудня 2010 року розпочався новий відлік часу не лише в арабському, але й у всьому світі.

Того дня Мохамед Буазіз із Тунісу підпалив себе на знак протесту проти негідного поводження поліції з ним. Це викликало хвилю заворушень у багатьох сусідніх країнах, а в кінцевому результаті призвело до зміни режимів у тому ж Тунісі, Єгипті, Лівії...

Мохамед Буазіз мав університетську освіту, але змушений був стати продавцем овочів. Абсолютна більшість населення в арабському світі живе на два долари в день. Це той мінімум, який визначений ООН для проживання людини. І це на тлі мільярдних статків правителів цих країн.

Видео дня

Нині події в арабському світі порівнюють з революціями в Європі 1989-1990 років. Тоді розпався Радянський Союз, і країни колишньої Російської імперії стали незалежними. Сьогодні США та Ізраїль, які домінують на Близькому Сході, втрачають свої позиції, але все ж намагаються очолити процес так званої керованої демократії в цьому регіоні. Але, мабуть, ніхто не наважиться сказати про зникнення з мапи світу США й Ізраїлю й прихід до влади ісламістів.

Чи перекинеться полум’я арабських революцій на Азію? Чи доведеться чекати знову довгих тридцять років, аби й Азія зробила перший крок до демократичних перетворень? Саме тоді можна буде говорити про розпад нинішньої Росії й втрату її впливу в усьому світі.

Наші політики, видаючи бажане за дійсне, стверджують, що після Єгипту настане черга України. Насправді наш зоряний час був 2004 року, під час Помаранчевої революції. Сотворивши кумира, ми не понесли за нього відповідальність, а тому настало гірке розчарування й до влади в рамках керованої демократії прийшов Янукович. Щось подібне, очевидно, чекає й народи арабських країн, коли вляжеться полум’я революцій.

А Україна поволі визріває до нової революції, коли не просто зміниться керівник держави...