Полтавка на Львівщині показала невідомий бік декомунізації

614

Полтавка Анна Ютченко, учасниця незалежного мистецького об’єднання «Magnum Opus» взяла участь у зйомках документального серіалу «Декомунізація.UA». Команда під керівництвом журналіста «Громадського телебачення» Богдана Кутєпова створила серію під назвою «Живі й нескорені», яку презентували у Львові в кінотеатрі «Коперник».

Нагадаємо, що наприкінці лютого Анна Ютченко стала однією з 25 молодих операторів, яких відібрали до участі у Відеоакадемії документального серіалу DOCemotion. Це проект Школи журналістики Українського католицького університету. З 20 по 23 квітня учасники програми отримували знання від українських, британських, польських та данських майстрів документалістики. 14 травня молоді оператори, розділені на 5 команд, приступили до зйомок.

Анна Ютченко, яка є сценаристом проекту #Встол та відеооператором проекту «Люди читають» потрапила до команди #parallenin films. Її ментором став журналіст «Громадського» Богдан Кутєпов, який попри те, що запізнився на зйомки (він знімав відео-щоденник участі Джамали на Євробаченні), весь час підтримував свою команду.

Зйомки відбувалися в Червонограді Львівської області протягом чотирьох днів. Спочатку в центрі сюжету мав бути ветеран Другої світової війни Дмитро Гайдаєнко. Але, поспілкувавшись з місцевим населенням, команда дізналася про два хори — «Нескорених» та «Живу пам’ять», і вирішила побудувати сюжет навколо них. В першому співають націоналісти, а другий об’єднав представників «руської общини». Не дивлячись на такі різні погляди, обидва хори уживаються в червоноградському будинку культури.

Протягом зйомок команда полтавки майже повністю інтергувалася в життя хорів. Вони проводили разом більшу частину часу, брали участь в репетиціях і концертах, дізнавалися чим живуть і захоплюються учасники «Нескорених» та «Живої пам’яті».

Під кінець зйомок ми настільки зблизились з учасниками хорів, що прощалися зі сльозами та обіймами. Я можу без сумніву сказати, що наше кіно зробили герої, а нам лише пощастило спостерігати за ними та побачити їх по-особливому, підмітити якісь їхні жести та емоції, — розповідає Анна Ютченко.

За словами полтавки, основною метою було показати той конфлікт, який виник навколо декомунізації в Україні на прикладі цих двох хорів. Якщо одна частина українців підтримує виконання відповідного закону, то інша категорично проти. Ще більш важливим на думку учасників #paralenin films було розповісти глядачам, як ці діаметрального протилежні ідеології співіснують між собою.

Після зйомок #paralenin films та інші учасники проекту повернулися до Львова, де за 4 дні мали змонтувати готовий фільм довжиною до 14 хвилин. Всі команди працювали в одній аудиторії: разом обідали, вечеряли, спостерігали заходи сонця та світанки, і навіть зустрічали дні народження.

Полтавка з командою приступили до роботи вже в перший день, розподіливши між собою фрагменти для монтування. Роботу вдалося завершити оперативно, але коли всі частини «Живих й нескорених» звели на одному комп’ютері, вийшов годинний фільм.

І хоча тоді ми всі пошуткували, що можна одразу на Каннський фестиваль подаватись, всі розуміли, що попереду буде найскладніше – потрібно позбуватись багатьох епізодів, може, навіть й історій героїв, аби кожен фрагмент став на свої місця, — розповідає Анна Ютченко.

Команда полтавки перемонтовувала фільм тричі. А фінальний раз взагалі у ніч перед презентацією. Анна Ютченко розповідає, що пораду ризикнути і зробити це #paralenin films дав документаліст Сергій Буковський, який оцінював напрацювання учасників проекту напередодні показу.

Прем’єра фільмів відбулася в кінотеатрі «Коперник». За словами Анни Ютченко, глядачі сміялись і плакали разом з героями фільму, співали та аплодували «Живим й нескореним» як звичайним людям.

Ми хотіли сказати, що декомунізація — це не повалення пам’ятників та заміна однієї ідеології іншою, а це зміна типу мислення. Можливо, ми й не дали глядачу відповідей на його питання, але переконана, що розширили сприйняття ролі людських цінностей під час цього процесу, — говорить полтавка.

Перемогу у конкурсі Відеоакадемії документального серіалу DOCEmotion здобула стрічка «Радянське» команди регіонального кореспондента телеканалу СТБ Марії Малевської. «Живі й нескорені» (за інсайдерською інформацією від організаторів) зайняв друге місце. Сам процес зйомок кожної з 5 команд можна побачити .

Денис Старостін, незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus»

Читайте все новости по теме "Центр" на Обозревателе.

Присоединяйтесь к группе "УкрОбоз" на Facebook, читайте свежие новости!

Тема:

Наши блоги

Последние новости